Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

stefana

Adik produce mai multa glucoza decat are nevoie pentru dezvoltare ;D Da' poti sa-i faci un dush sa nu atraga insecte ...

irina

''cuscra'' daca nu mai ai vreme sa le uzi nici o probleme.trimite-le incoa, doar suntem in familie , cu fata cu tot si am grija sa le fie foarte bine.
promit sa pun poze zilnic. :-* :-* :-*

irina

numa atat?
nici un raspuns concret?
sa vin?cu masina dupa zestre????????????? :-* :P ;D :-* :-*

martipan

Si eu primesc in custodie balaricile tale cu draga inima,fara numar !
Le uda baiatul,nu-i bai  ;D :D :D ;) !
Ma bucur ca v-a placut papucelul meu ;) !

irina

hop si tu
acu nu te baga ca aici e treaba serioasa...e de incuscrit si oricum fata pentru tine e mica... :P :P :-* :-* ;D ;D

ozimandias

Ei... Irina... 7 ani ca maine crece... Eu "investesc" de ceva vreme in Marti...  :D :D :D


irina

ahaaaaaaaaaaa
deci ma lucrezi pe la spate
deci asa
ce cuscra am..hmmmmmmm .... :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* ;D ;D

irina

iaca-te si insurat
macar nasa sa ma chemati!
:-* ;D ;D ;D

ozimandias

 :D :D :D
Pai mai Irina, casatorii intre rude ai auzit? Si nu suntem noi toti aici o maaaare familie?
Deci Marti e exclus.  ;D
:D :D :D


irina

acu..asa veri mai a nu stiu cata spita se mai permite
si apoi famiile ''regale''nu isi casatoreau copii intre ei sa nu se piarda averea?????
pai asa facem si noi
ce sa dam florile la altele?da fiindca al meu e mai apropiat de varsta tot cu mine te incuscresti na!! ;D :-*
facem sera de orhidee

ani

A inflorit epidendrumul alb, multumesc Iulia:
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

IULIA

al lui Ani a fost keiki de la ai mei. asta e paradoxul pt care trebuie sa o felicit inca odata pe Ani, tare de tot. era pui mic, max 10 cm....
deci....
FELICITARI ANI !

gabi_gabriella

A inflorit la mine prima orhidee , dupa un an jumate  de cand am cumparat-o


Poza nu e asa clara, dar mai fac cand se deschid si ceilalti boboci

gabi_gabriella

Multumesc Iulia!
Acum stiu ca nu-i frumos sa ma laud, dar sunt tare mandra ca am reusit sa o ingrijesc , ca sa infloreasca , asta dupa ce am omorit una , sau am cumparat-o gata moarta :)

gabi_gabriella

Va multumesc !  :-*
Sunt asa bucuroasa ca am reusit !!!

myky

mie-imi spui, un an de zile m-am invartit pe langa ele, pana sa ma incumet sa cumpar una.

Marmoset

Am facut o imprudenta, dar o s-o mai fac! I-am aratat sotului poze cu colectiile voastre de diferite plante si flori, si vreau sa va spun ca a ramas masca! Nici macar nu-si putea inchipui ca pot exista intr-o casa de om, mai ales apartament, cum e si situatia noastra, atatea frumuseti inflorite si spectaculoase! Asta era aseara   :D !
Azi avem amandoi mult de lucru acasa, asadar, dimineata, ca-n orice zi libera comuna, eu recuperez lipsa in gestiune la somn, iar sotul face piata! insa azi a facut o...piata mai speciala, caci iata cu ce m-a cadorisit:

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Marmoset/PlanteleMele#5322630409412283218

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Marmoset/PlanteleMele#5322630405758858658

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Marmoset/PlanteleMele#5322630423050845570

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Marmoset/PlanteleMele#5322630524638514514

Noua ne sunt foarte dragi orhideele (dar cui nu-i sunt?), numai ca intotdeauna mi-a fost teama ca nu voi sti sa le ingrijesc asa cum au nevoie. Am citit si rascitit topicul asta, dar tot mai intreb: le pun pamant de orhidee, la punga din aia roz, special pentru ele, care are perlit in amestec? Cum le ud? Inca nu le-am pus apa deloc azi, caci scoarta pare umeda, doar le-am pulverizat putin pe frunze. Am mari emotii, ca mi-e teama sa nu gresesc cu ceva, de aceea zic: HELP!!!!!

