Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

IULIA

pentru ca este:
Miltonidium Bartley Schwartz 'Highlander'

IULIA

miltonidium este incrucisarea miltoniei cu oncidium.
floarea e de la oncidium, aspectul plantei de la miltonia. ingrijirea de la amindoua. off/

martipan

Frumos cadou Ani,sa te bucuri de el !
Deci ne lamurii Iulia,adevarul e ca nu am dat pana acuma peste un miltonidium  ;D !
Dar vorba Iuliei,e mai greu de nimerit conditiile de crestere bune ... desi oncidiumul e mai putin pretentios decat miltonia  :P

IULIA

simbata vin la bucuresti, nu mai scapati.

myky

Quote from: IULIA on February 02, 2009, 08:01:51 PM
simbata vin la bucuresti, nu mai scapati.
ia, sa vedem!

gabriela jalba

Mada.....ce sa mai zic,..si are o guritaaaaa,si niste picatele pe un fond deosebit....Sa o stapinesti sanatoasa !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Deoarece.... de-aia, vreau sa-i intreb pe toti detinatorii de pleione cum se manifesta. In special pe Codruta care are in avatar asa ceva. Mi-aduc aminte (pentru ca te-am invidiat profund  :D) ca ai bulbii din primavara si ca au inflorit. Dar dupa? Mai sunt? In primavara asta crezi ca mai fac flori?

martipan

Daca dragalasa de Codruta le-a oferit nanita ,nu ar avea de ce sa nu infloreasca .
Nu sunt considerati  ca avand o cultura usoara ,sunt ani in care bulbii nu se ingrasa suficient si nu vor inflorii,sau daca nu li se asigura temperaturi reci iarna (de obicei se baga cam 3 luni la frigider  ;D ,in compartimentul de fructe ) la fel,nu infloresc  http://pagesperso-orange.fr/lalam/culture/culture_Pleione.htm

IULIA

iar dai din casa Marti.
lasa ca te vad io cu frigideru, cum stai? ca vin. tu ce crezi ajung de la geam la frigider? ???

martipan

 :D :D :D Stai bre,ca nu-i chip !
Din frigiderul meu te bagi la morcovi si rosii,hai un castravete,dar pleione nix ..deocamdata :D !

gabriela jalba

Am crezut ca daca pun orhideele in cosul ala cu captuseala de cocos si il tin asa cufundat in apa 2 ore,nu o sa trebuiasca sa repet operatiunea,decit foarte ra. Ei bine,nu-i asa.  Dupa doua saptamini,le-am scos si le-am luat la cercetat si erau uscate toaca,de iar le-am bagat in cos si la scaldaaa!!!!! Inafara ca e practic si estetic....nu m-a ajutat!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

IULIA

Gabi, nu l-ai vrut tu? noi ce era sa facem....
e dragutz, aspectuos.....da de decor. imi pare rau..asta e.

gabriela jalba

Pt mine e bun ca au incaput 7 in el,si le-am agatat si asa am facut loc pt alte plantute. Ma gindeam ca ma va ajuta pastrind umezeala mai mult timp....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ELA

am sa va arat cum am salvat o orhidee pe moarte,datorita putrezirii radacinilor:
-am indepartat toate radacinile (erau uscate,oricum) iar coletul l-am pus intr-o punga de plastic in care am introdus cocopeat f. bine umezit;am legat bine la gura si am asezat totul intr-un vas de ceramica (pt. sprijin), la lumina si la caldura
-dupa 3 saptamani au aparut radacini noi,dar o mai tin  un timp, pe urma o mut in substrat adecvat!
Este o cambria luata de la reduceri...

ozimandias


ELA

asa ca, nu disperati daca vi se usuca orhideele....le puteti salva!

martipan

Daaa,si eu sunt multumit pt inceput de cocopeat ...nu am mai rezistat si le-am trecut pe toate,exceptand una,in cocopeat+perlit+bile de argila,si deja am observat schimbari in bine,ale mele mereu aveau radacinile uscate,iar acuma deja am vazut varfuri noi la zygo si la aliceara,celelalte sunt "pe teava",sper .
Bineinteles ca m-am cam panicat la inceput,pt ca majoritatea vechilor radacini s-au dus pa-pa dar mi-am adus aminte ca am citit ca acest tip de cultiare e incadrat tot la hidroponie,asa ca m-am linistit .
Sper sa am numai vesti bune,va tin la curent !

cara

mama mia, ce dendrobium am vazut azi la Brico  :o
cu cate doua-trei tije, batucite de flori albe. mi-nu-na-te! 60 ron.

ELA

nu ti s-a lipit de mana?...eu asa patesc...

ELA

martipan, daca ai schimbat substratul la orhidee cu cocopeat plus...., le mai uzi prin scufundare?

martipan

Nu le voi mai uda,le-am transplantat acum ...nu cred ca a trecut o luna,dar nu a fost nevoie de o noua udare de atunci ...zygo face de minune,m-am uitat din nou in seara asta la radacini ( improvizatie de ghiveci transparent ) si are radacini noi,au crescut ca nebunele .
Aliceara are si ea vreo 2 moate de radacini noi,la celelalte mai astept,au fost mutate mai tarziu .
Planuiesc sa le ud cumva,nu stiu inca cum  ;D ...cred ca voi pulveriza uniform pana cand se va uda substratul uniform .

IULIA

in afara de pulverizare nu ai o alta sansa.

myky

Quote from: IULIA on February 08, 2009, 10:28:06 AM
in afara de pulverizare nu ai o alta sansa.
doamna, ne amenintai cu o vizita?

Nicol Caloian

Lipsa mea de acasa s-a soldat si cu alte pierderi (pe langa muscate)! Multi din bobocii de la orhidee i-am gasit avortati.  :'( Cred ca Virgil a deschis ferestrele sa aeriseasca si a facut curent ca sa economiseasca timp.

stefana

Nici nu vreau sa ma gandesc ce privire dulce i-ai aruncat lui Virgil, cand ai dedus ce s-o fi intamplat  ;D.