Astilbe

Started by turturica, March 06, 2007, 08:18:53 AM

Previous topic - Next topic

sicamin

Musai sa-mi fac rost si eu de aceste flori, ca doar vreau si eu sa devin un gradinar ''pasionat''.
Pene roagate de ale tale sa faca mai multi pui ,poate -mi dai si mie la toamna. :-*

floare mica

Sica,oriciti pui fac Astilbele lui Pene, n-are voie sa umble la ele mai devreme de trei ani ! :D

sicamin

 :'( :'( :'( :'( :'(
Nu voi ma fi gradinar pasionat.

penelopa

Lasa,  draga Sica,  daca nu poti fi "pasionata"  fara astilbe,  ai putea fi macar "pasionala" ca Nicoleta Luciu.

Asa e cum zice Floare mica. Nu se umbla prea devreme la astilbe si nici nu se prea recomanda sa umble la ele. Dealtfel,  cresc destul de greu pana ajung niste tufe considerabile.
Am sa va pun o poza cu cele 3 astilbe ale mele. Si mai vreau una macar... alba.

larisa

A mea este un alb-crem si e al doilea an .Am pus un fir anul trecut si acum sunt 3 .inca nu a inflorit la mine dar are boboci

Myrela

creste cineva ,,astilbe,, la ghiveci? sau trebuie sa-mi cumpar casa.....offffff,ce minunatie de floare
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

penelopa

Eu am cumparat 2 astilbe ..... la ghiveci. Dar le-am transplantat in gradina.
Cred ca rezista si la ghiveci numai sa le  asiguri peste iarna conditii ca celor de afara. Adica,  asa uscate, le tii la rece (intr-o camera neincalzita) si la lumina, udandu-le foarte putin. Poate o data pe luna.

sicamin

Eu am intr-un giveci Astilbe care desi le tin pe balcon,la 10 grade ,au inceput sa dea mugurasi. Poate nu ma uitam la ele dar am primit azi un pachet de "radacini" da astilbe rosii si stiind ca mai am ,m-am dus sa le verific. Astea rosii sant doar un manunchi de radacini dar sper sa iasa ceva din ele.
Codruta ,stii cumva ce culoare are cea de la tine?(alb sau roz)Pot sa le pun impreuna ,mai multe culori?

einsteinitza

Au o gramada de varietati la Eutopia.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Sica, dupa cum arata poza cea de la mine e alba dar eu nu bag mana in foc pentru asta. Am mai fost fentata nu doar cu culorile ci chiar si cu soiul.
O firma de aici vinde impreuna 5 culori diferite de astlibe asa ca ma gandesc ca poti sa pui impreuna mai multe culori. Trebuie doar sa fi atenta la inaltimea plantelor ca din cate am vazut exista mai multe soiuri si au inaltimi diferite, intre 60-120cm. Daca bine imi amintesc cea alba e mai inalta. In ghiveci era si o eticheta de carton si pe ea scria numele plantei, inaltimea si alte detalii mai greu de inteles ca sunt in olandeza ;D
Eu mai am doua radacini de astilbe roz si nici ale mele nu dau inca semne de viata. Poate au nevoie de putin mai multa caldura si poate, la fel ca la alte plante, ies mai pe rand si in functie de culoare sau soi.

einsteinitza

Au si perioade de inflorire diferite in functie de soi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lala

Frumoase flori,filigranate,delicate.Am pus si eu in gradina noua,rosii si roz,dar nu pre stiu mare lucru despre ele.Sunt pretentioase,rezistente  la boli,vant,inghet?

Codruta

Uite un raspuns la intrebarea ta. Raspunsul e "furat" de la altii ;D. Si eu sunt acum la primele plante de astilbe si daca e adevarat ca nu la place vantul nu inteleg de ce mai vand astia pe aici aceasta planta. Aici e sarbatoare cand  nu e vant.
Astilbe au o reputatie de a fi pretentioase dar pot fi usor satisfacute atunci cand sunt plantate in locul potrivit. Evitati solurile uscate, vantul si locurile unde zapada se topeste tarziu. Varful frunzei maro si frunze ondulate sunt semne ca planta nu este in locul potrivit.
In general sunt rezistente dar ocazional pot suferi de fainare sau pot fi atacate de paianjeni.
Ai grija ca e o planta pentru umbra.

Penelopa si Sica, a rezistat astlbele alb peste iarna?

sicamin

Codruta ,eu am tinut ghiveciul pe balcon  si a inceput sa rasara lastarii. Intre timp am mai cumparat 2  rizomi(?) de culoare rosie si roz. Cred ca i-am tinut la cald ca au unceput sa creasca repede. De vreo saptamana le-am plantat in gradina. Am sa le fac poza,au deja vreo 10-15 cm. Sper sa reziste anul acesta unde le-am pus ,ca in toamna voi reamenaja gradina si le voi schimba locul.

Codruta

Ma bucur ca a supravietuit. Eu am 2 roz luati tot atunci si de-abia acum parca incep sa se trezeasca la viata. Sunt inca tot in ghivecele in care i-am luat si ghivecele sunt puse in pamant. Sper ca in una maxim 2 saptamani sa-i pot planta la locul definitiv. Si gradina mea e in "constructie".

sicamin

Azi le-am studiat mai cu atentie si am observat ca au deja boboci (cele rosii). Eu am pus toate 3 culori la un loc.

lala

Codruta,multumesc!Unde locuiesti?Unde bate vantul mai mult ca la focsani?Aici,6 luni bate dintr-o parte si 6 din cealalta parte!!! ??? ???

penelopa

 :D :D  Lala draga, Codruta locuieste aici......... la cotitura, la o azvarlitura de bat: OLANDA ! 

Codruta

Quote from: lala on April 15, 2008, 01:36:53 PM
Unde bate vantul mai mult ca la focsani?Aici,6 luni bate dintr-o parte si 6 din cealalta parte!!! ??? ???

In Olanda ;D Aici bate vantul aproape zilnic si bate din toate directile.Gabi poate confirma ;) Ma duc la magazin ma bate din fata, ma intorc acasa ma bate tot din fata...nu am reusit inca sa-mi explic cum. De multe ori, calare pe bicicleta si pedaland din greu ma gandesc ca sunt ca si Ana lui Manole ;D

penelopa

Doamne - fereste, Codruta!
Doar nu vrei sa  sfarsesti ca ea  >:(

Iar acum sa ma dau si eu mare cu astilbele mele.
N-am intervenit fiindca voiam sa pun si poze. Cum n-au avut o rezolutie buna ...le-am sters.
Alta data !!!

Eu spun insa ca,  astilbele nu sunt deloc pretentioase. Sunt chiar ... rezistente.
Sa va zic ce-am patit acum cu  astilba mea cea mai mare si cea mai frumoasa, una grena.
Dupa 8 martie, am plantat Pierisul primit cadou de la sot. Cum astilbele nu rasarisera inca, in locul in care mi s-a pus pata sa plantez arbustul,  am gasit niste ghemotoace de radacini pe care, evident, le-am aruncat ... alaturi, pe aleea dintre flori. Si am pus in locul lor Pierisul.
Dupa cateva saptamani, am vazut astilbele rasarite si nu-mi iesea una la socoteala. Imediat mi-a picat fisa la ce-am facut si, fuga la  radacina abandonata. Nu-mi venea sa cred ca e adevarat: asa uscata cum era, prezenta cativa colti grena de astilba.  Am replantat  radacina cu pricina si, acum, am iarasi o astilba grena. Ce-i drept, nu asa mare ca pana acum!

Astilba alba de la tine Codruta,  am tinut-o peste iarna in ghiveciul in care mi-ai trimis-o, transferand-o in gradina dupa ce a venit ... caldura primaverii  :D
Acum e maricica.
Intre timp am mai cumparat 3 buc.

Codruta

Numai ale mele nu se pun pe crescut :'( Sper sa ai dreptate Pene si sa fie plante rezistente. Am intentia sa pun mai multe in gradina ca sunt bune pentru testoase  ;D (poate de aceea vin broastele la tine) si le place la umbra.

penelopa

Codruta, chiar daca in primul an de la plantare le merge mai prost, nu dispera fiindca, din anul urmator,  se pun pe treaba . ;)

Codruta

Multumesc de incurajari :) Sper ca le va merge bine si in anul acesta. Azi mi-a venit si comanda cu ceilalti 5. Sunt doar radacini si sunt toti impreuna asa ca degeaba vreau eu sa aranjez culorile ca vor fi cum se nimereste :(

lala

Eeeeeeei in Olanda sunt "varcolacii" din North Sea!!!!

lala

Penelopa,am patit-o si eu,chiar de mai multe ori!!! ;D ;D