Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

cernica

Foarte frumos, Sicamin! Felicitari pentru performanta de a fi ingrijit o astfel de "mama eroina".
Inteleg ca toti puii sunt ramificatii pe planta mama. Unde au avut loc cu totii? Daca pana acum nu a inflorit, evident, niciunul dintre keiki nu s-a dezvoltat pe tija florala.
Am si eu o Phale cu doua ramuri (asa a fost cumparata). A avut 3 tije florale, iar acum apar doua frunze si mai multe radacini.
Ma intrebam daca este timpul unei separari.

vernil

Daca radacinile aeriene ale puilor au trecut de 5 cm, poti face separarea. daca nu, mai asteapta.

cernica

Multumesc, Vernil! In privinta puilor dezvoltati pe tija florala, stiam ca e asa. Nu mi-e clar cu ramificatiile astea... pe care nu le-as considera simpli keiki.
Sicamin, ti-as fi recunoscatoare daca ne-ai tine la curent cu evolutia noilor plante. Cum ai procedat cu ranile la separare? Cu siguranta au fost.

Ionela

Stiti cum e vorba cu prost sa fii, noroc sa ai?? Astazi am constatat ca Rose a mea retine apa berechet dupa dush! :o :o  Puteam sa ma trezesc cu mari probleme si nici nu aveam habar din ce cauza! Multumesc pentru ca mi-ati deschis ochii! Acum am inlaturat metodic orice... cauza de putrezire a coletului ;D ;D Mare noroc am avut!

Si a mea orhiduta poate produce puisori ca aceia prezentati de Sica??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Nu sant eu mama orhideei eroina ,desi mi-ar fi placut  ;) Am primit-o cadou  :-*
Sigur ca am sa va tin la curent cu evolutia lor .Deocamdata am pulverizat toate plantutele ca  substratul era putin umed .(agro pt orhidee)
Puii sau desprins destul de usor ,iar locul lor l-am dat cu putin praf de carbune.
Am avut si eu orhidee care a facut pui dar pe tija de floare.Am acum un pui la o alta orhidee phale dar e micut si este langa planta.

cernica

Cadou? A fost foarte generoasa persoana care ti-a oferit cadoul. Parca am citit despre aceasta intentie chiar aici, pe forum. (Mi-a luat o saptamana sa citesc topicul cap - coada).
Iti doresc spor in ingrijirea "gradinitei" de orhidee! Cu puiul de pe tija cum ai procedat?

sicamin

Am facut si eu cadou puii de pe tija  :D

penelopa

Mda, Sica, dacă nu mă mut la Timişoara, măcar în vizită la rude şi prieteni generoşi să vin şi eu!!! ;D

gabi_gabriella

Quote from: einsteinitza on May 05, 2010, 09:02:40 PM
Si phale le-ai scos afara?

Es, Vernil voi scoateti phale afara vara ? Tare m-ar tenta, dar nu stiu daca e bine

gentiana

Se scot orhideele afara,la aer?
pot sa le pun in gradina?
la umbra ,la soare?

einsteinitza

Da, eu le scot, dar fii atenta ca limacsii sunt inebuniti dupa ele. Anul asta ale mele au capatat suporturi. ;D
In umbra fara pic de soare. Dupa ploi verifica sa nu ramana apa in mijloc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Anul asta imi fac curaj si o sa le sot si eu afara , sub nuc, ca acolo e umbra
Si de udat le uzi ca si in casa ?

einsteinitza

Nu, anii trecuti au stat sub visin si le uda aspersorul zilnic, dimneata.Fiind afara se evapora apa mai repede, din cauza vantuluii, a aerului liber. Dar le urmaresti si iti faci o idee.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Pai in cazul asta le pun pe terasa acoperita sau in casuta florilor,au umbra
le ud si le tin fara farfuriute

vernil

Quote from: gabi_gabriella on May 07, 2010, 10:10:41 PM
Quote from: einsteinitza on May 05, 2010, 09:02:40 PM
Si phale le-ai scos afara?

Es, Vernil voi scoateti phale afara vara ? Tare m-ar tenta, dar nu stiu daca e bine

Nu am scos phale afara, Gabi, doar cymbidium, oncidium, miltonia. Au soare dimineata, cam 3 ore, iar de udat saptamanal. Nu s-au plans.  :D

penelopa

Eu le-am mutat domiciliul de vară, pe balcon, unde ţin geamul deschis în permanenţă.
Sper să-mi aprecieze  "mişcarea" şi să se mişte şi ele mai cu talent. :D

cernica

Sicamin, cand am intrebat cum ai procedat cu puii de pe tija ma gandeam la marimea lor atunci cand i-ai detasat, ce substrat ai folosit la plantare, cum au evoluat...
Una din Phalele mele are pe o tija un keiki cu 4 frunzulite si numai 2 radacini. Nu stiu ce va trebui sa-i fac.

Nicol Caloian

Cernica, daca keki al tau are radacinute cam de 5 cm, poti sa-l detasezi si sa-l plantezi in ghiveci separat, in scoarta sau pamant de orhidee (de preferat scoarta).
Orhideele mele sunt inca inflorite (din februarie) si inca le mai cresc boboci iar la unele au aparut ramificatii noi pe tijele existente.

cernica

Multumesc, Nicol! Sa-ti traiasca floricelele si sa te bucure necontenit!
Si eu am unele inca inflorite, altele cu ramificatii florale sau numai cu boboci noi. Keiki a aparut in septembrie anul trecut si a crescut lent pentru ca a avut si o tija cu 4 flori. Abia asteptam sa se treaca florile pentru a inlesni dezvoltarea puisorului. Are numai doua radacini de 4 cm.
Tu ai transplantat un keiki? Cum se comporta dupa separare si trecerea in scoarta? Sunt sanse sa traiasca?

Nicol Caloian

Am separat un keki si l-am transplantat in scoarta. Cat a stat la mine s-a prezentat bine. Acum e la noua sa locatie dar cred ca e bine in continuare.

vernil

La expo din Herastrau aveau foarte multe orhidee. Inclusiv la reducere, la 9 ron. Mi-am luat doua cambrii rosii. Asa arata


Iar asta este orhideea oncidium (zic eu, poate gresesc) care are radacini aeriene




La aceeasi expozitie mai aveau foarte multe miltonii rosii si albe (cu doua tije), la 30 ron, adica un pret rezonabil fata de florarii, phale f.f.multe si divers colorate, inclusiv Arlechin, la 25 ron.

Ionela

Foarte bine!! ;)  O sa-mi iau si eu un Arlechin :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

bravo, Ionela! Inseamna ca am reusit sa te corupem  :D

einsteinitza

Mi-a inflorit un dendrobium phale, in lipsa.Sunt mandra de el pentru ca a facut trei tije :o
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Trebuie sa recunosc ca-i splendid verzuliul :o :o Inca nu mi-am gasit arlechinul >:( , dar nu ma las :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8