Intalniri forumisti

Started by Aricica, March 02, 2007, 10:29:46 AM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Am ajuns si noi cu bine. Stefana mi-a luat-o inainte cu postatul, insa eu a mai trebuit sa ma ocup de ceva treburi prin casa ca de, asa e cand pleci in graba si lasi in urma vraiste, ca dupa furtuna. Ani a anuntat ca voi avea poze "profesionale" dar adevarul e ca doar aparatul era profesional ca fotograful.......  :-[
Nu pot sa le prezint in seara asta, trebuie sa le descarce fiica mea (e aparatul ei) si abia dupa aceea le voi posta.
Acum despre intalnire, sa mai spun si eu ca a fost de milioane?  Intreaga pensiune la dispozitia noastra (mai putin tinerii pe care i-a trezit Pene  :D  ;D  :D ), cu un confort pe care nici nu ne gandeam ca o sa-l avem. Personalul pensiunii s-a purtat de parca eram oaspetii lor personali. Desi este cotata de doua stele depaseste (in toate privintele) multe altele cu pretentii si ifose de mai multe stele.
Mi-a facut mare placere sa-i revad pe cei pe care-i cunosteam si sa-i cunosc pe cei cu care m-am vazut intaia oara. Subscriu la afirmatia ca a fost cea mai reusita intalnire a musuroiului.
Si acum Vio, multumim pentru tot ce-ai facut pentru ca intalnirea asta sa ne ramana in suflet. Ma inclin cu respect in fata a ceea ce-ai realizat la ferma si apreciez munca enorma pe care ai depus-o acolo. Nu sunt multi oameni pe care sa-i fi intalnit in viata mea carora sa le pot spune asa ceva. Tu si Doina sunteti cu adevarat niste oameni deosebiti. Deasemenea tot respectul pentru tatal tau.
Zic si eu ca Ozi, sa se mai sedimenteze impresiile si voi reveni. Va sarut pe toti  :-*  :-*  :-*  :-*  :-*

stefana

Am si eu o problema: dupa actiunea schimbul de plante (ce urma imediat dupa pupaturile de bun venit cu noii sositi) am ratacit un puiut de hibiscus de la Ani si un Phalenopsis in reanimare .
Ofer recompensa celui care da informatii pentru regasirea lor

ani

Stefana, nu sunt la mine. Am fost cuminte si am plecat cu cea mai goala cutie (si nu m-a laudat nimeni! :D).
Mihail, tortul a fost bun tare, sa-i spui mamei ca-i facem o vizita!
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

mihail

ha-ha-ha....cind,ca sa o shterg de acasa ! ;D

ani

Stefana punga cu camelia si fuchsiile pentru Marmoset este la Penelopa, m-a sunat Mada si mi-a spus.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

stefana

In cutia respectiva s-ar putea sa fie si plantele ratacite ;D.
Deci am motiv sa-i faca o vizita Penelopei la Peris

ozimandias

Era acolo si un pui de phalenopsis...
:D
Am reusit si-am facut varza "cadourile".
Gabriela... puiutii tai sunt la Deva  :D :D :D
Iti voi trimite eu altii  :D :D :D


mamaruta

Stati asa, fratilor, sa lamurim (pana ajunge penelopa acasa, sa se uite in punga):
Era o plasa, pe care nu am stiut daca sa o iau acasa, sa i-o duc lui irina....pentru ca am avut impresia ca in acea plasa erau plante pentru Marmoset. Unde trebuia sa ajunga camelia? la Irina din Deva? cine a mai trimis ceva pentru irina din Deva, in afara de : cymbi de la ani, masdevilla si strepto de la myky? ca sa lamurim....stefana, eu nu am gasit la mine nici un puiut de hibi si phale...am luat de pe masa un pahar cu lastari de hibi si abuti cu radacini, pe care a spus sa ii ia cine vrea...daca i-am gasit neluati, dimineata, inainte de plecare, i-am pus printre plantele mele. Dar lastarii de hibi ti-i dau, stefana, daca vrei....abuti ii donez aici unei prietene, care are gradina si iubeste plantele...si pot sa le mai ingrijesc si eu...sa ii tin sub observatie.
Deci: ce e in plasa de la Penelopa? ??? Eu m-am gandit ca, daca doar penelopa se mai intorcea la pensiune...atunci ea ar fi trebuit sa ia plasa, sau eu...noi doua mai eram pe acolo.... restul fetelor au spus ca pleaca de la ferma direct spre casa.