Marmoset

Quote from: ozimandias on April 09, 2009, 01:26:39 PM
Marmoset... ce pot sa spun!
Superba orhideea (e un dendrobium nobile, stiai?).
Iar sotul tau se pare ca prinde repede  ;)
:D

Dendrobium nobile?? Aoleu, parca nu-i de rangul meu, ca eu sunt asa, mai din plebeime!  :D
Ca sa nu mai zic ca mi-am propus sa-i arat sotului toate pozele de pe aici... E receptiv foc, manca-l-ar mama, si ii plac si lui florile de nu se poate!  :)

stefana

Cateva raspunsuri la intrebarile alea mici-mici:
Dendrobium nobile suporta mai greu canicula.
Avand radacini mai fine decat phalenopsis nu ii este suficienta doar scoarta in substrat, asa ca pamantul special de orhidee este bun pentru ea.
E bine sa nu i se zvante complet vreodata radacinile, dar nici sa exagerezi cu udatul: momentul e atunci cand este uscat substratul la suprafata.
Si te-as sfatui sa verifici scotand cu grija planta din ghiveci, daca la mijlocul radacinilor nu are un ghemotoc de muschi Sphagnum, o chestie albicioasa destul de umeda, daca e invechit. Acesta mentine umezeala permanent in acel loc si chiar daca la suprafata s-a uscat substratul, in mijloc e foarte umed si nici nu au aerisire radacinile.
Pana la perioada de repaos (prin care se caracterizeaza Dendrobiumul nobile) mai e destul timp, asa ca acum nu e momentul sa discutam despre el :)

Marmoset

Sarut mana, Irina, da, e superb! Ma invart in jurul lui de dimineata, tot admirandu-l si intrebandu-l ce i-ar place mai mult! Stefana, diseara ma ocup de faza cu scosul din ghiveci, si daca gasesc ghemotoc de sphagnum fleasca, il scot sau il rasfir si-l amestec cu substratul? Iar sambata merg urgent sa cumpar pamant pentru orhidee!
Si cu Phalaenopsis-ul procedez la fel? Pana acum nu le-am udat, doar le-am pulverizat usor de tot la baza de sus a ghiveciului.

stefana

Eu l-am scos cu un ac mare de crosetat si am inlocuit cu scoarta maruntita :-[ (planta am daruit-o, ca la mine, vara, sunt si peste 40 de grade in balcon).
Phalenopsisul il uzi cand bucatelele de scoarta sunt uscate iar radacinile au o culoare argintie. Pui ghiveciul transparent (daca are din acela) intr-un castron putin mai mare ca el si adaugi incet apa (nu rece, ci la temperatura camerei) pana ajunge aproape de suprafata. Il lasi o jumate de ora sa se imbibe bine scoarta si apoi il pui la scurs, sa nu pastreze apa in farfurioara. Si, gata, peste o saptamana te mai uiti sa vezi cum arata radacinile si daca au nevoie sa le bagi in seama.
Editez mesajul ca trebuie sa-ti spun (eu nu prea le am cu felicitarile pentru plantele achizitionate  :-[) : Phalenopsisul este splendid  :o

irina

acu eu as zice ca daca e inflorit sa il lasi deocamdata pana trec florile
eu am unul la fel si nu l-am udat foarte tare, am dat doar jet pe frunze pana au trecut florile
acu faci cum vrei tu

stefana

Dendrobium n-are nevoie de ghiveci transparent, ca radacinile nu realizeaza si fotosinteza ca la Phalenopsis.
Nu trebuie sa scoti totul din ghiveci. Ridici vreo 5-10 cm, usurel, ca sa nu cada substratul si te uiti printre radacini. Se poate sa nu aibe nimic, dar eu am capatat o fobie crunta  ;D la chestia respectiva.
Muschiul Sphagnum, din cate stiu, a fost util puiului de orhidee pana s-a facut mare. Apoi, degradandu-se in timp, ar trebui sa fie scos. Dar, la viteza, uneori nu fac la toate plantele treaba asta, dezastruos pentru orhidee, daca nu se observa la timp. 

Codruta

Esti o dulce Marmoset :-*
Am mai spus dar ma repet... nu stiu cum gasiti voi pe acolo atat de multe frumuseti si unori si la preturi "civilizate" iar pe aici e asa de saraca oferta. Dendrobium-ul phale al meu a costat 14 euro si nu a fost asa plin de flori. Nu am vazut mai ieftin. Defapt phale gasesti peste tot dar rar au culori interesante iar la restul orhideelor foarte slaba oferta.

irina

nu trebuie sa vezi infrarosu
in general den nu trebe udat f des.eu ti-am recomandat sa stropesti frunzele doar si apa mai putina
nu stiu de ce ai rasp cu rautate, eu ti-am spus doar ce am facut eu ca sa nu distrug florile care sunt asa de gingase si parfumate.
iti dai seama daca necesita udarea si prin ''cantarirea'' ghiveciului in maini, cand e multa apa e mai greu ,daca nu are apa e usor.pe un alt forum cineva aplica aceasta metoda.pot sa iti spun din experienta pe care am dobandit-o (  peste 70 ghivece  orhidee)  ca in general la miltonia gasesti in ghiveci ciudatenii (burete, cosulete de sarma,etc) si la cambria.la dendrobium , phalenopsis, cymbi, epidendrum, phapiliopedium, cattleya nu am intalnit in ghivece nimic ciudat.