Astilbe

Started by turturica, March 06, 2007, 08:18:53 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

 :D  Ce bine ca nu sunt ...unicat pe lumea asta!!!

penelopa

Astilba abandonata si  resuscitata... creste!
Dar, am mai plantat una alba inflorita:

[attachment deleted by admin]

sicamin

 Astilba ta arata bine Pene. A si inflorit ? Eu am trei fire de trei culori si le-am pus la un loc. Vad ca au inceput si ale mele sa faca boboci.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/plante%20de%20gradina/Gradina%202008/?action=view&current=P5050590.jpg

penelopa

Sica, eu am cumparat-o,asa,  inflorita.
Acum, deja i s-a ofilit floarea.
Celelalte,  din anii trecuti, nici macar n-au imbobocit.

sicamin

Am facut si la astilbe verificarea si am vazut ca doar una din 3 avea mugurasi. Sper ca sant mai somnoroase celelalte 2 ,si nu au inghetat. Au al treilea an acum.

einsteinitza

Sunt foarte rezistente, dar cred ca e un pic devreme. Ale mele sunt mai vechi, dar deocamdata nu misca.Ai rabdare cu ele, sa dea caldura aia mai lunga :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Nici ale mele nu misca nimic asa ca Sica ai rabdare :)

penelopa

Da, astilbele răsar un pic mai târziu.
Aşa m-am păcălit o dată şi am plantat ceva chiar în locul care urma să răsară o astilbă.  :(
Culmea, însă, anul acesta toate astilbele mele şi-au arătat  deja "colţii". ;)

Codruta

Au facut-o ca sa te avertizeze...sa nu le mai pui alte plante in cap :D :D

penelopa

Quote from: Codruta on March 29, 2010, 10:20:46 AM
Au facut-o ca sa te avertizeze...sa nu le mai pui alte plante in cap :D :D

Aşa e!  :D  Ştii, acum când nu se văd decât bulboasele de primăvară, parcă sunt atâtea goluri în grădină!!! ;D

Codruta

 :D eu am umplut golurile cu etichete :D

gentiana

 ;D frumoasa si o gradina de etichete! :D

Codruta

Mai ales ca sunt de diverse forme si culori :D

einsteinitza

Codruta, stiu eu ca vei umple golurile instant, loc sa fie ca plante sigur iti cumperi ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Locul chiar ca e o problema. Acolo unde sunt etichete sunt si plante dar inca nu si-au scos nasul la soare :)

gentiana

las ca se vede ca nu esti nici novice si nici persoana care sa tina o gradina de etichete(ma bate pe mine un gand sa pun etichete la lalele

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

ca sa nu ma apuce zoru si sa le sap(mi s-a mai intamplat ca intr-un an sa nu iasa nimic din bulbi si anul urmator sa apara,din bulbii-pui)

sicamin

Azi am observat inca o tufa de astilbe care inmugureste. :D
Sa fiu putin offtop. si sa va spun ce am patit cu etichetele. Nu aveam casa terminata si lucrau muncitorii la casa si eu in gradina plantam lalele si le puneam etichete frumos ,cu nume si chiar si data. Dupa ce am plecat ,muncitorii mi-au scos frumos toate lalelele ,dar au lasat etichetele  ;D Am observat a doua zi ca era umblat si tot felul de urme. Am cautat degeaba in pamant ca nu mai erau.
Acum notez pe carnetel ,cand si ce pun. :D

vernil

Sica, dar i-ai intrebat a doua zi pe muncitori de ce au scos bulbii de lalele? Sau nu s-au mai intors la tine ...

sicamin

Vernil fiindca erau vreo 4 muncitori ,au dat vina unul pe altul ,asa ca nu am aflat. Doar unul a spus ca el a luat doar niste cepe din pivnita  :D(care erau de fapt 8 bulbi de Amarillis :'( ,ca facusem o comanda de bulbi din Olanda(lalele ,zambile si amarillisi). A stiut sigur ce sant ,ca ma tot intrebau ce sant bulbii aceia,si eu bineinteles ca le-am spus,asa ca am ramas fara ei.

vernil


sicamin

Pana la urma au rasarit toate astilbele mele.(3 culori) ,nu a inghetat nici una ,doar ca unele au fost mai lenese. Au inceput de boboci deja.


einsteinitza

Ce culori ai? Inalte sau din cele mai mici?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Am una rosie mai inalta si roz si crem mici,dar sant puse la un loc,pana le mut la locul definitiv.