Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

stefana

Rux, este cattleya pe care ne-o aratai acu' o luna? Frumoasa ::)

Rux

Da ,Stefana,sint bobocii aratati  acum o luna.

vikcelmic

Ce frumoasa este catt, Rux. M-am uitat inapoi in topic sa vad cum se numeste, dar nu am vazut.
La un moment dat, pe un alt forum, se pregatea o comanda comuna de catt si nu numai, dar nu stiu ce s-a mai intamplat. As fi fost si eu interesata de un hibrid, ca de specii ma tin departe din lipsa de experienta.
Daca cineva vede cattleya prin magazine  gen Praktiker etc,  sa dea de stire. Prin florarii mai greu de gasit

einsteinitza

Eu am gasit in florarie, la pret redus, ca nu le cumpara nimeni.5 lei. Acum astept sa vad cum sunt florile, ca aproape toate au pastai.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Super pret. O sa incerc prin florarii, dar nu cred ca aduc comerciantii. O s-o rog pe sora mea la Cluj sa vada in Magnolia. Frumoasa cattleya mov si spor la pastai cu...flori  +apl

einsteinitza

Am inteles ca se poate discuta cu cei de la Magnolia sa iti aduca daca nu au.Mie mi-au adus trei cymbi superbi, la comanda.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ica

Foarte frumoasa ,am cumparat si eu doua de cateva zile si nu mai pot de dragul lor in fiecare zi le vorbesc.............
Desi lumea progreseaza mereu, intotdeauna tineretul trebuie s-o ia de la inceput.(Goethe)

http://icapatrascan.sunphoto.ro/

vernil

Quote from: vikcelmic on November 18, 2010, 02:13:46 PM
Super pret. O sa incerc prin florarii, dar nu cred ca aduc comerciantii. O s-o rog pe sora mea la Cluj sa vada in Magnolia. Frumoasa cattleya mov si spor la pastai cu...flori  +apl

Vickcelmic, ai rabdare pana la primavara, vei gasi o multime de orhidee, mai ales cymbi, la reducere. Nu stiu cum se face, dar mie imi ies in cale florariile cu astfel de flori. Insa asta se intampla primavara.

einsteinitza

Cattleyele sunt mai rare printre orhideele din magazine, dar cum se apropie sarbatorile daca incepi sa cauti sigur o sa gasesti. Nu mai e mult si o sa se umple magazinele de orhidee de toate felurile.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

 Vernil, in afara de phalae si cymbi, nu am vazut alte orhidee prin florarii. Ah, ba da, dendrobium phalae. Preturi bune am gasit insa prin piete, de ex dendrobium mare sanatos cu multi pui era 20 lei asta vara. Si chiar si asa, nu se inghesuia lumea. Eu nici nu mai am unde sa le pun, dar daca era un cymbi poate, poate.  :D
Asta iarna, dupa sarbatori am luat vreo 3 cymbi din Baumax la 13-14 lei bucata, fara flori, care dau acum tije si bulbi. Dar sezonul abia incepe!

gentiana

vik gasesti si dendronium,miltonia sau cambria

vikcelmic

Merci, Gentiana. Mi-am propus doar un Cymbi anul asta, in rest m-am umplut de orhidee, mai fac o pauza. Astept sa-mi reinfloreasca Miltoniopsis, m-a albit cu udatul preferential si cu radacinile sensibile. Nu ma prea incanta astea cu radacinile subtiri ca-mi dau bataie de cap.

einsteinitza

Catt nu are radacini sensibile ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


vernil

Quote from: vikcelmic on November 19, 2010, 07:14:41 PM
Mi-am propus doar un Cymbi anul asta, in rest m-am umplut de orhidee, mai fac o pauza. Astept sa-mi reinfloreasca Miltoniopsis, m-a albit cu udatul preferential si cu radacinile sensibile. Nu ma prea incanta astea cu radacinile subtiri ca-mi dau bataie de cap.

