Cu cine votam?

Started by lovetulip, November 18, 2008, 04:42:03 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

sa stii ca au mai fost "catei" si daca n-au facut fatza ,au plecat!
io lucrez la privat,nu prea ne putem permite sa tzinem oameni inutili(mai avem catziva da si aia se imputzineaza)

stefana

Quote from: ozimandias on November 24, 2009, 02:39:24 PM
 Ca uite, primarul Bucurestiului ce-a facut. Primarul Clujului ce-a facut...
Eu n-am idee ce a facut la Cluj primaru' lor, da' la Bucuresti stiu ca Basescu, pe vremea cand era primar s-a luptat pentru pasajul Basarab (si alte proiecte) cu tot consiliul dominat de PSD. N-a reusit el (si pe atunci era un "dezbinator" intre oameni linistiti :D ) dar treaba a fost demarata intr-un tarziu de Videanu, iar acum se lauda nerusinat Oprescu, ca e realizarea lui (era membru PSD cand se bagau bete in roate pasajului). Si actualmente este, cred, singura constructie monumentala (este chiar extraordinara) realizata pe banii statului (ai nostri, evident).
Dupa 5 ani cu Geoana, sprijinit de PNL, o sa va fie dor de "dictatura" Basescu ;D :D

ozimandias

Clar, am intrat pe un teren minat.
Stefana, cand vorbeam de Basescu si Boc, fosti primari, nu ma refeream la ce au facut in primariile lor, ci in tara noastra.

Quote from: stefana on November 24, 2009, 04:02:28 PM
Dupa 5 ani cu Geoana, sprijinit de PNL, o sa va fie dor de "dictatura" Basescu ;D :D
Mira-m-as.
::)

cara

eu nu ma mir, ca nu ma astept la nimic bun in viitorul apropiat, cum spuneam. 
n-am opinii politice, nu ma pricep decat la facut sarmale si la udat florile, deci nu mi se poate cere mai mult.  ;D

dar, macar ca sa nu mai vad atat de des mutra smechera a lui Base la tv, am sa votez Geoana!  ;D

cand invelesc sarmale, prefer sa nu vad la teveu un presedinte care incalca constitutia de parca-i tara lu' ma'sa, care ii spune unui reporter "tiganca imputita" (oricat de imbecil ar fi reporterul, functia nu-ti permite un limbaj de mahala!), un presedinte care se adreseaza unei femei cu apelativul "pasarica", un presedinte care bea si petrece cu toti mafiotii si interlopii.

deci, daca e sa aleg intre doi presedinti care n-or sa faca nik pt tara, o sa pun stampila pe unul care da bine macar in poza!



p.s.:

nu ma decapitati, pliz!


irina

bravo cara
si eu tot asa ziceam

ozimandias

Quote from: cara on November 24, 2009, 05:51:45 PM
de parca-i tara lu' ma'sa,
Apropos de mama, stiti poezia facuta pe vapor?
;D

cara

da, dar n-am nimic cu poezia sau cu mama domniei sale sau cu sentimentele, firesti, pentru mama dumnealui.

mai bine s-ar apuca de scris poezii, promit ca-i cumpar cartile. (rup doar coperta doi, cea cu poza autorului )


gomez99

ce a fost, a fost, ce o fi, o fi...
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

cara

zgarcit mai esti cu vorbele, bre!

pana si io, care am facut juramant ca nu fac politica pe forum, m-am trezit balacindu-ma, iaca! 

mi-am calcat juruinta, deci ma astept sa-mi creasca par pe burta!

irina

nici eu nu sunt cu politica dar m-am inversunt aici....

simonaelena

Quote from: cara on November 24, 2009, 06:27:24 PM

mi-am calcat juruinta, deci ma astept sa-mi creasca par pe burta!

