Gradina mea - gabi_gabriella

Started by gabi_gabriella, October 03, 2008, 11:56:59 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Asa Pene, nu te lasa intimidata :)

Stiti ce am remarcat anul acesta? Crocusii care au stat in pamant au rasarit si inflorit mai repede decat fratii lor care au stat peste vara pe uscat. Am scos in vara trecuta o parte din ei ca sa-i mai raresc si sa-i rearanjez. Pe unii i-am pus in pamant imediat pe altii doar in toamna.

vernil

Azi e atat de placut in Bucuresti, am fost in trecere prin centrul orasului, Cismigiul este plin de oameni si porumbei ... ce-mi place ca porumbeii nu mai au teama de noi, nici macar ca i-am putea lovi din greseala in graba noastra ... Am admirat si parcul meu, celebrul IOR, redenumit acum Nichita Stanescu ... si bineinteles, monitorizez atent gradina mea de la bloc. Cresc uimitor de repede toate plantele, parca vor sa recupereze timpul pierdut cu iarna prelungita  :D
Merg in parcul meu si fac poze mugurilor ce stau sa pleasneasca de fericire ca a venit primavara !

gabi_gabriella

Incepe sa se coloreze gradina , se deschid rand pe rand, narcise, zambile, lalele
http://s861.photobucket.com/albums/ab179/gabi_gabriella1/2010/gradina%20primavara/

Am niste ranunculus, pusi intr-un ghiveci, dar sunt cam multi (nu credeam ca o sa iasa )
Oare ii pot scoate afara? sa ii mult in gradina ? O sa infloreasca asa inghesuiti?
Cei din gradina , au mai ramas vreo 2 , ca i-a mancat ceva .

Mihai

Tare frumos,ai spune ca stai in alta tara,la mine in afara de 2-3 zambile,nimic nu a inflorit inca.

gabi_gabriella

Multumesc Mihai !
Eu zic de Vio , ca parca sta in alta tara , ca la el au inflorit o gramada de lalele, narcise, zambile ..

gentiana

la mine au inflorit cateva narcise galbene(vreo 3) si vreo 4-5 zambile aveau bobocii mari

costieanuconstantin


penelopa

Gabriella, cu ranunculusii ăia poţi să faci cum vrei că, oricum, la anul n-o să-i mai ai. :)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Da, Es! Am pus într-o toamnă "rădăcinuţe" de-alea de ranunculus, au răsărit destul de repede (au stat verzi peste iarnă - protelaţi), au înflorit în primăvară iar în anul următor n-a mai ieşit nimic. :(  Am scormonit în pământ şi n-am găsit nici urmă din rădăcinuţele alea.
Ştiu, sunt frumoşi şi delicaţi dar, dacă îi vrei neapărat, trebuie (vorba cuiva) să-i tratăm ca pe nişte plante anuale. ;D

gentiana

pene mie mi-au iesit,dar i-am pus sub gutui,intr-o zona unde e umbra vara si ud destul de rar
si ranunculusii si anemonele

penelopa

Şi, de câte ori ţi-au ieşit??  ;D

gentiana


einsteinitza

Exact ca Pene am patit, si nu ma mai complic. Sunt atatea flori perene frumoase, ca nu vreau sa tot pun prin gradina.Am anemone, si din alea de primavara si din cele de toamana, inalte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

nu ma pot abtine
anul asta am si puse de mine in toamna si cumparate inflorite (aia tare-s sensibile)

gabi_gabriella

Quote from: costieanuconstantin on March 30, 2010, 11:32:17 PM
prisaca e  a vostra !!!?

Da, a noastra

Ranunculus i-am primit, asa ca in radina cu ei ..macar odata sa infloreasca

gabi_gabriella

Au inceput sa infloreasca , caisii , dar nu stiu ce va fi , pt ca ultimele 2 nopti a inghetat

einsteinitza

Gabi, e superb. Imi plac atat de mult pomii cand incep sa pocneasca mugurii de floare....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Zilele trecute am auzit de la un olandez ca exista aici o zona destul de intinsa cu pomi fructiferi, zona in care ai ocazia sa te simti ca in rai, dupa o noapte de inghet. Mi-a explicat ca pomii sunt stropiti seara cu apa, apa ingheata si protejeaza bobocii sau florile si dimineata la prima ora ara magnific...pomii par de gheata. Sa protejezi impotriva inghetului cu gheata?! Nu m-as fi gandit la asta niciodata.

vernil

Este uluitor ce spui, Codruta! Imi amintesc ca si lalelele au fost ninse intr-un an, apoi au inflorit ca si cum nimic nu s-a intamplat, deci se poate!


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Constat că la niciuna nu v-a scăpat laleaua mov, gen "bujorel" :)  Nici mie nu mi-a scăpat. ;)

Mihai