Astilbe

Started by turturica, March 06, 2007, 08:18:53 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Sa faci poze, ma tentau si pe mine cele mici, dar nu am luat.Am luat mari.Abia astept sa le vad.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Şi ale mele sunt frumoase dar nu le-a pozat în mod special. :) Chiar şi astilba de la tine a înflorit roz. ;)

Codruta


einsteinitza

Ce frumos e, anul asta toate au facut figuri din astea.E frumos acum cand gradina incepe sa se cam termine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

riana

ce frumoase astilbe ai Codruta. sunt la umbra?

sicamin

Astilbele mele "dorm" deja. Cred ca pot sa le mut acum,ca stau cam de 3 ani in acelasi loc.

penelopa

Da' ce, Sica, Astilbele astea sunt mai plimbăreţe??  Ale mele stau pe aceeaşi poziţie de 4-5 ani. :)

gentiana

ale mele stau  de 2 ani in acelasi lo,anul trecut le-a palcut si au inflorit,anul asta m-au servit doar cu frunze
(cam nesimtite si lenese"tovaraselele")

penelopa

Ale mele sun cu bun simţ şi mi-au înflorit în fiecare an. >:D

gentiana

Ok!
deci trec pe la tine sa iau model sa le recicleze si pe ale mele(reeducare florala ;D)

sicamin

Eu l-am avut inghesuite florile ,prin gradina de legume si acum ,incet incet ,le cam mut ,asa zic eu "la locul definitiv" dar nu se stie , :D

Codruta

Quote from: riana on September 28, 2010, 01:17:06 PM
ce frumoase astilbe ai Codruta. sunt la umbra?

Da, sunt la umbra, in spatele unui gard.

Quote from: penelopa on September 28, 2010, 02:12:32 PM
Da' ce, Sica, Astilbele astea sunt mai plimbăreţe??  Ale mele stau pe aceeaşi poziţie de 4-5 ani. :)

Pene, esti de toata groaza :D :D

Si ale mele au inflorit in fiecare an. Nici nu stiam ca si acestea pot face figuri. Defapt ati vazut...nu a apucat saracul sa infloreasca cand i-a fost vremea, a inflorit cand a putut si tot nu s-a lasat mai prejos :)

einsteinitza

Nici la mine nu au facut figuri, desi nu prea le ingrijesc in vreun fel
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Nici eu nu le-am acordat prea multa atentie. Primavara am sapat putin pe langa ele sa inlatur buruienile, le-am dat cateva granule de balegar de vaca si cam asta e tot.  Pardon, le mai admir si fotografiez cand dau specatcol :)

penelopa

Există granule de bălegar  ???

sicamin

Pene ,daca te uiti in ultima revista de la Bakker ,vezi la pag.20 "ingrasamant granular" si arat niste vaci  :D 49.90 pac. de 5 kg.
Eu nu am luat ca am ferma aproape de mine  ;)

penelopa

Şi eu am o vacă lângă mine  ;D, dar mă gândeam că ăsta granulat este inodor. ;D

einsteinitza

V-am pus si eu niste  linkuri cu ingrasaminte naturale.Pene, daca balegarul e vechi, de trei patru ani, si deja macerat, nu miroase.El e de fapt mranita.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Sica, are dreptate. Si Bakker are de vanzare granule de balegar  http://www.bakker-hillegom.nl/product/koemestkorrels1/  Ce am eu tot asa arata doar ca siunt mai gri la culoare si au fot mult mai ieftine :) Eu am inceput sa folosesc anul trecut, prin gradina dar si in ghivece si sunt multumita de rezultat.

penelopa

Am să verific la vecina să văd ce vechime are bălegarul ei. :)

Codruta

Sper sa nu ai nasul prea fin daca la vecina e proaspat :D

einsteinitza

Astilbele astea sunt cam...nici cum. Au o perioada cam scurta de inflorit, in rest niste frunze nici cum. Doar cele rosii si roz sunt mai interesante, ca au frunzisul mai inchis la culoare, aproape grena.
Sunt cam dezamagita de planta asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Nu am avut niciodata,dar am vazut niste aranjamente cu ele de o frumusete rara. Erau muulte tare si joc de culori din ele.Arastau superb.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Mie imi plac astilbele si numai ca frunze  ;) si, daca ma mai si gandesc ca prea multe plante de umbra nu prea sunt ...  :)
In plus, imi place planta si cu inflorescenta uscata  ;)