Maci Orientali (Pereni)

Started by popgeo, November 13, 2008, 08:05:27 AM

Previous topic - Next topic

popgeo

Una din plantele surpriza in ultimii ani au fost macii orientali care sint  o planta extrem de rezistenta si se descurca si pe seceta si in pamint sarac. Hibrizii noi au flori superbe si foarte mari, tulpini rezistente si frunze bogate si verzi mai tot timpul anului. In perioada de seceta intra in repaus si  dau frunze noi odata cu inceputul ploilor. Native din Afganistan, Iran, Uzbekistan.....practic au un rizom si vor inflori an de an cu tt mai multe flori si cu tufa  tot mai mare (se inmultzesc binishor).


[

Erwin

De unde putem achizitiona si noi?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

einsteinitza

Splendizi macii, bine te aud Popgeo.
Probabilvom putea lua de la Popgeo,adica de la mama lui.E o doamna adevarata, eu am luat crini si am primit un pachet facut cu mulkt drag, si un bonus pe deasupra.Dupa aceea Popgeo mi-a scris sa intrebe daca sunt sanatosi si sa-mi dea indicatii cu privire la eventualele imbolnaviri.Oameni deosebiti. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

miha

Da ...asa e...si eu am luat niste narcise anul asta de la mama lui Popgeo, am vrut si maci dar din pacate nu au fost disponibili...raspunsul primit a fost ca probabil vor fi disponibili la anul...acum ...nu ne ramane decat sa asteptam...mai e putin pana la anul... ;)

gabi_gabriella

Frumosi de tot macii !1
Se planteaza primavara sau toamna ?
Cat timp infloresc ?
Anul asta am luat crini ,irisi si narcise de la mama lui Geo, la anu am programat maci ..si mai vad eu :)

popgeo

Quote from: gabi_gabriella on November 13, 2008, 01:16:14 PM
Frumosi de tot macii !1
Se planteaza primavara sau toamna ?
Cat timp infloresc ?
Anul asta am luat crini ,irisi si narcise de la mama lui Geo, la anu am programat maci ..si mai vad eu :)

Eu i-am plantat toamna (septembrie). Ideea e ca treaba cu transplantatul la ei  e mai dificila. Nu le place sa fie transplatati  in afara sezonului de repaus (care la ei e vara cind e seceta si au pierdut frunzele).  Acum poate ca  se pot transplanta si  cind au frunze daca ii iei cu suficient pamint, dar nu am incercat inca.
  Da probabil vor fi disponibile radacini in 2009. Infloresc cam 2-5 saptamini  functie de soi...si de diversitatea soiurilor. Unii fac o a doua tura de flori  daca le rupi pe primele. In general sint o planta cu ceva diversitate genetica ....asa ca uniii infloresc mai mult altii mai putin...dar in general au flori mari si rezistente.


popgeo

Da, probabil vor fi la anul  rizomi dar probabil VARA, august si septembrie daca nu e anul ploios.

ELA

popgeo, vreau si eu niste rizomi, la vara...

penelopa

Frumoase flori, acesti maci!!! Dar, ce păcat, că sunt  efemeri! :(

ELA

am vazut intr-o gradina de tara o tufa cu niste flori maaari, portocalii,batute(duble); cu greu mi-am dat seam ca e o tufa de maci, atat erau de frumoase florile....( stateam si ma uitam prin gard :))
cam cat dureaza perioada de inflorire?

popgeo

Daca ai o singura varietate  1-2 saptamini. Daca ai mai multe poate sa dureze si o luna +.

popgeo

Quote from: penelopa on May 25, 2009, 02:53:20 PM
Frumoase flori, acesti maci!!! Dar, ce păcat, că sunt  efemeri! :(

Nu sint chiar asa efemeri...

Marmoset

Macul gri pal cu mijloc indigo e splendid!  :o :o :o Iar colectia intreaga e extraordinara! Felicitari!

gentiana

Geo macii tai sunt pereni sau din seminte?
Exista posibilitatea  ca sa cumpar de la mama ta ?

popgeo

Quote from: gentiana on May 21, 2010, 05:42:38 PM
Geo macii tai sunt pereni sau din seminte?
Exista posibilitatea  ca sa cumpar de la mama ta ?

Ar trebui sa fie de vinzare ceva in toamna... Macii sint pereni..dar nu din semintze.. se pare ca din semintze sint mai greu de germinat si nu prea stii ce culori ies..
Dar se merita germinatul din semintze daca ai timp si rabdare pt ca pot sa iasa culori si forme deosebite..

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

si io cu 2 maci de ai mei

penelopa

Magici!!! ::)
Fiindcă îmi plac mult florile de câmp, cred că mă las  cucerită şi de maci  ;)- Or fi ei orientali dar pentru mine tot flori de câmp sunt.
Ce ofertă ai, Geo?? ... de seminţe sau de răsaduri?

popgeo

inca nu stiu Penelopa... in general nu prea  inmultzesc dim semintze pt ca este mai complicat.  Daca este surplus la radacini  voi vinde in toamna.....ar trebui sa fie ceva..

BoboROM



Da...am si eu planta asta ;D ;D ;D. In realitate este colosal, dar nu poate aparatul meu sa surprinda frumusetea lui.
O sa incerc sa fac anul asta poze cu aparatul unui prieten (daca o rezista ca vad ca l-au cam mancat niste melci in iarna asta).

Niste poze (se vad numai la cei inregistrati):

gentiana

Bobo sunt de cei pereni?
Tu ai incercat sa-i prinzi si din seminte?(am inteles ca se poate si am de gand sa incerc si eu)

einsteinitza

Bobo sunt superbi si ai tai, iar ai lui Geo sunt la fel.
Sper anul asta sa fac si eu poze, am luat anul trecut seminte frantusesti cu vreo patru varietati, au iesit dar nu au inflorit.Poate ma bucura anul asta, ca sunt multi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM

Si eu care spuneam ca ai mei sunt si mai si ??? ??? ???

Sunt pereni. Ma tot batea tata la cap ca la tara la casa parintesca sunt niste maci cu floarea cat farfuria. Acum eu nu am apucat sa vad originalul (ca infloresc in mai), dar acum vreo trei ani am luat in toamna niste seminte pe care le-am plantat in primavara urmatoare.

Nu au cum sa infloreasca din primul an, dar din al doilea infloresc sigur daca au lumina puternica (asta daca nu-i mananca melcii care la mine sunt o problema). 

Din seminte ies diferit (e normal). Ca sa iasa identic cu mama trebuie butasi din radacina sau diviziune. Acum sincer eu nu am apucat sa o vad pe mama lor sa vad diferenta. Din seminte am facut vreo 4 tufe, dar cea din poza imi place cel mai mult. La ceilalti difera nuanta (care nu poate fi reprodusa de aparatul meu).

gentiana

Te intrebam de seminte  pt ca am si eu unii,mari,mai batuti ca ai tai si tot pereni
Ai mei stau de vreo 7-8 spre sud,in plin soare si au fost in general ok
Acum vreo 4 ani au avut o cumpana,nu stiu ce s-a intamplat dar au mucegait si am pierdut o parte din strat
Pana in toamna erau ok si incep sa creasca tufele
Tendinta mea ar fi sa spun ca am 2 nuante unii rosu permanent ,altii vermillon,dar e ciudat ca nu ies in fiecare an cu aceste culor clare si distincte