Otravuri, otravitori si otraviti

Started by gentiana, April 14, 2010, 10:43:35 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

in urma cu niste ani erau si bucegii in "flacari" in iunie din cauza rodo-ului de munte
din pacate in ultimi 20 toate maimutele si toti "cocalari"(vb Carei) au ajuns sa urce cu telecabina la cota 2000(varful cu dor) si desi se bataie pe tocuri de 10cm si tipa de zici ca le-a intrat musca tzetze undeva,la intoarcere vin cu buchete de de rodo(desi e de cand ma stiu eu monument al naturii si se dau si amenzi)
uneori iti doresti sa nu existe "democratie" si in unele zone sa ajunga doar oamenii testati psiho si la bun simt(sa se primeasca cartele de acces)

Ionela

Gentiano, e teribil ce spui :o :o :o si ti dau dreptate! Daca mai adaug ca acei indivizi lasa in urma tone de gunoaie, avem chiar un tablou perfect al lui Porcus domesticus , caci asa denumea decanul meu respectivele personaje. Atat de scarbit era, ca le inventase si denumire latineasca!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

O fi fost scarbit, dar vina e strict a autoritatilor ca nu fac ceva. Doua trei amenzi usturatoare si sa vezi cum nu mai puneau mana. Dar, cine pazeste zona.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Acum off topici si nu chiar, caci asemenea personaje OTRAVESC natura, prin padurile din jurul Iasi-ului e plin de peturi si alte mizerii. Nu poti face un pas fara sa te impiedici de urmele lui Porcus domesticus. Am vazut nemti iesind la picnic si nelasand NIMIC in urma lor. Nici un pet, nici o hartiuta intalnite in cale in vreo drumetie din cate am fost (prin multe parti din Schwarzwald). Imposibil sa cred ca oamenii murdareau si apoi veneau altii sa faca curat prin toate padurile.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Nu, dar stii cat e amenda la nemti? Sigur, poate acum nu-i mai pazeste nimeni, ca s-au invatat. Dar numai daca cineva pune si pedepse cand nu fac ce trebuie. Regulile nu sunt respectate nicaieri de ochi frumosi. Poate, dupa multe generatii, invata ca nu se face asa, dar in spate tot arsul la buzunar a fost. La Londra am fost foarte surprinsa sa vad ca, atunci cand un politist a oprit un barbat care dupa mine nu facuse nimic, acesta nu a scos un cuvant rastit. Chiar, dupa ce a primit o amenda, neinteleasa de mine, a multumit si salutat. Apoi, discutand cu prietenii nostri, am aflat ca daca vorbesti urat sau te ratoiesti la un politist, primesti trei zile puscarie. :D Deci, si politetea se invata :D
Pai cand o sa vad asa ceva?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

CORECT. Am constatat eu insami ca nu faci nimic fara sa constrangi omul pe sistemul pedeapsa/ recompensa. Intr-o zi am vazut in tren un anunt de genul "Persoanele care vad si au dovezi (fotografii, filme) privind identitatea celor care vandalizeaza garile si trenurile si le inainteaza autoritatilor vor primi  1000 euro recompensa". Felix a zis ca isi poate face o meserie din asta :D :D :D

In Romania sa vezi disciplina, ordine si curatenie?? La calendele grecesti - data cea mai optimista pe care o pot estima >:( >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

costieanuconstantin

ei ,au pe chestia asta, VOLUNTARI AUTORIZATI ( vanatori ), pe sosele , parcuri ,paduri ,cladiri publice,.... ei chiar din asta traiesc  ,sau straduit fortos rau - la sange-' sa fie civilizati,manierati, sa educe pe cei ce lucreaza cu publicu' fara sa ceara sporuri de zambet si haine curate ....etc.

vernil

ce ma impresioneaza in strainatate, cel putin pe unde am colindat eu,  este curatenia si zambetul oamenilor. Absolut toti zambesc, in mod special cand ti se adreseaza. Chiar daca e ceva fortat, e de bun simt sa nu vorbesti cu o persoana acrita de viata ... O fata surazatoare e un atu important, e semnul de politete si civilizatie ...

gentiana

sa-ti spun Ionela ca  valea oltului a dezvoltat o noua forma de relief?
insula de peturi
cand te duci la manastirile de pe malurile oltului si vrei sa admiri oltu in vale ai ce admira......."bancuri de peturi de toate marimile si dimensiunile
din mal in mal
si pe valea oltului sunt cateva baraje  deci nu circula asa libere de capul lor(la fiecare baraj vezi cate un banc de asta pe cativa km)
la intrarea in Rm Valcea e un pot si intrarea in hidrocentrala si acolo am vatut km de bancuri d peturi,pana la Caciulata  si nu-i admisibil
pana la urma de ce sa-mi creasca mie impozitele pt ca nesimtitii nu-s capabili sa le arunce in cosurile pt peturi?
acu sunt puse cosuri in toate statiunile de pe valea oltuluui si la diversele popasuri si culmea ca sunt ridicate de vreo 2 ori pe saptamana
asta nu inseamna ca au disparut bancurile,ele sunt la fel de mari
io propun ca pe langa amenzile usturatoare sa se dea si zile de munca in folosul comunitatii,sa curete sa tunda iarba,sa planteze copacei,sa vezi  daca trag la sapa in haine portocalii ce atenti devin

