DALIA

Started by turturica, March 02, 2007, 12:53:10 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

mie nu-mi place sa risc
oricum anul asta Pastele cade la olalta la inceput de aprilie,deci tot dupa 15 aprilie an vreme sa incep sa le pun (daca e vreme frumoasa si nu suntem inca sub troiene) :D

Mihai

Daca va intereseaza au tuberculi de dalii la Brico Pantelimon.
Preturile sunt intre 3.99 si15.99 lei.

vernil

Am si eu cativa tuberculi de dalii, oare o fi prea devreme sa-i plantez acum ?

gentiana

aprilie -mai
acu daca mai da vreun frig ii pierzi

Codruta

Vernil, poti pune daliile in ghivece pe balcon (daca ai loc) si dupa 15 aprilie sa le pui in gradina. Asa am procedat acum doi ani dar nu o mai fac pentru ca au crescut foarte mult si le-am cam distrus cand le-am plantat afara...in final a durat poate mai mult pana au inceput sa infloreasca.

penelopa

Codruţa, heeeelp!!!
Toţi tuberculii mei de daliile de la Bakker sunt uşor stafidiţi şi nu au nici măcar un mugure. >:(
Or mai fi buni de ceva  ???

Schnuppe

Are cineva de la Bakker dalia Melody Harmony ?  Eu am avut una dar nu era roz , era rosie , probabil mi-au trimis altceva . Oricum a putrezit iarna asta in beci dar eram curios daca are cineva o poza cu ea .

einsteinitza

Pene, tine-i o zi doua in apa calduta, la temperatura camerei
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Schnuppe, ale mele de la Bakker se cheamă "Dalii cu guler"  :D .........  da'  n-au guler.  ;D  Vrei?

ps. Mihai, nu te-am uitat! ;)
Merci, Es! .......... deci, la 'muiat cu ele. ;D

einsteinitza

Dap. :D
Cum adica cu guler?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Probabil, s-au gândit să le zică aşa fiindcă au o dunga de altă culoare, sub formă de cerc care urmează, la margine, corola de petale. :o
Nu ştiu ce-ai înţeles dar, stai că mă uit în albumul meu să văd dacă le am pe undeva. :D

GetaV

Astia de la Bakker stau prost la capitilul culori,cred ca sunt daltonisti :(

penelopa

Deci, la albumul meu "Flori şi animale 2009", pag. 12, am 2 poze cu daliile astea. Numai că dunga este la interior şi nu la exterior cum îmi aminteam eu. :D Una n-are niciun guler. :(

Codruta

Si daliile mele luate anul trecut ar fi trebuit sa fie din cele cu "guler" dar nu a iesit nici macar una ca si cele din poza de la Bakker :'(
Pene, nu am prea vazut gulerul la dalia ta dar ce am vazut in rest m-a facut sa ma ia cu lesin :) Frumuseti una si una.
Cat priveste tuberculii stafiditi asa m-am gandit sa procedez si eu cu ei cum a zis Es, adica sa-i pun cateva ore in apa calduta dar cum doream sa termin cu plantatul am pus un singur tubercul, care era cel mai uscat, in apa cam juma de ora. Se pare ca i-a fost suficient pentru ca a rasarit. A rasarit in acelasi timp cu ceilalti asa ca nu a avut nevoie de prea multe ca sa-si revina.
Am remarcat si eu ca tuberculii de la cele asa zis cu guler s-au stafidit mai tare decat cei de la alte soiuri. Mai bine stafiditi decat mucegaiti ca si iarna trecuta :)

Mihai

Daca am plantat cateva dalii acum(mai precis astazi) e de bine sau de rau? :D :D :D
Este prea devreme?
Oricum faptul e consumat,dar macar sa aud/vad/citesc/o incurajare ,ceva.....

gentiana

e bine mihai,ca de acu e clar ca nu mai ingheata pamantul
oricum e multa munca cu daliile

Codruta

Si eu zic ca e bine desi eu nu le-ma pus inca :)
Nu mi se pare ca e multa munca cu ele. Defapt tot ce se pune in pamant primavara imi place. Cu cele de toamna nu sunt prea fericita ;D Munca multa si mai multe griji e cu cele din seminte...ai grija sa fie pamantul umed dar nu prea ud, rareste plantute care se rup doar cand te uiti la ele, planteazle la locul definitiv, din nou ai grija sa fie pamantul umed.

myosotis

Daliile mele sunt la "inmuiat" , ca erau cam stafidite. Cred ca le pun in gradina zilele astea.Anul trecut le-am pus in mai si au inflorit foarte tarziu.

Codruta

Eu am si uitat ca se apropie timpul lor. Nici nu e de mirare cand iar am vazut pe teletext 0 grade pentru sambata noaptea.
Cand se pot pune semintele de dalii?

GetaV

In fe-martie, Codruta  >:(Semintele de la tine sunt acum plante in gradina

GetaV

Tuberculii i-am plantat inainte de Pasti,ca si gladiolele si au inceput sa incolteasca

gentiana

Ai plantat deja daliile? :o
Inseamna ca sambata e musai sa ma duc sa le pun si eu

Codruta

Ieri am pus si eu daliile in pamant. Doua din ele erau deja incoltite si 2-3 tare uscate. Le-am lasat in apa cam jumatate de ora. Am incercat sa despart niste tuberculi (prima data cand fac asta) si era sa-mi tai degetele. Sunt asa de tari si de incalciti. As mai fi putut desparti vre-o doi dar m-am lasat pagubasa.
Nu stiam ca semintele se pun asa de repede. Nu prea am loc dar as fi pus cateva asa de dragul experientei. Las ca le pun acum si pana de Craciun poate infloresc :D

gentiana

Azi am vazut la florarie  dalii pitice deja inflorite,12roni ghiveciu

irina

si astea rezista in gradina peste iarna?