stefana

Quote from: Mada on April 13, 2009, 11:59:52 AM
Unde trebuia sa ajunga camelia?
Irina, la care tre' sa ajunga camelia, este Marmoset.
Hibi era unul mititel. destinat mie si pus in minisera de Ani.
Unii lastari de hibi (daca sunt in fiole de la orhidee) sunt din cei galbeni cu mijloc roscat, adusi de mine pentru cine ii vrea :D.
O sa discut cu Pene la telefon amanuntele ...
Seara am dus in camera doar cutia cu crizanteme si plantele pentru Alina, de restul am uitat pe moment ... iar a doua zi dimineata, in febra excursiei la stupina cu lalele,  am uitat complet  :'(
Editez, ca mi-am amintit ceva: o gloxinica draguta si un pui de violeta, trimise de Cara, nu le-am uitat (multumesc Cara  :-* ). Am stat cu ochii pe ele ca pe butelie si le-am dus de la inceput sus  :D.

stefana

Am avut noroc ca vremea a fost mai rece si soarele ascuns  ;D pentru ca asa albinele au stat la adapost. Nu a trebuit sa folosim "imbracamintea" de protectie si am colindat in voie printre flori.
Aici Ozi prezinta moda in materie de ... masca de protectie

mihail

Stefana...dar slanina mea...unde e ? Nu-i sanatos sa maninci atita,aduce o gramazime de colesterol ! :o ::)
Bag eu seama,dupa plantele disparute,ca amush ve-ti ajunge colege cu musiu JIJI la mititica. ;D :D ::)

Nu vreti sa "botezati" fotografiile de ieri  si le grupati intr-un singur loc ? In ordine dupa cele doua zile,cu numele participantilor dedesubt sau deasupra.Stiu ca a fost si o camera,nu putem intra in posesia imaginilor,atit cit se poate?

stefana

Mai Mihail, ne-am oprit in oras si v-am facut semne, dar se pare ca nu am fost destul de sugestivi in gesticulatie ;D.
Si mie nu-mi trebuie atata slanina (ca-s destul de ... subtire si fara) dar eram contra cronometru, sa nu ajungem pe inserat in Bucuresti si nici nu voiam sa ne intoarcem din drum .
Iar plantele nu sunt disparute, ci doar RATACITE  :D
Pe camera au fost filmati cativa Giga, asa ca o sa dureze putin ... selectia imaginilor. Si ca sa fie clar, dansul la coada maturii nu a fost filmat, ca sa nu fie motiv de santaj  :D.
Editez ca sa zic ceva de pozele din album:
Ca sa fie mai simplu, trimiteti-mi ca atasament la e-mail fotografiile facute. E mai greu sa le salvez din albumele voastre pe PCul meu (trebuie sa intru pe fiecare fotografie separat, una cate una) si apoi sa le incarc in Albumul mushuroiului.
Iar rearanjarea imaginilor in ordine cronologica o sa o fac la urma. Eventual un subalbum cu gradina lui Vio.

mihail

Stefana,trecind cu oarece delicatete peste faptul ca te imbuibi cu slanina mea, ;D...o sa fac chiar foame,trebuie sa te anunt ca mincatul in exces dauneaza grav sanatatii.Apoi cind am trecut pe linga voi,Eu v-am claxonat,v-am salutat si voi mi-ati facut semn sa circul. ;D.Cu viteza.
Iar despre ororile la care a fost supus bietul mop,toate obscenitatile alea inimaginabile...nu pot decit sa va asigur ca nu ma mir deloc ,ca nu s-a inregistrat nimic pt. posteritate.
Este firesc....nu era sa va dati cu firma-n cap. :P ::) ;D :D :)

lala

Mei,dupa cum se vede treaba a fost ceva "drincuiala"..... ;) ;) ;)....vad ca nu mai stiti care ce trebuia sa primiti,sa dati etc ;D ;D ;D ;D

stefana

Da' de unde, Lala, a ramas chiar un recipient de 5 l neinceput si am returnat 2 sticle de vin la magazia pensiunii. Dar emotiile intalnirii au fost atat de mari, ca nu aveam nevoie de "stimulente" bahice  :D.
Mihail, deci aveam dreptate, nu s-a inteles gesticulatia. Dupa cele intamplate dimineata, in nici un caz nu v-am fi indemnat sa mergeti mai cu viteza. Cred ca e suficient un pieton printre soferii cu vechime, nu-i asa?

