Gradina mea - gabi_gabriella

Started by gabi_gabriella, October 03, 2008, 11:56:59 AM

Previous topic - Next topic

gabi_gabriella

Daca vrei iti dau si tie .
Sa pui poze cand infloreste ala pomisor !!

einsteinitza

Multumesc, dar sufar de acuta lipsa de loc.Dar daca te tenteaza pot sa-ti dau si eu din cei erbacei, am multe feluri, batuti.Iti dau si pomisor dar nu stiu cum se inmulteste.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

De lipsa de loc si eu cam sufar :) . dar cu un pomisor , parca as incerca .Multumesc ! Desi ma gandesc, n-o fi ca la trandafirii pomisor?  altoit pe ceva tulpina ? Ca daca-i asa , nu prea vad cum s-ar putea inmulti .
Mai ne informam .

Am gasit acum ca se poate inmulti prin butasi semi-copti, vara , (marcotaj sau seminte )  . Daca imi dai un butas, nu ma supar  :-*

mihail

pe mine m-a tot corectat un cunoscator,corect se spune: "trandafiri cu tija".Na..ca acum si eu ocazia sa ma racoresc.
Saru'mina! ::)

einsteinitza

Nu e ca la trandafiri, soiul e asa, pom.Nu moare iarna si se duce in pamant. Raman ramurile.Intereseaza-te si iti dau butas cand crezi ca e optim.Sau daca vrei, pot sa-ti cumpar daca mai vad, nu a fost scump, vreo 20-30 de lei, lumea nu stie ce sunt.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Bine Corina, daca gasesti cumpara-mi te rog ! Si cu butasii mai vedem .
Ei , Mihaile, Mihaile ...ce bucuros est ica ai prins ocazia sa ma corectezi !!!  :D ;D

mihail

hai ca glumishi.....am retinut ca doresti o magnolie,ii scriu lui Mos Craciun !Ii dau un fax.


mihail

nu stiu..n-am de asta,eu am o Nigra si inca alte trei bucati,dar diferite.
Ainshtanitza si cu Mirela anderscor sint specializate pe magnolii.Niciodata nu o sa pot sa inteleg cite magnolii au aceste doamne in ograda lor.Mai mult,am auzit ca cea din urma mai vrea sa-si cumpere vreo sase si sa le planteze pe terenul de sport "a baietilor".Acu' citeva zile imi spunea ca dijeaba am cumparat patru ca tot nu o ajung.
E nashpa cu cele doua...la trandafiri si magnolii sint imbatabile !


mihail

...lasa ca nici ele nu o sa aiba "ciori " cu coada cea frumoasa...ca mine.

lala

Quote from: gabi_gabriella on April 28, 2009, 10:23:23 AM
Glicina salvata de vraviute , kerria si cativa irisi




Cam cati ani are glicina?eu am una de 2 ani si abia are 50 cm.....e drept ca am luat-o puiut,dar cred ca am mult de asteptat sa vad in gradina mea asa splendoare! :o :o :o :o :o


gabi_gabriella

Glicina are vreo 10 ani , poate mai putin . De crescut a crescut puternic si repede , cu florile a fost mai greu

mirelush

Quote from: gabi_gabriella on April 30, 2009, 09:56:45 PM

Totusi , cat de mare creste Susan asta ?

Susan, la maturitate, ajunge la 2-3 m. Dar creste incet, cel putin in primii ani. Interesanta este culoarea florii - un roz liliachiu, dar forma acesteia nu este pe masura culorii. Intr-adevar, este mai frumoasa Nigra.

einsteinitza

Susan este minunata daca este mai mare, in primii doi ani creste mai incet, apoi repede.Mie imi place din doua motive- unul, face flori si spre toamna, parfumate, -doi- are forma de bradut, piramidala, nu ca un pom.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Multumesc pt informatii . Ma gansesc tot mai serios sa cumpar o magnolie Susan , mai ales ca infloreste si spre toamna

mihail

LALA ,spune-mi te rog,"chestia cu flori galbene " din poza a doua cum se cheama si de unde se cumpara.Multumesc frumos.

mirelush

"Chestia " aia cu flori galbene e kerria japonica.  Cea din fotografie e a Gabriellei ( in a carei gradina suntem ). Daca nu ma insel ai primit si tu, la Vaslui, una.

mihail

de acord cu tine...spionezi hai ?  :P Da...dar a mea nu-i asa.Sta intr-un pet de plastic si e micuta...micuta.Ce vrei,sa ma duc pe ploaie sa o plantez ?
Iar floricele o sa aiba cind oi fi eu ......sus in ceruri. ;D

gabriela jalba

Mihail,creste repede si face si flori .Daca o plantezi acum,la anul are primele floricele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lovetulip

Si-a revenit fucsia.Da din pamant cateva frunzulite.M-ai intrebat daca a ploat la Vaslui.Da...dar insuficient. Scuze.Mesajul era pentru Gabi de la Pascani.

                                                Vio

gabriela jalba

Ok,Vio!!!! L-am citit!!!! Ma bucur de fuchsie!!!!!! Poate o sa vin sa o vad cind face floricele. A avut zile,de n-ai scos-o,ca-i pusesesi gind rau. Si aici a ploua putin...dar e foarte frig si vint tare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

La noi doar a stropit, pe sub tufe nici n-a ajuns apa si e destul de rece

vernil

In Bucuresti ploua in fiecare zi, dar sunt ploi ca de vara, torentiale. Si cu vant. Ziceau cei de la meteo ca astea vor fi ploile din anul asta ... dupa care, gata ... Ar fi groaznic.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro