Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Bine ca a iesit si l-ai vazut. Si bine ar fi daca nu si-a lasat mostenitorii prin preajma.

daveco

eu m-am pomenit cu o ciuperca de toata frumusetea
.ma duc la forumu' de ciuperci :P
chiar,am o phale la care se usuca varful tijei.gata, nu mai vrea sa faca nici o floare.ce sa-i fac,mariile voastre?

cara

s-o lasi in plata ei pana se ingalbeneste tija. aproape la toate le mai cresc unrand (doua, trei) de flori in continuare.

una a ajuns la mine de 108 cm!  ;D

daveco

s-a ingalbenit!
p.s. cand te fac o discutie diversa?

stefana

Poti sa tai linistita portiunea ingalbenita a tijei. O sa se lemnifice de tot sau s-o trezi vreun mugure in zona ei verde (daca mai are asa ceva)

daveco

asa ,stefana! mai da-mi o speranta!

Marmoset


martipan

Buna treaba,felicitari !
Eu am ratat anul asta inflorirea la formossana mea,floarea a iesit,dar planta s-a gandit sa o avorteze si sa-si raspandeasca mai bine radacinile (care sunt destul de solide acuma ) . Nu stiu care a fost baiul ,probabil pt ca a schimbat clima  ;D :D :D !

Marmoset

Lasa, Martipan, ca ti-or face floricica atunci cand nici nu te astepti! Oricum, daca ai rabdare si nu te paste vreo surpriza placuta de la ele, la anul sigur vei avea flori!

martipan

Poi la anul or sa infloreasca,ca si ale tale,de altfel ;) !
La ele iese mai intaifloarea,apoi prima frunza ,considerata frunza falsa (pt ca e mica si rotunjita ) ,urmata de adevaratele frunze .
Merci fain pt urari,spor si tie  cu ele !

Marmoset

Merci, Martipan! O sa ne incurajam reciproc, sa vedem la anul flori de la ele, poate in tandem!  :D

Marmoset

Azi s-a vestejit prima floare de la Cymbidium... Ce fac dupa ce se usuca toate florile, tai tijele? Ce conditii ii ofer...?  ::)

ani

Dupa ce trec florile se taie tijele. Daca are mai mult de sase bulbi ar trebui despartita in doua plante. Apoi regim normal lumina, apa, ingrasamant la doua saptamani.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

vivi23ro

paphylopediumul e greu de intretinut?

cara

dar Dendrobiumul?  ;D

m-a cadorisit cuscra cu unul, tot de ziua mea: 


myky

ha, eu cred ca te pune la incercare :D
daca il faci pe ala sa infloreasca la anu, inseamna ca fiica-sa e pe maini bune :D

cara

daca-mi vinzi tu niste ponturi, poate ma scot, ce zici? hai te rog, ca mi-e tare draga nora!  ::)


;D

myky

d-asta n-am, dar se gaseste cineva sa te lamureasca.
ei, sa-ti traiasca si nora floarea !

ioana_ralu

ii trebuie diferenta de temperatura intre noapte si zi si repaos. Al meu are o tija cu bobocei.Cand intru in concediu ii fac poze si vi-l arat

ELA

Cara,la toamna sa il tii cat mai mult afara,nu direct la soare, astfel va avea caldura ziua si racoare puternica noaptea si apa cat mai putina; prin octombrie( sau cand simti ca e prea frig pt. el) il muti in casa( la geam) si va  incepe sa faca boboci

cara

multumesc frumos, voi face intocmai!

martipan

Quote from: cara on May 12, 2009, 05:32:38 PM
dar Dendrobiumul?  ;D

m-a cadorisit cuscra cu unul, tot de ziua mea: 


Foarte fain den ai,sa-ti traiasca !
Pe langa celelalte sfaturi,ii trebuie in iarna si o perioada de uscaciune in substrat .
Cel mai bine citesti aici,am mai tradus eu si alta data,dar s-a pierdut informatia prin topic  ;D http://pagesperso-orange.fr/lalam/culture/culture_dendro_nobile.htm .
Bafta la noroc !

cara

ca tot ai amintit de Dendro, sa-ti zicca-l suspectez de ceva paraziti...  :(

e lipicios la petiolul frunzelor....  ::)

martipan

Poate fi seva care apare nevinovata pe frunze,ocazional ,si la al meu apare  ;) .
Totusi,inspecteaza planta cu mare atentie ,just in case ;) !

stefana

Daca pui pe limba "lipiciul" ala si e dulce, sa stii ca este glucoza. Ii merge bine orhideei si produce mai multa decat are nevoie.