Hmmmm! Cam nasol de epilat :D :D :D

gabriela jalba

la cite poate duce!!!!! asta ar fi nik !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

Quote from: irina on November 24, 2009, 01:13:55 PM
voi aveti vacanta
noi mergem la lucru fara bani
e o diferenta







Am uitat sa pun ghilimele la vacanta!

gomez99

a-ti exprima decent o opinie nu inseamna a face politica - nici in sensul tehnic nici in sensul peiorativ.
la noi "a face politica" a capatat un sens peiorativ in timpul comunismului, cind facutul politicii era monopolul exclusiv al partidului - dupa cam aceeasi formula pe care a aplicat-o biserica in timpul evului mediu.
in lumea buna, discutiile pe care le purtam noi de obicei sint de domeniul civic, "a face politica" are un sens mult mai tehnic, se refera la cei care chiar sint implicati in activitatea de partid. pentru ca altfel comentatorii politici, care interpreteaza si comenteaza evenimentele pentru noi, aia mai putin luminati, s-ar chema ca fac tot politica, si nu e acelasi lucru.
asa ca birfiti, tovarasi, birfiti, numa sa o faceti decent  ;D ca de jignit poti jigni foarte usor pe cineva si cind e vorba de crescut hibiscusi.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

lala

Da cara subscriu si as mai adauga ca nu mai vreau sa stiu,in fiecare zi, ce fac fetele marinarului si pe ce s-a urcat doamna ministru,ce pantofi,posete are.Chiar nu ma intereseaza,dar deschid tembelizorul sa mai aflu cate ceva si reusesc sa ma enervez si sa gandesc uraaaaat la adresa cotroceniului........ >:( >:( >:( >:(
Si uite asa ajungem la un compromis si uite asa voi vota cu baronii locali :'( :'( :'( :'( :'(n-as fi crezut:o :o :o :o.... viata e plina de surprize!

gomez99

Quote from: lala on November 24, 2009, 10:25:42 PM
gandesc uraaaaat la adresa cotroceniului........ >:( >:( >:( >:(

si cind ma gindesc ca am petrecut aproape 6 ani din viata acvolo....  ::)
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

penelopa

V-am citit  opiniile si, cu regret,  trebuie sa recunosc ca nu va inteleg. :(
La urma urmei, toti suntem oameni indiferent de pozitia pe care o ocupam in societate.
De ce daca sunt presedinte n-am voie sa am sentimente,  n-am voie sa vorbesc cu sotul cum vreau eu, n-am voie sa-mi fac cumparaturile fara sa fiu vanata de reporteri  care traiesc pe nefericirea mea, n-am voie sa ma distrez cu cine vreau, n-am voie sa beau un pahar de vin cu cine-mi place,n-am voie sa particip la nu stiu ce festival, n-am voie sa gresesc ............. etc  ???  Nu va place vocea mea? Alta n-am. >:(
A, sunt presedinte si trebuie sa ma incadrez in anumite tipare!!! Spuneti-mi, din ce-ati citit si ati vazut, a existat vreun rege, voievod sau oricare alt conducator care sa nu greseasca? Cu ce am fost mai rea decat altii?  ???

Prin natura noastra genetica suntem subiectivi. Ridicam in slavi pe cine  agream si calcam in picioare pe cine nu ne place.
Nici mie nu-mi place vocea si mutra lui Geoana.  Dar, ii doresc succes in viitorul mandat de presedinte. Sa-i dea D-zeu suficienta minte si intelepciune macar atat cat sa aduca un pic de liniste in tara asta. PSD-istii s-au mai infruptat din ciolan. Poate n-au digerat tot si acum se vor lacomi mai putin lasandu-ne si noua 2-3 firimituri.
Oricine va fi la putere, intotdeauna vor fi nemultumiti si contestatari.
Inclin sa-i dau dreptate Stefanei.  

Mihai

Se vede clar ca "antenistii " au virusat TOT!
Mai oameni buni,parca vad ca si aici se muta circul si ar fi pacat :o

simonaelena

Pene,mama, de-o ajunge PNL-ul la putere..... nu te vad bine  ;)

penelopa

Quote from: simonaelena on November 24, 2009, 11:08:57 PM
De-o ajunge PNL-ul la putere..... nu te vad bine  ;)
Pe mine? ;D   

simonaelena

No ca ai raspuns pana sa editez :)
Pai pe cine, pe aia blonda?

