Maci Orientali (Pereni)

Started by popgeo, November 13, 2008, 08:05:27 AM

Previous topic - Next topic

trandafira

Quote from: popgeo on May 03, 2012, 05:10:08 PM
Bravo Boborom,  arata grozav.  Ai mei sint mai intirziati anul asta... cred ca au suferit cumva iarna asta si pe citiva i-au mincat soarecii..   >:(

Stie cineva o solutie buna pt rozatoare de gradina ???
[/quote)

Euphorbia Lathyrus. Mi-a tinut cartitele la distanta anul trecut. anul acesta a inghetat dar am pus seminte.

anasstasia


trandafira

Off, daca s-ar face un concurs pentru cele mai frumoase flori, Popgeo ar castiga locul 1 la crini,  clematite, lalele, bujori,  maci...... la toate ar lua premiul 1.

sandaveturia

La trandafiri si arbusti ornamentali ia Es locul I. +apl

trandafira

... Si la plante neinflorite, eu!

anasstasia

Iar la buruieni eu. Hai ca e bine, fiecare are un loc I la ceva. Depinde acum la ce  =))

claude

Na ca toate va catarati cat mai sus pe scara, vedeti sa nu veniti la vale  =)) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira


claude

 :D :D  Si am uitat sa adaug ca poate veniti la vale peste mine, care-s pe la baza scarii si ma cam faceti placinta, ca-s slaba si amarata  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Hai ca ai spus-o si tu, ca si Es cu stirpiturile de irisi  =)) =)) =))

sicamin

Cred ca o sa mai aiba cateva zile de caldura ,asa ca ii vei avea mai mult timp infloriti .
Pentru rozatoare eu am cumparat RATIMOR ,niste perinite cu o pasta ,care a avut efect in cateva zile. Nu erau cartite ,ci niste soareci mai lungi.

popgeo

Mersi mult... de unde ai cumparat ?

Quote from: sicamin on May 20, 2012, 04:37:28 PM
Cred ca o sa mai aiba cateva zile de caldura ,asa ca ii vei avea mai mult timp infloriti .
Pentru rozatoare eu am cumparat RATIMOR ,niste perinite cu o pasta ,care a avut efect in cateva zile. Nu erau cartite ,ci niste soareci mai lungi.

sicamin

Am cumparat de la magazinul de seminte,ca au si pentru coropisnite si toate cele de stropit.

popgeo

Din Timisoara... de unde ?

Quote from: sicamin on May 20, 2012, 05:04:20 PM
Am cumparat de la magazinul de seminte,ca au si pentru coropisnite si toate cele de stropit.

penelopa

Popgeo, aveţi pe forum, la secţiunea INTRUŞI ŞI PRIETENI, topic cu Cârtiţa.
Găsesşti acolo câteva recomandări din experienţa forumiştilor.
Euphorbia aia, Trandafira, la mine a avut efect ... invers  ;D

În altă ordine de idei, conform afirmaţiilor tale, Popgeo, înclin să cred că, dacă macii se mută vara, atunci pot fi "mutaţi", contra cost, şi în grădinile pofticioşilor   ;)... de ce să aşteptăm până la toamnă  ???

einsteinitza

La mai toate fitosanitarele au, am luat si eu din lanic ca venisera niste soricei la magazie. Si la astia au avut efect.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Pai probabil se pot muta si vara contra cost...;-) ... dar anul asta au dus-o tare greu  cu ploile astea.... sper sa nu fie afectati prea mult.

Quote from: penelopa on May 22, 2012, 09:42:27 AM
Popgeo, aveţi pe forum, la secţiunea INTRUŞI ŞI PRIETENI, topic cu Cârtiţa.
Găsesşti acolo câteva recomandări din experienţa forumiştilor.
Euphorbia aia, Trandafira, la mine a avut efect ... invers  ;D

În altă ordine de idei, conform afirmaţiilor tale, Popgeo, înclin să cred că, dacă macii se mută vara, atunci pot fi "mutaţi", contra cost, şi în grădinile pofticioşilor   ;)... de ce să aşteptăm până la toamnă  ???

claude

Minunati, musai sa rezerv la mama ta unii cu petalele franjurate ca-s superbi!  Am si eu unul alb, Snowgoose, inflorit, dar e vai de viata lui ce i-a ciufulit ploaia floarea, saracul  :'(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

Si eu vreau rezervare la mama ta! Am luat si in toamna trei maci de la ea si le merge bine, unul am vazut ca are si boboc de floare.
Macar asa am garantia ca iese ce am cumparat. Ieri mi-a inflorit unul luat de la everde, care ar fi trebuit sa fie mov (Plum Pudding) si a iesit portocaliu  :-\ Mor de nervi

popgeo

Am observat si eu ca nu prea sint de incredere o majoritate de furnizori din ro...... si nu numai.


popgeo

Hmmm...parca ii cunosc de undeva....;-)


popgeo


einsteinitza

Are si mana buna, ca alege doar specialitati. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro