Astilbe

Started by turturica, March 06, 2007, 08:18:53 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Quote from: penelopa on February 05, 2012, 05:15:53 PM
Codruta, dar tu chiar ai reusit sa faci combinatii grozave  +hypno, bine puse in valoare :)
Nu stiu ce se intampla la mine de nu cresc asa compacte ca la tine  ???... poate ca, desi sunt plante de umbra, la mine e prea umbra  ;D

Si la mine sunt in umbra totala, in fata unui gard, cu orientare nordica. Eu am impresia ca le-am plantat prea des dar nu am cum sa le mai raresc din lipsa de spatiu. Ingrasamant vad doar o data in an, primavara cand imprastiu prin toata gradina palete din balega de vaci.

einsteinitza

Decoratiune de astilbe
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai


einsteinitza

Am facut ordine prin poze si am descoperit si poze cu astilbele inflorite, anul trecut au fost mai multe ca s-au inmultit repede. Merg bine cu florile lui Veichenblau
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela61

Es m-ai facut sa-mi doresc astilbe.Sunt tare frumoase,am vazut si la Pene si am vazut ca are Levi asa ca o sa-mi iau si eu.

einsteinitza

Sunt foarte bune pentru umbra, la mine sunt in partea de nord a casei. Se inmultesc repede si isi fac treaba in zonele umbroase.
Sa stii ca, daca iti merge, cred ca poti incerca mai bine culorile mai aprinse, la mine trebuia o culoare sa mearga cu Veilchen blau.
Nu sunt deloc pretentioase, daca au umbra si putina umezeala.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


A inflorit prima oara:

einsteinitza

Frumoasa si usor de asortat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Deci pana la urma merita sa iau si sa pun si eu in gradina?
Am o zona mai umbroasa, intre gard si casuta, si chiar pe langa gardul de lemn. Dar in luna iulie nu prea are cine sa le ude.
Ce ziceti, vor rezista in gradina?

flordel

La mine n-au mers, am pus de vreo 2 ori si-au murit. Nu stiu ce sa zic, dar erau tot langa un gard unde-i mai umbra.

einsteinitza

Umbra umbra, dar umiditate? Sunt mari iubitoare de zone umede.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Langa gardul acela am cateva hosta care, saracele, cam sufera vara si li se ingalbenesc frunzele, dar alta zona mai umbroasa nu am.

flordel

Daca nu merg hostele, nu cred ca vor merge nici astea. :-\
Eu personal, n-am reusit cu ele, si la mine e foarte cald vara.

gabriela jalba

Am luat si eu un plic cu seminte,sa incerc.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=