Amenajarea unei stancarii

Started by gabriela jalba, March 03, 2007, 07:08:24 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

examineaza-le bine!
auzi la ea.......sunt in sacosehe
draga nu esti fomeie?
rezisti sa lasi ceva necercetat intr-o sacosa?........eu personal nu reusesc
cand imi vine barbatu acasa din umblaturi  si zice ca are ceva cadouri pt mine fac dansul focului mai ceva ca pisicile,pana nu capat macar o pietricica sau o samantza nu ma misc de acolo(daca nu fac asta se ingrijoreaza ca-s bolnava sau m-a suparat careva)

penelopa

He, he,  să fiu io sănătoasă la cât îi scotoces peste tot (inclusiv în agenda telefoanelor ) ;D :D   ........ da' pietrele alea din sacoşă le-am pipăit încă de atunci şi nu m-a mâncat curiozitatea să văd cu ce seamănă fiindcă  rocăria mea există doar în proiect .... imaginar .  ;)

gentiana

io nu scotocesc
dar daca nu primesc cadouri cand apare acasa ma botosesc...avand in vedere ca si unu si celalalt stam extrem de putzin pe acasa,nu se poate sa nu-mi aduca cadouri
noi sunt in marea majoritate a timpului ca luna si soarele,ori io-s in delegatii,audituri,instruiri sau cursuri postunivestitare ,ori el e plecat
daca ne mai botosim cand ne vedem asa de rar........mai bine ar sta fiecare in alta parte
zile trecute mi-a adus niste pietre......albastre(vreo 4 la numar si cam de 2-3 kg fiecare),se bucura si el cand vede ca-s fericita si e si curios ce mai fac din ele

Mihai

Nu le faci o poza la pietrele alea albastre???
M-ai facut curios....sunt naturale sau vopsite cumva?

costieanuconstantin

 "" daca ne mai botosim cand ne vedem asa de rar.. ""
mama si ce impacari trageti !!!!! ;) ;D :D :-*

gentiana

 ;D Nene Costeo tare curios esti ,matale............sa te inzestrez cu ceva felinare si sa proptesc scara  "ghinishor"? ;)

gentiana

mihai nu se poate sa nu fii vazut la munte pietre care au o culoare albatuie si mai ai si ceva urme de mica prin ele?
crezi ca am inebunit sa vopsesc pietrele care au forme si culori?
e ca si cum m-as apuca sa cumpar pitici de ipsos vopsit si catei si lighioane de curte
vb de stancari nu de gradina kitch!

Mihai

Maine ma duc pana la gradina si am sa fac cateva poze cu pietrele pe care mi le-a adus un amic.
Sa vezi forme si culori ;)

gentiana

ok. sa-mi spui cu ce  marime de masina sa vin sa te ajut sa scapi e ele
poate asa ma mai impaci pt "crima ta de lezmajestate"! >:(

gabriela jalba

Quote from: gentiana on November 13, 2009, 11:19:34 AM

zile trecute mi-a adus niste pietre......albastre(vreo 4 la numar si cam de 2-3 kg fiecare)
Gentiana,de unde esti? (scrie si tu locatia la avatar) Chiar fa o poza la pietre ! Eu am verzulii cu insertii de mica,si grena-mate .Poate vii la o viitoare intilnire si facem un schimb de pietre.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

locatia mea actuala e bucuresti,locatia gradinii elfilor e snagov si io-s brasoveanca la origine
adica un soi de "neam de bolovan" ;)
am raspuns la intrebarea ta?
ce schimb sa facem cam am abia 4 bolovani albastrii
poate doar sa punem mama de la mana sa inchiriem o vila pe care o stiu io in muntzii buzaului si sa inchiriem si o macara
au aia pe acolo niste bolovani de itzi "sar maselele"
aproape fiecare casa are bolovanul sau bolovanii ei la poarta
io incerc sa-i conving pe "baietzii" de pe santierele patriei sa ma cadoriseasca cu ceva bolovani de 1x1,2-1,5m


gabriela jalba

Ii fain si asa un bolohan!  Noi adunam pietre de peste tot pe unde umblam si vrem sa ne facem o alee(..carare..) pavata cu ele si de cite ori o sa calcam pe ele ne vom aduce aminte de unde am luat-o si de frumusetea zilei aleia. Pietre s-au tot adunat,si vom mai aduna, dar cine stie cind om face cararea...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

n-ai rau in orash?
si io fac asa
am venit cu niste pietricele mai mititele de pe valea loirei
abia astept sa merg cu masina sa vin su ceva mai consistent
cand am fost ultima data in germania am fost cu microbuzu si am adus niste bolovanashi cam cat 2 pai de alea mari rotunde.....au ras nemtzii de mine ca imi trebuie si pietrele lor
unu care e "cantonat" la constantza si cu care alergam io asta vara pe plasa la mamaia, la primul drum la bucuresti mi-a adus din santier un bolovan de vreo 5 kile,de nu intelegeau directorii mei ce e "mita" aia.......am ajuns de ma stie o firma intreaga ca trebe sa fereasca din calea mea plantele si ...bolovanii
oamenii din santiere ma intreaba"doamna mai adunati pietre?
sunt un soi de "monument"
probabil ca daca n-as fi dovedit ca stiu ce spun m-ar lua peste picior
asa s-au obisnut si imi toleraza "tzacnelile",ba chiar se mandresc cu ele
una din mandriile tzacnelilor mele a fost cand am reusit sa-l calmez pe un  sef de statie de la beneficiar povestindu-i despre flori
nenea ala dupa ce am povestit cu el,a zis ca daca ii dau o floare care si-o dorea foarte mult ,oamenii nostrii din santier pot sa-i foloseasca macaraua si buldozerele din dotare urmatoarele 3 zile
si asa au terminat ai nostrii inainte de termen lucrare(erau in uram cu o saptamana)
nenea ala si-a primit floarea(am sunat-o pe mama si mi-a dat 2 pui sare ii pusesem la inradacinat,un sofer a trecut sa le ia si le-a adus ca pe sf moaste
dupa faza asta, sunt incurajata sa bat campii la orice beneficiar am chef(totul e sa si prinda)