Marmoset

Din euforia descrierilor, imi dau seama ca intalnirea a fost ceva de vis! Cu toate astea, trebuie sa spun ca 2 sentimente m-au incercat la vederea pozelor forumistilor si a gradinii domnului Vio: am ramas masca+jos palaria!!!  :o :o :o

ani

Oricum Ozi, vinul era tare bun, sa mai pastrezi si pentru intalnirea viitoare. ::)
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

mirelush

Marmoset, Vio - e un domn. In rest, sunt absolut de acord cu tine ! ;)

Marmoset

Quote from: mirela_ on April 13, 2009, 02:10:59 PM
Marmoset, Vio - e un domn. In rest, sunt absolut de acord cu tine ! ;)

Oops!!!  :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ Mea culpa!

stefana

Si nu ne mai domni, Irina  :-* ai promis asta  :D

mihail

Voi de care vin vorbiti ? ala roze made by Vio (AVE Vio,morituri te salutam!)sau de cel cu care ati venit voi ?
Despre actiunea cu mersul pe jos,este prima oara cind nu sint deloc afectat...ori suparat.Sint sigur ca asta datorita voua,alta explicatie nu gasesc.In rest,nu se sfirseste lumea cu asta.Mergind in dreapta,o sa am posibilitatea sa-mi invat consoarta sa schimbe corect vitezele.

Cineva sopteste,deocamdata, ceva despre o intilnire la Iasi,eiii...ce parere aveti ? Putem trage o fuga si la Cotnari !

Marmoset

Quote from: stefana on April 13, 2009, 02:12:54 PM
Si nu ne mai domni, Irina  :-* ai promis asta  :D

Da, am promis, da'-i tare greu sa ma tin de promisiunea asta, nu stiu de ce!  :D :D :D

mamaruta

Aveti aici ceva poze cu explicatii, dar promit ca deseara sa ''povestesc'' mai pe indelete. Puteti observa si dansul la mop, si sirtaki, si mai ales...bucuria de pe fata lui Vio!
Vio, tu stii cat de mult te iubesc! Tu cu Doina ati fost gazdele minunate pentru care merita sa trec 7 randuri de munti si vreo 1000 dealuri!
http://s11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Vaslui%202009/
Urmatoarea intalnire e la Iasi! Ieseni, pregatiti-va.....venim...sper sa va urnesc la inceputul lui mai, sau chiar la sfarsitul lui aprilie...mergem si la Cotnari, normal...si la Gradina Botanica....

mihail

interesant...foarte interesant....multumesc..dar nu poti sa le pui si pe celeleate,sa le aduni,si sa faci un tot ? Eventual sa vezi ce mai este prin aparate,nu stiu daca Penelopa nu a rfacut si ea.Sau o rog pe Stefana,daca tot mi-a ciordit slanina. :P
La Cotnari am un unchi care a fost seful combinatului vreo 30 de ani.Are si o pensiune,putem merge,eventual cu un autocar inchiriat toti acolo la o degustare,zic si eu.Cu autocarul ca sa nu fie restrictii la paharel.Sa fie toti egali.Ca sa ne ajunga timpl ar trebui sa incepem de vineri seara.Mopul il aduc eu.

ozimandias

O sa vin si eu cu o povestire, din viziunea mea.
Insa simnt nevoia sa lamuresc niste lucruri:
1. S-a baut. Atat cat sa fie toata lumea bine-dispusa. Sotul meu a iesit la dans, ceea ce se intampla dupa trei pahare  :D. Dar la mai mult de 5 adoarme, deci atata timp cat a dansat si nu a adormit, inseamna ca s-a simtit bine.
2. Vinul pe care-l lauda fetele e vin rosu, Mihaile, vin "puterea ursului", ma intelegi? Numa' ca barbatii nu au avut acces la el. Au degustat decat doamnele  :D.

Voi reveni si eu cu povestirea, dar acu' pictez copilu' ca s-a confirmat: are varsat de vant!

PS: Cara, intrebai cat de lungi port unghiile? Uite aici: http://s11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Vaslui%202009/?action=view&current=DSC05085.jpg  :D :D :D