Intalniri forumisti

Started by Aricica, March 02, 2007, 10:29:46 AM

Previous topic - Next topic

Felix

Quote from: mihail on April 24, 2009, 11:21:49 AM
Cine vrea sa-i spun cum trebuie stropiti pomii fructiferi sa ma abordeze pe PM.
Am fost astazi la doctor ing. Cirdei de la Statiune de cercetare pomicola Iasi si am vorbit cu domnia sa vreo ora.Mi-a dat o reteta foarte interesanta.am folosit-o si anul trecut si n-am avut probleme.
Mi-a recomadat sa nu o postez pe forum deoarece este posibil ca cineva sa procedeze gresit,sa se intimple altceva din varii motive...si sa ma acuze pe mine de mal praxis.


Acum, cei ce au obtinut pretioasele informatii pe PM sunt rugati sa le faca publice ptr stiinta tuturor vorbitorilor de limba romana, indiferent de cetatenie si localizare :))
..Sa vedem ..nu-i asa ca e baiat bun Mihail si nu se supara impartind prajitura..sau ba ? :))))

....Ori era totul doar reclama ? :))
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

mihail

Nu ma cunosti....ce-ar fi sa tragi o fuga,cind ai timp pe la mine,VALEA URSULUI 52,e la sosea.Promit ca vei fi tratat corect,cu atentie,si vei pleca cu bateriile incarcate.
Nu ma dau mare,nu spun niciodata ceva fara acoperire,nu mint,nu insel.Nu intirzii,nu initiez comploturi,lovituri de palat ( e drept ,mai birfesc),spun intotdeuna ce cred.Direct si fara prea multe menajamente.Sint politicos.Nu am prieteni,doar amici,in schimb am din plin dusmani.
Trebuie sa intelegi,ca atunci cind ai jumatate de secol,comportamentul trebuie sa fie corect.
N-am apucat sa trimit nimic.Sic ! :P
Am fost plecat,obosit ,ofticat de radare (daca-mi iau astia si dovada ?),tracasat de limbutia peste masura a partii a doua.
Oricum,intr-o alta dimensiune (interioara),sint foarte grijuliu,selectiv.
De data asta unu zero pt. mine,dar uite am sa refelectez astazi foarte serios la ceea ce ai spus,analizez ideea ca poate eu judec si procedez gresit. in aceasta spetza.

Felix

Si eu care voiam sa te determin sa spui tot...nu mi-a iesit de data asta :)))
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

myosotis

Quote from: gabi_gabriella on April 25, 2009, 10:26:14 PM
Geta, ai o gradina ...de vis !! Oare cum o fi vara, daca acum nu prea ai ce sa vezi in ea ???

Geta este modesta. Va spun eu ce-am admirat si voi imaginati-va.  Are multe, multe caldaruse inflorite. Superbe, de diferite culori, grena cu galben, roz diafan, si ... uite ca nu le mai stiu . Zambile cu flori batute, iarasi exceptional de frumoase un rosu ciclam. Clematite (astea nu aveau flori, dar urmeaza) , lalele , doar cateva soiuri, dar iarasi deosebite, irisi albi, gratiosi, si inca alte minunatii. Alei mici, inguste, sa incapa cat mai multe flori. Si printre toate astea, ghivece, multe ghivece cu plantele care au iernat la adapost si urmeaza sa incante cu florile lor. Copaci de Brugmansia ... Si rosii care zice-se cresc uriase.
Chioscul din lemn, mic, dar foarte mare, ne-a adapostit de ploaie si vant. Ceaiul, tuica si cafeaua au incalzit fizicul si emotia si conversatia, spiritul.
Si intre toate, sotul Getei, participant activ la discutii si pregatiri, ne aduce, din cand in cand, cu picioarele pe pamant, la problemele noastre de zi cu zi : pensie, salariu, vot, etc.


Fleurf

Desi a fost putin rece afara, admosfera a fost una calda, iar noi ne-am simtit f bine. Sa vedeti florile Getei, vara cand se dau toate in spectacol si totul este numai floare si culoare. Nici nu stii la ce sa te uiti ca e mai ceva ca la gradina botanica.

einsteinitza

Cred ca Geta are o gradina de vis, daca Myo o lauda. La mosia cu de toate a lui Myo, pe care tot tanjesc sa ajung sa o vizitez, putine lucruri lipsesc.Asa ca, faptul ca a fost impresionata spune multe.Bravo Geta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Daca am reusit sa-l fac pe Felix sa scrie macar si un pic,e mare lucru.Stefan cel Mare ar face pe loc si automat o manastire.
Dar,pt. ca ai deschis problema aici,uite ma fac brusc serios si discut ca atare.
Deci,daca ai fi in locul meu,si ai trimite unui coleg de pe forum un catalog de la Bayer care are poze cu toate fazele pomilor fructiferi cu tratamentele aferente,fara nici un risc de confuzie...si apoi vezi ca intreba "cu ce sa-mi stropesc copacii ? "...ce-ai face ?
Pozele sint "mura-n gura",pe categorii de copaci,adica semintoase si simburoase.Am adus de alea si la VASLUI,pt. toata lumea.Colegului meu i-am dat varianta de lux,editat mai mare,mai clar.N-am avut de astea decit trei exemplare,asa mi s-a dat,restul ajungind la Mada si Penelopa.
Ai mai da informatii in locul meu ?
Asta ar fi odata,cel mai important.
In al doilea rind este si latura subiectiva si sentimentala...dar n-am nevoie de ban(i) ! ;D
Daca ma intrebi,iti raspund.

