ZORELE - Ipomoea

Started by gomez99, November 05, 2008, 03:59:37 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Pene,  fa o punguta dintr-un capat de perdea sau niste tifon,  leaga-l  pe capul celor de la care vrei sa pastrezi semintele, ca un capison,si n risti sa cada pe jos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Vad ca va sta gandul la zorele.

Mi s-au facut bine si anul asta  :), bineinteles in gardina mea salbatica. Adica pozele de mai jos sunt cu o specie nativa pe aici si anume Ipomoea cordatotriloba.
Este de talie ceva mai redusa decat cele care le stim noi avand floarea ceva mai mica si de asemenea si frunzele sunt mai mici. Totusi poate atinge catre 5m sau chiar mai mult. Totusi frecvent eu am vazut-o mai scurta. Florile ce le-am masurat aveau diametrul pe la 3 cm.
Floarea, este de culoare purpurie - violet deschis,  are forma cunoscuta de palnie si este impartita in cinci sectoare. In fiecare sector este marcat un triunghi mai deschis la culoare, cele cinci triungiuri fomand o stea asa cum se vede in fotografia de mai jos.

                         

Inca cateva poze. Chiar daca in poze sectoarele si steaua nu-s foarte clare - din cauza luminii  cand am facut pozele - in realitate ele sunt foarte vizibile. In lumina puternica a soarelui micuta zorea straluceste ca o bijuterie de sidef purpuriu.

       

Planta apare mai mai finuta si mai fragila decat cele pe care le cunoastem noi in mod obisnuit. Cum am spus mai sus si frunzele sunt de talie mai micuta. O curiozitate este ca poate avea doua tipuri pe langa cea de inima clasica poate avea si frunze tri-lobatate cam in forma de inima - de unde ii vine si numele - epitetul speciei - cordatotriloba. Lobii pot fi mai mult sau mai putin evidenti. Interesant ca pe acelasi lujer poti intalni diferite feluri de frunze.



Are si un nume popular dragut: Little Violet Morning Glory - Micuta zorea violeta. In functie de lumina violetul apare foarte deschis chiar spre alb in unele portiuni cand e soare puternic sau un violet mai inchis dar nu foarte tare atunci cand este innorat.

Nu stiu daca este cultivata anume insa este o "buruiana" frecventa prin gardini. Dupa cum stiti in gradina mea (virtuala) eu nu cultiv decat buruieni  ;D dar sper sa va placa.   :D

havrincea

frumoase si artistice poze  +rsp

einsteinitza

Frumoasa buruiana. Eu o am pe sora ei alba cu flori foarte mari, dar o elimin fiindca sugruma orice prinde.Pe un gard in pustie, ar fi decorativa, in res mi se pare periculoasa.
Am aceeasi problema cu clematita salbatica. Imi plac la nebunie maciuliile multe argintii aprca-s de matase. In apropierea Slanicului e o panta pe unde trec cand merg sau vin, unde e plin de arbusti cuceriti de clematita asta. Toamna lumineaza pur si simplu dealul ala, sunt superbe semintele. Nu am unde opri ca mereu ma gandesc cum sa fac o poza.
Dr vara, cand vad cum a cucerit totul, ma cuprinde amaraciunea si imi dau seama ca trebuie sa o pandesc si sa o scot din gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

la mine in gradina a fost destula de timida. florile sint cam de dimensiunile obisnuite la cele comune in romania
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

penelopa

Nu par la fel, Gomez!  Zoreaua ta e  mai dantelata si mai frumoasa.  ;)  A lui Claudiu parca e mai ... coltooasa. ;D

doinabacau

 Oricum ar fi,sunt minunate! In gradina mea,sunt atacate inflorescentele trecute,le mananca ceva,dar nu am gasit niciodata inamicul,si trebuie sa seman mereu.Mai precis,fac rasad,fiindca sunt brume tarzii.

penelopa

Pentru zorelele astea mai deosebite şi eu fac răsaduri, mai ales că se strâng  puţine seminţe de la ele şi nu-mi permit să risc punându-le direct în pământ afară.

Codruta

Cum procedati cu cele din rasaduri ca sa nu se incalceasca? Acum doi ani am pus si eu rasaduri, din timp dar apoi am regretat. Cand au inceput sa creasca era prea rece sa le plantez afara si m-am trezit ca s-au incolacit una pe langa alta de nu mai puteam sa le separ.

penelopa

La mine nu apucă să se încâlcească fiindcă pun seminţele în jardinieră afară, când s mai încălzeşte. Când răsadurile încep să facă tulpina aia lungă, le transplantez la loc definitiv.
Seminţele nu le mai pun direct în grădină fiindcă, nu ştiu ce le mânâncă şi nu mai iese nimic... doar cele comune care, oricum ies şi fără să pun eu seminţe.   :(

Codruta

Eu nu m-am gandit la varianta in jardiniera afara +ham +ham Si cam cat e de cald cand le pui?

doinabacau

  Eu pun cateva doar,din lipsa de spatiu,prin martie,nu cresc prea mult!

anasstasia

Cind ar fi momentul sa plantez niste seminte de zorele? Zona unde vreau sa le plantez deste relativ departe de gradina cu flori (deci nu ar trebuie sa am probleme cu ele desi sint invazive).

penelopa

Dacă sunt zorele comune, poţi să pui seminţele direct în pământ  în grădină, prin aprilie, când se mai încălzeşte pământul.

ps. Citeşte topicul de la început şi vei afla mai multe.

anasstasia

M-am uitat pagina cu pagina, insa se pare ca mi-a scapat. Cred ca m-au furat imaginile. Multumesc pentru raspuns.


Codruta

Sunt frumusele. Nu stiam ca exista si zorele pitice.

kerkyra

Da, dar au crescut mai inaltute si acum s-au lasat pe pamant, cand nu sunt inflorite nu arata prea bine  :(

gomez99

zorele rosii sud-americane - ipomoea quamoclit si multifida.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

larisa

Mai am doua pliculete de Ipomoea Quamoclit  albe ,daca este cineva doritor,semintele provin din grecia

trandafira

Vreau eu, nu am vazut zorele albe. Cum trimit banii, la primirea lor sau inainte?

larisa

Nu vreau bani,Trandafira,poate vre-o data voi avea nevoie de ceva de la tine .trimite adresa pe mp,te rog

trandafira

Asa? Multumesc mult. Poate vrei seminte de lathyrus- planta contra cartitelor.

larisa

Da.mi-ar placea,nu se stie niciodata, iti trimit adresa pe mp

larisa

la recensamint ,m-am trezit ca am in plus ,2 plicuri de ipomoea purpurea mix---picotee si ,un plic de sunrise serenade.De la Kiepenkerl.Cine le doreste sa ma anunte pe mp.