mamaruta

E noapte...si nu stiu daca o sa pot adormi curand. Fierb.....m-au aranjat azi "prietenii" mei, consilierii liberali (cu sustinerea tacita a consilierilor psd-isti, aparatorii clasei muncitoare....bla-bla-bla...)
Azi au hotarat majorarea taxelor si impozitelor locale....greseala mea a fost sa nu particip ieri la sedinta de comisie (muream de somn, nu dormisem toata noaptea si m-am dus, de constiinciosa ce sunt, si la serviciu), deci nu eram informata, asa cum reusesc sa fiu de fiecare data la sedintele de consiliu local.
M-am abtinut, impreuna cu colegii de partid, consilieri si ei, majorarii impozitelor. Nu am comentat nimic, doar neam abtinut. dar am fost intrebata, dupa ce s-a votat, de ce ma abtin. Am spus simplu, ca nu mi se pare oportun sa marim taxele si impozitele locale, cu 20%, in perioada asta de criza 9era vorba de impozite pe cladiri, mijloace de transport, taxe pt. eliberari de certificate de urbanism,taxe pt. eliberarea autorizatiilor de orice fel, etc, etc..). Imediat au sarit pe mine ca aceste taxe au fost reglementate printr-o hotarare de guvern - Boc. Am spus ca nu am citit aceasta hotarare, dar ca mai stiu de autonomia locala....si ca eu nu cred ca in HG-ul amintit sunt specificate toate aceste taxe, pe care, pana acum le numeau ei "tarife".
La sfarsit, a venit si televiziunea lor sa imi ceara un scurt interviu....l-am dat, desi stiam ca vor trunchia tot ce spun. Si am plecat acasa, hotarata sa studiez hotararea aia. Am studiat-o....e penal ce au scris ei acolo...si e penal si ce au mintit ei in consiliu. Toate taxele sunt umflate peste limita a ce se prevede in HG. Exemplu:
in hotararea de consiliu - taxa pentru eliberarea certificatului de urbanism
a) pana la 150 mp inclusiv............6 lei/mp
b) intre 150 mp si 250 mp inclusiv..................7 lei/mp
etc.
f) peste 1000mp......................14 + 0,01 lei/mp pentru fiecare mp care depaseste 1000mp

In HG 956/2009
a) pana la 150 mp inclusiv............4 -5 lei
b) intre 150 mp si 250 mp inclusiv..................5-6 lei
etc.
f) peste 1000mp......................12 + 0,01 lei/mp pentru fiecare mp care depaseste 1000mp
(observati ca in HG, unitatea de masura este LEI, nu LEI/MP ca in hotararea de consiliu.)
Si exemplele pot continua.
Citesc pe net: municipiul Iasi a pastrat pentru anul 2010, taxele la nivelul anului 2009, Baia Sprie la fel...si daca as cauta, as mai gasi exemple. Dar ei mi-au dat peste nas ca guvernul ''meu'' i-a obligat sa mareasca taxele....dar am studiat si codul fiscal unde se precizeaza:
http://codfiscal.net/art-287-majorarea-impozitelor-si-taxelor-locale-de-consiliile-locale-sau-consiliile-judetene/
'' cu pana la 20%''. Deci, mi-au tras-o!
Normal ...am aparut si in presa de azi....in ziarul patronat de liberali:
http://www.mesagerulhunedorean.ro/category/politica-si-administratie
Nu este adevarat ce se spune acolo.....si voi stiti ca eu nu mint.
Daca unui om onest ca mine....un om care le pune probleme reale de administratie si le bate la usi doar ca sa le ceara ajutorul pentru contribuabili...ii fac astia asa ceva, atunci ce pot face ei unei tari, in cardasie cu psd? m-au prins pe picior gresit, ca nu am studiat HG-ul si codul fiscal...si m-au taxat. Daca ar fi stiut ca sunt informata, m-ar fi lasat sa ma abtin fara sa se ia de mine. Stiau ca au marit taxele si impozitele intr-un mod nesimtit ....contrar prevederilor legale...si tot m-au ridiculizat pe mine. Si psd-ul a tacut...desi HG-ul este semnat si de ministrii lor - Nica, Vasile Puscas.
Concluzia: eu una am simtit pe pielea mea cum minte presa....asa ca stiu ca si antenele mint, si realitatea minte...inflameaza o tara intreaga si manipuleaza tot.

dar...orice veti spune voi, cu oricine votati....eu tot va iubesc, neconditionat, pe toti! :-*


ozimandias

Mada, asta cu iubitu' oricum nu se pune, ca de-aia suntem aici, sa ne iubim  :D
Quote from: penelopa on November 24, 2009, 10:56:33 PM