gabriela jalba

n-am rau in oras;am treaba cu el doar cind platesc facturi,sau tre sa-mi rezolv ceva probleme pe la cite institutii. In rest,gradina ii patria mea si in fiecare duminica plecam undeva prin munti.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

gabi dar in zona sunt rauri,siretul ,moldova nu pot fi departe
si io vreau in gradina alei din lespezi de rau,da de unde sa iau 2,3 basculante cat mi-ar trebui mie
la casa bunicilor mei,bunicul meu facuse aleia de intreare cam de 1m ,pavata cu dale de rau,la margine era o "bordura"  din bucati de lespezi si in rest era "gazon" si apoi incepea un strat de vreo 2-2,2m de vitza si copaci cu flori la picioare
perji aveau la picere tufe de trandafiri de dulceata,vitza avea bulboase de primavara ,galbenele si petunii vara

gabriela jalba

Siretul trece prin tirgul meu,Moldova .,trec in fiecare saptamina peste ea,..dar pe malul lor nu am ajuns. Noi mergem pe piraie din munti si adunam. Nu mergem cu scopul asta,dar dupa ce am adunat o  "movilita " de pietre frumoase,ne-am intrebat ce facem cu ele. Asa am ajuns sa ne dorim " aleea zilelor frumoase "
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

ce sa spun,io mi-as dori un gard de piatra spre strada(sa aiba si vreo 3 m inaltzime sa nu se mai zgaiasca tzarani peste gard si sa  ma tzipe la gard sa ma intrebe de ce nu pun rosii si ardei si ce fac io cu atatea flori ,copaci si mate)acu macar i-am potolit.nu mai vin sa strige la gard si sa imi zica sa le dau flori ca trebuie sa duca la mort
auzi la ei......trandafirii mei frumosi ,din care io nu ma indur sa tai sa pun in casa , sa le dau lor(sa sa nu mai vb ca am mai dat si o caruta de bani pe ei si unii sunt carati si de la distante apreciabile)
prima miscare cu pietre a fost  sa fac o o spirala pt flori(e dpar prima spira a melcului gata ca n-am avut pietre pt restu) si inceperea unei viitoare stancarii........dar si aia inca dospeste(deocamdata sunt mandra posesoare a vreo 6-8 radacini de spanz de mai multe culori si a unor rozete(sedum)


penelopa

Un "melc" am şi eu în vedere dar în grădina de aromatice. Poate-mi dai mai multe detalii de contrucţie a melcului .......... ţi-aş rămâne îndatorată  ;)

ps. Nici la mine nu mai îndrăznesc vecinii să-mi ceară flori pentru mort  ;D ... şi nici copii:  le-am zis că a rupe o floare este ca şi cum le-aş rupe lor un degetuţ ;D

Claudya

 :D :D ce tare esti Pene. :D am sa aplic si eu metoda ta  ;)

costieanuconstantin

dar cand animalutele din curte rupe  sau face jalanie ,pe ele cele doare !!!  ;D

gentiana

Quote from: penelopa on November 14, 2009, 08:38:43 AM
Un "melc" am şi eu în vedere dar în grădina de aromatice. Poate-mi dai mai multe detalii de contrucţie a melcului .......... ţi-aş rămâne îndatorată  ;)

ps. Nici la mine nu mai îndrăznesc vecinii să-mi ceară flori pentru mort  ;D ... şi nici copii:  le-am zis că a rupe o floare este ca şi cum le-aş rupe lor un degetuţ ;D
pene caut si itzi scanez
io prima data am vazut una cu vreo 15 ani in urma  ,poate mai mult......undeva la un cottage in anglia..de atunci sunt disperata sa am una
aia insa era facuta din caramitzi de la niste demolari de sobe vechi(caramida refractara si caramida arsa)-te tenteaza  asta?

Mihai

Eu am vazut intr-o revista frantuzeasca spirala asta sau
melc cum ii spuneti voi.
Voi cauta si va dau amanunte in cateva zile....cred ca nu e tarziu,nu?

gabriela jalba

In vara asta,in "gradina" lui BAUMAX din Suceava era un melc din pietre si cu apa si cu flori..foarte fain !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Voi cautati "melcul" si eu abia astept sa va fur modelul. :DSi asa mi-au ramas destule materiale (caramizi ,tigle) de la constructia casei.

gentiana

a aparut si in gradina de vis de acu vreo 2 ani
copiata dupa un "maison et travaux"
io am vazut-o live  si dupa aia la o emisiune pe discovery acu vreo 10 ani(cand era home and leisure"