Gradina mea - gabi_gabriella

Started by gabi_gabriella, October 03, 2008, 11:56:59 AM

Previous topic - Next topic

Ionela

GG, mi-e cam frica - am un copil care si acum e adeptul cunoasterii lumii inconjuratoare prin intermediul gurii >:( :o Cand trece de faza asta, fii sigura ca cer Digitalis de la tine :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gabi_gabriella

Te cred .Ionela ..mia bine mia astepti :)
S-a u mai deschis niste trandafiri -
friesia samba rosabunda  graham thomas
trebuia sa fie Foc de tabara dar a iesit asa 
Es nu stii cum va ce poate fi ?

penelopa

Mie imi place mai mult asa, GG! E deosebit de finut, delicat, diafan! :)

einsteinitza

Ce face floarea, se mai roseste? Cat e de mare floarea? N-o fi Samba?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Quote from: einsteinitza on May 30, 2010, 04:25:14 PM
Ce face floarea, se mai roseste? Cat e de mare floarea? N-o fi Samba?

Se pare ca e samba , dupa cum se comporta . Pacat :( , dar e frumos si asta :)

einsteinitza

Deci, scrie-mi si trage-ma de maneca ceva mai incolo, si iti trmit butasi de Fdt
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

GAbi ce este graham .Foarte interesan un fel de clopotel ?

einsteinitza

Ala e digitalis, cred.
Graham Thomas e numele trandafirului galben care urmeaza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

si digitalisul asta cum se inmulteste ? face seminte ? Ca e superb !

gabi_gabriella

Es, multumesc mult  :-*, fii sigura ca te trag de maneca :)
Daca tot suntem la capitolul inmultit trandafiri, cei de dulceata tot as ii inmultesti , prin butasi pusi toamna in gradina cu pet ?
Geodezia, Digitalisul face seminte si inca multe .Daca vrei iti adun , dar mai adu-mi aminte cam peste o luna

einsteinitza

Da, sunt singurii pe care i-am inmultit in gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia



einsteinitza

Superb,Gabi, si poate scrii si tu la fiecare la soiuri ceva, e bine sa avem pareri din diverse zone ale tarii, sa stie omul cand cumpara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


geodezia

frumosi maila les ala galbeeeeeennnnn

penelopa

Mi-ar plăcea, GG, să pui aici nişte poze de ansmblu cu grădina ta. Am văzut căteva în albumul tău cu rocăria. Frumos!
Dar, e mai greu să căutăm prin albumele voastre după idei de amenajare. Ne scuteşti de efort dacă ne pui pozele aşa, la botu' calului.  :) Şi, va avea şi grădina ta o "identitate"   ;)  că, poze cu flori le vedem pe toate topicele !

gabi_gabriella

Cu gradina mea e cam greu , e maricica  ea ( 1000 mp) dar e lunga si ingusta (10x100) .Pene,uite cateva poze ( nici macar astea nu prea le pot face , ca nu am loc :)  )
http://s861.photobucket.com/albums/ab179/gabi_gabriella1/2010/imagini%20de%20ansamblu/

Primii leandrii infloriti anul asta , nesperat de multi si de repede http://s861.photobucket.com/albums/ab179/gabi_gabriella1/2010/leandru/

Mihai

GG,m-am uitat cu atentie si am vazut ca nu sunt singurul colectionar de pietre  :D :D
De gradina ce sa mai vorbim.
Super!!!

einsteinitza

Splendid, numai lucruri frumoase, iar bradul ala care pazeste impozant totul e splendid.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


vernil

Gabi, ai reusit  sa amenajezi perfect spatiul ingust de care dispui. Asa, din imagini, nu iti dai seama ca sunt doar 10 m latime.

penelopa

De asta voiam eu poze cu gradina. :) Banuiam ca GG are coltisoare de gradina foarte bine gandite si organizate ...........  pana la cel mai mic detaliu. Si, stiam ca am de unde sa ma inspir.  ;)
Bravo, GG! 
Chiar si decoratiunile de gradina sunt originale si de bun gust!

GG, unde tii tu leandri? In soare sau mai la umbra ?
Ai mei, i-am scos devreme afara, sa se aclimatizeze mai repede cu aerul de gradina dar, in ultima vreme, se ingalbenesc frunzele (uneori, pana la varful lastarului ), ramanand ramurile golase, cu flori in varf. :(

doina

Pene , ar trebui sa-i cauti de daunatori .
Am primit in primavara un lastar de leandru care avea frunzele cam galbene , dupa ce a facut radacini si l-am plantat am vazut ca avea paianjeni .

gabi_gabriella

Pene, leandrii stau in soare de pe la amiaza pana apune soarele .Dar anul asta nu stiu ce au patit , ca la foarte multi li s-au ingalbenit frunzele , dar altfel decat in alti ani . Multe deodata . Cate unul era galben de tot .Acum parca si-au mai revenit .Cele noi sunt verzi ,sanatoase