Ionela

Gentiana, este socant!  Asa ma avut eu un mare soc cand am ajuns la barajul de la Bicaz si am vazut lacul de acumulare alb de peturi. In sus muntii cu brazii, in jos prapadenie!  :o :o :o >:( >:( >:(

Da, sa fie prinsi si pusi la munca, la curatat tot ce au murdarit si inca ceva in plus, ca sa nu mai uite in veci! Dar sa existe legislatie si sa fie aplicata - aici vad eu primul pas! Parca exista o Garda de Mediu. Nu stiu cum functioneaza si ce poate face. Daca nu dispune de instrument legal, este inutila.  >:( >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

exista Garda de Mediu ,dar aia e ocupata sa ciubucareasca si se duce la firme unde dau amenzi(unele aiurea) din care isi trag primele lor  sau dau amenzi mai mici plus ciubucuri
ca n-ai za vezi nici un inspector de la garda de mediu,garda financiara sau orice alta garda ca e muritor de foame
doar nu-tzi inchipui ca o sa-si strice manzele toacele sau o sa-si zdruncine aia burdihanele ca sa umble pe coclauri dupa turisti

Ionela

Atunci cum se justifica existenta acestei garzi?? Prin spagile pretinse? Ce face concret pentru MEDIUL din tara asta?
Ma simt otravita pana in adancul sufletului >:( >:( >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Nimic. Aici e buba. Ca daca s-ar da otona de amenzi serioase si pe bune intr-un an, anul viitor ar avea oameni pe toate culmile si in toate rezervatiile.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

are grija sa nu cumva vreo firma sa n-aiba contracte de gunoi apa,sa aiba autorizatie de functionare sau sa nu deverseze reziduri nasoale cum au facut cei de la oltchim acu cativa ani
altfel e un loc caldut si bine platit pt anumiti tovarasi sau loc pt neveste,fiice si amante de suspusi! ;)
doamnelor,dar garda de mediu n-are treaba cu padurile
acolo exista romsilva,sau sunt paduri particvulere ,iar la ape exista directia apelor care insa se va vaita ca n-au ce sa faca ca sunt prea putin oameni si e prea intins teritoriul
aici ar trebui sa se faca picnicuri doar in locuri amenajate si pe parcele,la iesire sa se verifice daca pe parcela pe care a stat masina x si y ramas ceva sa-i amendezi;asta pana cand le intra in sange ca n-au servitori sa stranga dupa ei sau  vor ramane acasa in gaura de unde au iesit

Ionela

Inconstienta totala! >:( >:( >:( Pai daca murdaresc asa totate padurile si apele si campurile, unde dracu vor mai iesi la picnic?? La un moment dat se termina locurile curate si or sa dea tot de peturi si alte ambalaje. Atunci sa ii vezi cum striga "Vaaaai, ce nesimtiti au facut asa ceva??"  >:( >:( >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

din pacate nu-i asa
sunt diverse organizatii nonprofit care fac voluntariat si merg si aduna tone de mizerii in saci si dupa aia platesc ca sa coboare mizeria si fac asta cam de 2 ori pe an
deja si fundatiile astea se mira cum de  fiecare data aduna la fel de multa mizerie(cand au inceput chestia asta acu vreo 3-4 ani ziceai ca e vechi,dar acum?)
nesimtitii cred ca ai sluji si servitori
ei sa petreaca ascultand manele si ciopartind copacii si lasand mizerie cumplita in urma si altii sa curate ca cica n-au altceva mai bun de facut

Ionela

Singura solutie - lege si ordine! Paza si amenzi. Initial as fi spus educatie ecologica; acum insa ma indoiesc ca s-ar mai putea. >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Amenzi usturatoare ;D Singura solutie. Sa arda la buzunar
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Asta pentru parinti.  >:(
Copiii invata usor din exemple - sunt mandra ca Flori foloseste cu incredere cosurile de gunoi atunci cand mergem in parc.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Nu stiu prin alte parti cum e, dar eu sunt disperata ca vine vara ... sunt neste nesimtiti care stau pana noaptea, tarziu, la beutura, la crasme improvizate, apoi ii apuca nevoile si se usureaza pe cladirile blocurilor ... Imi cer scuze, e un miros si o priveliste de toata jena ... Am incercat cu vorba buna, imposibil ... Pana la urma, i-am pozat si am trimis pozele la Politia comunitara, ca ea e responsabila de asigurarea unui climat de liniste si ordine ... Pana acum nu am primit raspuns, dar sunt hotarata sa pozez toti betivanii care fac astfel de mizerii ... Pana la urma, cineva trebuie sa ia o atitudine si in privinta asta ... Eu nu mai rezist.

Ionela, imi place denumirea topicului, atot-cuprinzatoare  :D

Ionela

Multumesc, Vernil! Chiar mi s-a acrit sa tot fiu otravita >:( Poate se trezesc si autoritatile din somnul cel de moarte!

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Din pacate  nu se iau masuri si copii nostrii nu se vor mai putea bucura de imensitatea plajelor de la mamaia si de nisipul fin,de aperele repezi si nepoluate fizic si vizual ale raurilor,de padurile umbroase ,de peisajele si pasarile deltei dunarii sau de rosul rododendronilor de munte la vremea infloririi lor in iunie,astea ar fi pe scurt cateva din pierderile ireparabile