Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Merci, Corina  :-* Mai am o intrebare, cymbi cu flori clopotel, alb, as vrea sa-l mut intr-un ghiveci mai mare. Cand sa fac asta, acum, primavara, sau la toamna ?

gentiana

Quote from: Nicol Caloian on March 14, 2010, 08:39:43 PM
Gentiana, daca as pune poze si cu cele care n-au inflorit de doi-trei ani si cu care inca ma lupt sa le vad revigorate, n-ai mai fi atat de necajita. Eu am asteptat o phale un an si ceva ca sa vad ce fel de flori are.
Pe de alta parte, cand ale noastre se vor fi terminat de inflorit sa vezi ce-o sa ne scoti ochii cu ale tale!  ;D  ;)
Nicol eu sunt deocamdata fericita ca n-au decedat si ca scot frunze noi.e prima data cand am orhidee si sunt tare incepatoare
daca nu ma cadorisea o prietena cu vreo 2 si zicea ca la ea infloresc si nu le face nimic (ea in casa avea pana acu numai copaci amri si fara flori ,pe considerentul sa nu se enerveze) ,mi-am facut curaj si eu ( si m-am vazut cadorisita cu vreo 6 bucati)

einsteinitza

Cand incepe sa faca noi cresteri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


gentiana

irina ai vanda violet!
asta e chiar crima  si pedeapsa,e absolut superba
sa-te bucuri de ea(ma duc si io sa-mi iau ca sa nu mai poftesc atata)

irina

Multumesc Gentiana ptr aprecieri!

Ionela

Super ordidee, doamnelor! Se vede ca aveti rabdare si migala, nu gluma! Sa va infloreasca :-* :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

[Irina daca te uiti cu vreo 2 pagini in urma ziceam ca am vazut Vanda violet si mor de pofta,tu doar ai cazut pe poftele mele :D
da-s frumoase rau ,ce sa zic
as fi o bestie sa zic altfel

irina

pe mine m-a impresionat marimea plantei
eu am multe vande dar asta e cea mai babana  ;D

gentiana

eu am vazut inainte de 8 martie una imensa
era deja cumparata de un nene
am apreciat faptul ca o alesese pe cea mai frumoasa vanda de acolo si singura violet
si ca nici n-a cliput la pret si nu era o "ceafa lata"

irina

asta era singura , eu mi-am ales-o....cea mai mare cea mai frumoasa
am fost cu colegul de apartament sa imi ia cadou de ziua mea....eu am zis ca pe ea o vreau  ;D ;D ;D ;D

vernil

Wow, superba orhidee, Irina! Sa te bucuri de frumusetea ei exotica !

Ieri am schimbat pamantul la 2 cymbi, erau chinuiti rau de tot in ghiveciul lor original. Cu ocazia asta, am inspectat si celelalte ghivece si am vazut ca se formeaza 2 tije florale la un cymbi cumparat de la Hornbach-Militari, cele de la reducere ... Va tin la curent cu evolutia lor  :D

gentiana

Vernil,am sanse si io cu ai mei insemana
zici ca cymbi nu-i iubitor de caldura,dar papucelul?

irina

cymbi iubeste racoarea
iar ca sa iti faca tije au nevoie de diferente de temperatura intre zi si noapte
la papucel depinde de tipul lui.de care ai?cum are frunzele.simple sau marmorate?

gentiana

E papi nu mai stiu cum,are frunzele ca zambilele si e galben(parca asa il botezase Vernil)
din pacate nu stiu foarte multe despre orhi ,le-am luat la reducere si nu toate erau inflorite
pe nene cymbi il inghesui la racoare sa-i vina "mintea " la cap si sa imboboceasca

irina

daca frunzele sunt verzi nu sunt colorate sa sti ca si lui ii place racoarea
ceel cu frunzele colorate, verde cu alb iubeste caldura insa..

gentiana

gata m-ai convins ii impachetez si-i duc la mama,ii pune in casuta florilor

Codruta

Nu stiu ce ciudatenii cresc pe tija de la o orhidee. Sa fie oare acestea keky? Ultimele 4 poze de pe aceasta pagina http://codruta.sunphoto.ro/orhidee/pagina4
Daca sunt keky ce trebuie sa fac? Le las in pace sa se dezvolte de capul lor? Pana cand?

vernil

Zic ca e keiki, Codruta si nu trebuie sa faci nimic special, astepti sa se dezvolte frunzele si radacinile. Asta dureaza ceva timp, cam 5 luni, depinde de temperatura si umiditate

Codruta

Multumesc Vernil :-*
Deocamdata cresc destul de repede. Voi vedea cum se dezvolta de acum incolo.

Nicol Caloian

Si eu cred ca e keki. Codruta, citeste cu cateva pagini mai inainte (cam de pe la 242) chiar despre keki s-a vorbit. Este si un link pus de cineva (cred ca Stefana).

stefana

Codruta, la mine, orhideea alba a stat cu un motz din asta aproape un an, intre timp a facut alta tija cu boboci, a deschis bobocii, s-au ofilit si florile... Abia zilele trecute a inceput sa se dezvolte o frunza din mugurele ala. Radacini, nimica. Deci las-o sa-si urmeze "destinul" si nu te mai preocupa, ca tot cum vrea va face (intr-o luna sau un an :D ).

stefana

In sfarsit am reusit sa-i "prind" culoarea reala
Este din cele de la Baumaxx, din prima zi  ::)

irina

si eu zic tot keiki

Nicol Caloian

Stefana, e superba! Esti o norocoasa.