Gradina mea - gabi_gabriella

Started by gabi_gabriella, October 03, 2008, 11:56:59 AM

Previous topic - Next topic

gabi_gabriella

Baltuta e bine .Sta sa infloreasca un iris galben s i au inflorit ceva plantute care au niste floricele mici de tot albastre .Si mai  sunt inflorite unele galbene , c u frunza ca telina si ierburile
Se comporta neasteptat de bine :) ..sa n-o deochi :))

einsteinitza

N-o deochi.Aia albastra e menta acvatica?Daca da, sa stii ca se catara pe mal si acopera o parte din pietre, dupa mine e tare buna la crearea unui aer de natural la marginea lacului
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Nu cred ca e menta acvatica .Uite-o asa arata
Balta azi si irisul inflorit

gentiana

Am si eu niste irisi de balta,sunt "campati " la umbra la radacina gutuiului si convietuiesc de vreo 6-7ani in pace
menta aia de apa ,e aia "menta broastei"?

gabi_gabriella

Eu nu stiu cum arata, doar din ce am vazut pe net .Astept sa apara Es, poate cunoaste ea planta care o am eu

gentiana

GG ai o poza cu balta si in fundal se vad un soi de garofite roz,de munte
le ai de mai multi ani?
cum le-ai pastrat?
au nevoie de soare,de umbra ,de racoare?


einsteinitza

Habar n-am ce-i planta ta, dar menta nu-i sigur
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Asa ma gandeam si eu, mai ales ca nici nu miroase .Dar imi place si si ei ii palce in apa :)

einsteinitza

Menta acvvatica are inflorescente mov pufoase, nu floricele.Miroase doar cand o zdrobesi, dar se intinde extrem de mult, si spre apa si spre uscat
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

GG pe randul 2 prima poza,sunt niste moate roz langa o piatra si in fata sunt irisi galbeni

gabi_gabriella

De astea zici ? http://i861.photobucket.com/albums/ab179/gabi_gabriella1/2010/balta/PICT4685.jpg ?
In stanga pietroiului e  armeria maritima , ca o iarba care face florile alea rozulii ..iar pe langa pietroi e ceapa ornamentala (mai movulie )

gentiana

armeria!
cum o pastrezi?
Am  primit una,a "n"-a oara si vreau s-o pastrez mai mult de un sezon
de aia te intreb

gabi_gabriella

Am pus-o acolo si i-am dat pace . Ea se descurca si s-a si in multit .Nu i-am facut chiar nimic

gentiana

la tine e mai rece,cam cat soare are,iarna o protejezi?
Stiu pun o multime de intrebari ,dar vreau s-o pastrezi si faca parte din stancarie

gabi_gabriella

E aproapre toata ziua in soare si iarna nu o protejez nicicum .Mi se pare total nepretentioasa

gentiana

Ceva pamant mai acid?
Sa incerc si eu


sicamin

Alb si roz  :o ce frumoase culori ai in gradina. Bujorii inca sant in floare? ai meu au facut deja seminte.


penelopa

Dar cucu l-ai auzit cântând ?  ;D Dacă da, atunci vine vara mai devreme şi la voi. ;)

Ionela

Superbe, GG!! Ce Allium e cel din poza 3?
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Gabi, e un vis la tine acolo :o :o Cred ca nici nu te mai duci la serviciu, ca nu te poti desprinde.

Am vazut ca ai un rugosa, ma bucur, e un trandafir mai putin spectaculos dar cu macese superbe, eu il iubesc tare mult
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Mie Digitalis imi face cu ochiul de data asta;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gabi_gabriella

Quote from: einsteinitza on May 28, 2010, 11:43:30 AM
Gabi, e un vis la tine acolo :o :o Cred ca nici nu te mai duci la serviciu, ca nu te poti desprinde.

Am vazut ca ai un rugosa, ma bucur, e un trandafir mai putin spectaculos dar cu macese superbe, eu il iubesc tare mult
Es, la servici ma duc, dar cand vin primul drum e sa fac inventarul in gradina :)
Da, am si el a inflorit primul anul asta .De fapt am vreo 3
Ionela, allium, gabar n-am de care e .Digitalis, daca vrei it i dau samanta cand face . Eu nu o adun ca oricum se impreastie ea peste tot