Imi doresc foarte mult ca sa-mi aduc si eu aportul,sa vin cu noutati,cu informatii de valoare si serioase.Sa nu stau toata ziua "cu mina intinsa",sa "pescuiesc".
E adevarat am stat si eu (metaforic),am primit multe raspunsuri mi-a folosit,dar am considerat ca am si eu obligatii.Din cind in cind ,este si ridul meu sa dau.
Nu stau sa socotesc,dar trebuie tot timpul sa contribui cu cite ceva,un minim acolo, la viata musuroiului.
Ozi,mada,Penelopa,Cara,Gabrielele...n-au ezitat sa sara sa ma ajute.Indiferent de ora sau de zi.
Numai eu stiu cit de dator ii sint ainshtanitei,mai rau ca la o banca comerciala.
De mirela anderscore ce sa mai zic ?...ma ajuta de-o viata.Cind n-am mai avut,mi-a dat si forum.

ps. va rog sa ma iertati,sigur am uitat pe cineva,fi-ti intelegatori.Mersic !

costieanuconstantin

poti edita un catalog, mayer-lux ,aici pe forum ,s-al salvam in pc -uri ?

GetaV

Va multumesc de aprecieri,pt. mine este intr-adevar gradina de vis,aici uit de viata reala ,de greutati,de rautati ....sau mai stiu eu ce ,ma simt linistita si fericita .Oricine are drum ,poate veni,poarta este deschisa permanent!

CLAUDIA

Ce fericiti trebuie sa fiti voi, cei ce aveti gradina !  Se vede bucuria in ochii vostri  la intalnire.Frumoase flori, frumosi forumisti!
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

stefana

Si cei care nu avem gradina suntem fericiti ;) Ca avem prietene/prieteni cu gradina si ne invita cu drag ;D

Nicol Caloian

Geta, pazea! Am invatat drumul si nimeresc cu ocii inchisi!  :D  :D  :D

Myrela

 
Ati vazut ce blocuri inalte sant in jur? muuulta lume e fericita sa aiba o asa priveliste in fata ochilor cand    ies in balcon, cred ca de sus se vede si mai bine, dar vine ea vara........
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

GetaV

Multumesc Myrela ,tu stii ca asa este, iar tu Nicol ,va trebui sa inveti si traseul cu metroul!

doina


Nicol Caloian

Cine stie, poate o sa incerc  :D   :D  ;)  ;)

vernil

Quote from: Nicol Caloian on April 26, 2009, 09:10:02 PM
Geta, pazea! Am invatat drumul si nimeresc cu ocii inchisi!  :D  :D  :D

Prin bunavointa lui Nicol am invatat si eu drumul (multumesc inca o data, Nicol  :-*) si se intampla sa trec prin zona uneori. Asa ca, draga Geta, te voi anunta din timp ca vin sa vizitez gradina ta plina de frumuseti. Se vede ca le ingrijesti cu dragoste.

ani

Ma bucur pentru voi ca v-ati intalnit si ati admirat asa o gradina frumoasa. Cand vin in Bucuresti poate gasesc si eu drumul spre casa ta, Geta. :D
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

GetaV

Ani,daca vrei il gasesti si asa cum v-am mai spus oricine este binevenit cand doreste.

costieanuconstantin

  "un catalog de la Bayer care are poze cu toate fazele pomilor fructiferi cu tratamentele aferente,fara nici un risc de confuzie...si apoi vezi ca intreba "cu ce sa-mi stropesc copacii ? "...

mihail , te rog   ai putea posta in format electronic acest catalog , as fi interesat,sau un link spre acesta in limba romana !!!  :)

mihail

nu ma prea pricep...hai sa vedem daca nu poate Mada sau Penelopa.Au si ele acel catalog.Daca nu se rezolva in doua zile,ma zbat eu...sau daca vrei,scanez pozele si ti le trimit tie pe un e-mail si te ocupi tu.Ce zici ?

costieanuconstantin

astept !!! sa vina oricum !!!!!merci !!!  :)

mihail

Stai ,n-ai de ce sa-mi multumesti.Ar mai fi o idee,o sa fac miine niste "sapaturi".Daca nu se rezolva nimic pina miine seara,te rog trimite-mi o adresa de e-mail.
Buuuun,daca copacii tai sint in virsta de maxim doi ani,iti pot pune la dispozitie o schema de tratament mai deosebita.Am promis in seara aceasta ca ma voi duce la domnul doctor,sa-l intreb de o alta schema pt. copacii in virsta de 4-5 ani,sa zicem.evident ,ma refer la pomii fructiferi.Ceea ce mi-a recomandat pt. pomii mei,se poate "da" cu succes la tot ce este in gradina,inclusiv trandafiri si vita de vie.Am procedat identic anul trecut si nu am avut probleme.Defapt el combina: dithane-ul cu topsin-ul si decis-ul si "acopera" astfel cam tot ce "misca".
Ei nu stiu daca este valabila "reteta" si pt. virste mai mari.Precizez ca reteta dumnealui este mult mai elaborioasa decit cea din catalogul Bayer.
Mai mult,dumnealui mi-a zis sa stau linistit cu postarea "retetei" pe forum,pt. ca vor aparea greseli,particularitati si atunci toate se vor sparge in capul meu.Precizez ca este considerat unul dintre cei mai buni din tara in domeniul sau.Se spune ca este in primei trei.

Marmoset

Doamna GetaV, nu se poate accesa link-ul de la semnatura! Dau click pe el, si ma duce la albumul meu!  ???

turturica

Geta, acum ti-am vazut florile !
se pare ca ai tu ceva special, de sunt asa frumoase ! le placi tu, dar si ele te plac  :D
par ca vin nu numai din pamant, dar si din cer ...
sa fii sanatoasa, sa le poti ingriji, ca fericita sigur esti ! :-*