De ce daca sunt presedinte n-am voie sa am sentimente,  n-am voie sa vorbesc cu sotul cum vreau eu, n-am voie sa-mi fac cumparaturile fara sa fiu vanata de reporteri  care traiesc pe nefericirea mea, n-am voie sa ma distrez cu cine vreau, n-am voie sa beau un pahar de vin cu cine-mi place,n-am voie sa particip la nu stiu ce festival, n-am voie sa gresesc ............. etc  ???
Ba da Pene... ai avea voie, sigur, cu putina decenta, totusi. Dar ar trebui sa mai faci si altceva intre timp, nu crezi? Ca nu-l tin la Cotroceni doar ca el sa se plimbe pe la festivaluri, doar ca el sa-si vada de treburile lui. Parca l-am votat sa ajunga acolo si ca sa vada de "treaburile mele"... printre altele.

Pe mine, ce ma ataca cel mai tare, e atitudinea asta de detinator al adevarului absolut, de singurul competent, de singurul a-toate-stiutor.

Chiar nu se vede cu ochiul liber ca omu' asta a facut numai ce a dorit el? Au fost acuzatii de tot felul. Daca era cinstit si onest nu ne ameninta ca va da raspunsuri cand va fi momentul oportun. Poate pe multa lume in tara a reusit sa minta, sa pacaleasca. Pe mine nu. Si, si pentru faptul ca, pur si simplu, nu suport sefii. Oricare ar fi ei. Iar cand mai au si atitudine de "eu sunt trimisul....".... m-a pierdut definitiv.


gabriela jalba

Mada!!!! Asta e inceput timid!!!! Ce urmeaza va fi si mai urit . Cere dreptul la replica la ziar, si ameninta-i ca daca nu scriu exact ce spui ii chemi in justitie. Fa fluturasi si imprastie-i in oras...Esti singura pdl in consiliu? Colegii???!!!! Faptul ca scrie ca te-ai opus maririi taxelor e ok!!!
    Ozi,imi doresc sa traiesc sa te vad VIP politic , si sa te toace media; si eu sa pun postarile tale de acum. Vezi ce au inceput sa-i faca lui Mada?  Cartile le fac acolo,suuus, noi putem sa stricam planurile nuimai daca se voteaza in numar mare,ca atunci si voturile de furat devinb nesimnificative.
Cit despre Basescu ca zici ca nu a facut nimoic...mai bine! ceilalti au vindut si de deasura pamintului si de dedesupt cu comisioane grase. Mai bine nimic,decit sa faci ceva rau.
...imi pare rau de Antonescu.....a pierdut multi simpatizanti. In loc sa faca o opozitie dura si sa iasa in fata,pt citeva ministere s-a aliat cu rosii.Il inteleg ca nu-l sufera pe Basescu,dar daca raminea in neutralitate era tare!!!
    Oricum,imi place sa cred ca presedintele il alegem tot noi,si nu ei cu aliantele lor. Cind e omul in cabina cu stampila,il doare in cot de ce a zis "sef' ",de cita mita a primit,sau daruri,sau promotionale de campanie , sau ca l-a dus cu masina sa voteze pe ...
     Putini mai sint cei ce asculta de popa sau de primar,etc. Cind intra singur la cabina,zice ca popa si face ca el.
Doamne-ajuta!!! Sa ne fie din ce in ce mai bine.! Si ne va fi! Ginditi toti ca ne va fi mai bine si ce-ti doresti din tot sufletul ti se implineste. :-* :-* :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simonaelena

Quote from: gabriela jalba on November 25, 2009, 08:14:36 AM

     Putini mai sint cei ce asculta de popa sau de primar,etc. Cind intra singur la cabina,zice ca popa si face ca el.


Unii da, altii ba, Gabi. La noi foarte multi au facut ce a zis primarul. S-a vazut si la numaratoare, insa rezultatul il stiam dinnainte. Toti consilierii locali din partidul primarului  au avut "tema de casa" sa aduca un anumit nr. de voturi. Nu mai vorbim de aia care au fost vizitati chiar de primar in persoana si au fost "convinsi". Presupun ca acest lucru l-a facut orice primar din mediul rural, indiferent de culoarea politica.