DALIA

Started by turturica, March 02, 2007, 12:53:10 PM

Previous topic - Next topic

costieanuconstantin

eu , am plantat doar tuberculi si tot au iesit incrucisati ,dar au iesit niste frumuseti :) +hug +apl

gentiana

Nene Costeo ai dreptate si eu tot tuberculi am pus si din tuberculi juniori au iesit niste minuni(mai frumoase decat "mamele")

simonaelena

Quote from: gentiana on October 08, 2010, 10:11:35 AM
Quote from: simonaelena on October 08, 2010, 09:57:54 AM
Bate, ce te tine?  :D
Inca nu mi-a fost livrat TIR-ul!!! +rsp
:D :D :D :D Wow! Inseamna ca ai planuri mari! Vezi ca la noi strazile sunt destul de inguste si s-ar putea sa nu poti sa-l intorci  :D Si daca de la mine mergi drept in fata, ajungi "iegzact" in creierii muntilor  ;D

gentiana

Lasa bre ca am carnet de cateva cincinale,stiu sa bag in marsarier!

einsteinitza

Costi deci tuberculii despartiti din tuberculii mari au facut flori diferite fata de cele din tuberculii ramasi?Niciodata nu am patit asa ceva.Cat de diferiti?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

am sa-ti trimit poze !! :)

einsteinitza

Eu intrebam ca sunt chiar curioasa ce modificari apar, adica, ce schimbari se produc la despartirea bulbilor, si ce schimbari la incrucisari si la inmultirea din seminte.
Normal ca ma bucur de poze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES ,eu am pus seminte de dalii de vreo 4 feluri ,ce le-am avut eu in gradina si au iesit si alte culori ,si chiar cu floare dubla.
La cele din bulbi am asa : din bulbi albi si bulbi galbeni(dupa despartirea bulbilor) ,dalii albe simple galbene simple si albe cu galben,dar si pe acelasi lastar una alba si una galbena..Cele rosii ,mov si cele 3 care au mai ramas de la Bakker ,nu au avut modificari.Acuma nu stiu care ,de la care au luat genele  :D dar clar cele galbene si albe sant cele mai usor de incrucisat +ham

einsteinitza

Ce varza, am sa incerc sa citesc,ca e foarte interesanta instabilitatea asta.Dar bulbii initiali lasati sa creasca, fac an de an aceleasi flori?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Nu. Eu am pus anul asta doar bulbii care am zis eu ca sant albi (legat tulpina cu ata alba ) si cei galbeni (tot cu ata ,galbena) :D ,dar si astia ,ca si anul trecut au inflorit cu flori in doua culori. Anul viitor voi pune separat ,prin toata gradina ,sa vad ce iese  +ham

einsteinitza

Probabil ca incrucisarile sunt foarte instabile.E pacat, pentru ca anumite soiuri sunt tare frumoase. Am avut si eu cateva, vreo trei ani la rand, dar in acei trei ani si-au pastrat caracterele.Probabil a fost chestie de noroc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Eu am avut in primii ani (vreo 5  ??? ani) doar dalii mov ,rosii ,albe cu flori mai micute si galbene cu floare mare.Cred ca fiind una langa alta (tufele) s-au corcit,de aceia zic ,ca o sa le pun mai la distanta una de alta.

einsteinitza

Da, insa nu e logic sa se corceasca bulbul. Prin incrucisare apar modificari asupra semintelor, deci semintele vor scoate plante diferite fata de parinti.Dar nu se poae corci planta mama.Stai sa intre Ionela poate ne poate explica mai stiintific ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Es, uite aici o planta mama, adica din bulb, luat anul trecut  http://codruta.sunphoto.ro/dalii/20327961  Aproape ca nu are doua flori la fel. Vara trecuta parca nu a avut asa de multe variatiuni pe aceeasi tema :)

costieanuconstantin

eu ma gandesc , ca de atatea ploi si frig or fi luat vreun virus sau altceva !!!

einsteinitza

Eu ma gandesc ca anumite tipuri de incrucisari nu sunt stabile in timp, adica caracteristicile lor dispar, se duc spre salbatic, spre soiurile simple.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Dalii de la Costi
           
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Nene Costeo numa d-astea "rotunde" ai?
Ciufulite si tip cactus n-ai?
Ca in zona Brasovului  erau dalii frumoase;le prieste si racoarea

costieanuconstantin

multumesc ES,

avem si tepoase !!!

einsteinitza

Cu multa placere, va urma. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Imi plac la nebunie  daliile tepoase
Am una pestrita si tepoasa,cumparata de domnul meu in primavara
E un vis

einsteinitza

    76/176/7/96/41/2040796410099273441BwArXY_th.jpg[/IMG][/URL]      
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Cred ca una din daliile lui Costi era asta
Nu s-a copiat bine linkul in mesajul tau Es  ;)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Stefana ,poza pusa de tine nu-i de dalie ci de ochiul boului
O fi gresit nenea Costea ,da dalie sigur nu e,uita-te la boboc sa vezi ca-i"paros",cu margini verzi
Aceeasi amendament la poza 5 pusa de Es,e ochiul boului si nu dalie