Gradina Fermecata - Aspecte

Started by popgeo, January 15, 2009, 07:06:03 PM

Previous topic - Next topic

popgeo

Partea interesanta este ca narcisele (hibrizii mai noi) variaza la colorit de la an la an functie de cantitatea de soare pe care o primesc. Daca e mai mult innorat  culorile vor si mai intense, daca emai mult soare culorile vor fi mai deschise. Am o narcisa, se numeste Young Love care in anii mai ploiosi ar cupa roz cu lila  si in anii cu mult soare este galbuie.

Iata un  exemplu de colectie narcise....















vernil

Sunt superbe, dar au un mare neajuns, lipsa parfumului ... Eu am un fix cu flori parfumate ... scuze ...

popgeo

Quote from: Vernil on April 21, 2009, 10:37:36 PM
Sunt superbe, dar au un mare neajuns, lipsa parfumului ... Eu am un fix cu flori parfumate ... scuze ...
Nu neaparat, sint suficiente si cu parfum, ce e drept cam 10%. Dar 10% din 100+ feluri tot  e demn de luat in considerare pt gradina....zic eu. Ideea e ca si mie imi plac cele parfumate, mai ales ca exista o varietate foarte mare de parfumuri la narcise. Sint unele care miros a trandafiri si altele cu nuantze de lamiie, printre multe alte arome..
Scopul meu e sa incep cu o diversitate  a celor mai reusite forme si culori si apoi mai fac selectie si dupa parfum.

vernil

Geo, multumesc mult de precizari! Chiar nu stiam toate acestea, ca narcisele pot avea parfum diferit. Si mie imi plac foarte mult, dar lipsa spatiului si a conditiilor specifice lor, ma fac sa-mi limitez dorintele.
Spune-mi, te rog, este adevarat ca nu se dezvolta bine langa lalele ? Exista incompatibilitate din cauza cerintelor, adica narcisele vor mai multa apa, un alt tip de pamant ?

popgeo

Quote from: Vernil on April 22, 2009, 12:03:50 AM
Geo, multumesc mult de precizari! Chiar nu stiam toate acestea, ca narcisele pot avea parfum diferit. Si mie imi plac foarte mult, da rlipsa spatiului si a conditiilor specifice lor, ma fac sa-mi limitez dorintele.
Spune-mi, te rog, este adevarat ca nu se dezvolta bine langa lalele ?

Nu  prea cred ca au mari probleme impreuna, eu as spune mai degraba ca e de dorit  sa le pui  in ronduri separate.

einsteinitza

Un exemplu clar al plimbarii unei informatii in stil telefonul fara fir. De asta spun eu ca e bine sa stim de ce se procedeaza intr-un fel, de ce taiem sau ingrijim o planta intr-un anume mod.
De fapt, Vernil, informatia ta vine de la realitatea ca lalelele si narcisele nu pot sta impreuna IN VAZA. ;D In gradina, n-au nici o treaba, se simt bine impreuna, eu am o gramada.
Narcisele au o seva toxica pentru lalele, care, diluata in apa din vaza, e trasa de lalele si le ofileste imediat. Tu n-ai nici o vina, ai aflat, ai intrebat sa fii sigura.Cel care a pasat informatia e un tampit care nu s-a ostenit sa o inteleaga. Ca si la trandafiri, o tagma intreaga va pune anticonceptionale ;D, fara macar sa se intrebe oare cum functioneaza. :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

georgette

Vernil,rezista fara probleme impreuna..uite la mine in gradina,din lipsa de spatiu dar si pt ca mi plac impreuna... http://georgette.sunphoto.ro/flori_de_gradina/HUUBPJMWBTDIQLHCHJS

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo


penelopa

În percepţia mea, eşti şi vei rămâne un REGE al crinilor!!!!  ............... cu toate narcisele alea minunate pe care le ai!    ;)

popgeo


popgeo



einsteinitza

Da, e clar, vrei sa ne omori si sa ramana forumul gol ;D
  :o :o :o :o :o :o
Sunt splendide, toate.
Si te rog, vreau si eu stanjenei roz,daca ai de dat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Geo ne-a pus gand rau  :D :D :D  Nici nu stiu la care sa ma uit mai intai!! :o :o  La soare ma pot uita, dar la ele ba! 8) 8) 8)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

popgeo

Hmmm.. Ionela.. si la soare cam cit te poti uita ?  Ca eu ma "droghez" cu poze de flori si se pare ca nu ma mai satur...;-)


Quote from: Ionela on May 28, 2010, 08:32:52 AM
Geo ne-a pus gand rau  :D :D :D  Nici nu stiu la care sa ma uit mai intai!! :o :o  La soare ma pot uita, dar la ele ba! 8) 8) 8)

Ionela

Is frumoase, ce sa mai vorbim 8) 8)  :D :D  Aproape imposibil de frumoase :o :o :o Si cu parfumul acela tipic de zambile....  ma baga in boale! :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8