Mie imi place mai mult Miltoniopsisul, pentru parfum ei rafinat, dar  si frumusetea florilor de cymbidium este remarcabila.
Anul asta au fost reduceri la multe varietati de orhidee, mai putin Vanda, Cattleya si Paphiopedilum. Daca ai drum pe la florariile Tria's, acolo gasesti multe reduceri si oferta variata. Mai ales dupa sarbatorile de iarna.

sicamin

Anul trecut Cymbi a mea nu a vrut sa infloreasca.Anul acesta vad ca a dat mai multi muguri noi (vreo 6) dar nu stiu inca daca sant boboci ,sau lastari noi. Am tinut-o afara toata vara ,impreuna cu phalele si cattleya.


vikcelmic

Vernil, eu in coltul asta de tara nu am Tria's, dar recunosc ca nu am mai intrat intr-o florarie de vreun an, asa ca cine stie ce pot gasi daca fac o vizita intr-una de asta de cartier? :D pana acum 2-3 ani si phalaele era raritati. E drept ca nici acum nu vezi vande sau paphio sau catt peste tot. Sunt flori scumpe, care au vanzare buna doar la reduceri. Si asta daca proprietarul florariei isi permite s-o reduca. La o florarie din orasul meu am vazut asta vara cymbi scosi afara, erau probabil din cei nevanduti in sezonul rece. Acum cand a venit iarasi vremea lor, i-o scoate la vanzare, ii mai cosmetizeaza putin si gata. Nu pot sa stiu sigur asta, dar si-ar putea recupera o parte din investitie.
Sica, am si eu 4 cymbi de toti: 3 luati la reducere cum ziceam mai sus si unul "intreg" din februarie anul trecut. Cei redusi au fost mutati in ghivece mai largi, ceea ce s-a dovedit a fi o maaare greseala, pt ca le-am stricat "inghesuiala" care le stimula cresterile noi.
Toti au stat afara peste vara, dar doar cel la care nu am umblat are acum o tija cu flori descise si una in crestere, doi pseudobulbi, iar vasul sta sa crape, dar nu am de gand sa-l schimb nici dupa ce trec florile. Pana nu pocneste ghiveciul, nu umblu la el.  :D Ceilalti 3 au cresteri numai in marginea unde stau bulbii mai inghesuti, ei nefiind pozitionati central.

vernil

Vickcelmic, am facut la fel ca tine, adica am schimbat toate ghivecele de la cymbi, asa ca am ratat sezonul infloririilor de acum. Exact cum ai zis, ghivecele stateau sa plesneasca ...
Cand ti-am indicat Tria's ca florarie, credeam ca esti din Bucuresti. Promit sa-ti cumpar eu o cambrie sau orice alta orhidee la reducere, iar cand ajungi in Bucuresti, va fi a ta. In privinta preturilor la orhidee, reducerile sunt substantiale. Am orhidee cumparate cu flori, dupa ce se ofilesc, planta arata exact ca una cu pret redus. La floraria din incinta Circului de stat am gasit cymbidium cu 10 ron, de la 75 ron. Am asteptat exact o saptamana sa faca reducerea, deci daca o cumparam atunci, florile ar fi rezistat foarte putin. Riscul de a cumpara orhidee cu flori aproape trecute este foarte mare. Nu este nici o rusine sa cumperi de la reducere, dimpotriva, inveti sa ingrijesti planta, iar rasplata este pe masura. :D

vikcelmic

Quote from: Vernil on November 20, 2010, 02:51:32 PM
Promit sa-ti cumpar eu o cambrie sau orice alta orhidee la reducere, iar cand ajungi in Bucuresti, va fi a ta.
Multumesc mult, Vernil, esti foarte draguta  +hug

flordel

Poate iti este de folos eu am luat Cambria din Bricostore, asta acum 1/2 de an.

gentiana

eu am 3 dendronium infloriti,desi toti sunt in nuante de violet,difera nuanta
Cambria si-a terminat florile si acu nu stiu ce sa fac,ii tai tija sau o las sa vad ce nazbatie mai face?
Miltonia nu da semne ca ar scoate flori
Dupa ce am citit despre ele ,le trebuie diferente mari intre temperaturile de zi si noapte,m-am gandit sa le instalez in balcon

vikcelmic

Multam, Flordel. Da, am gasit si eu la Baumax o varietate de orhidee, de la Phalae si Cymbi la Miltonia, Burrageara, Oncidium etc. Am luat doar Cymbi, Miltonia 2 (de fapt Miltoniopsis), Phalae vreo 7, o Miltassia (combinatia dintre Miltonia si Brassia) si un Dendro phalae pe care l-am pierdut. Cu alte cuvinte asta este inventarul orhideelor mele. Dintre cele 7 phalae, 6 sunt cu tije, este si normal, e vremea lor, o sa adaug imagini in album de indata ce se deschid.
Palaenopsis am gasit si la 5 lei (e drept doar una), tot la baumax. La Brico erau cam scumpe, stiu si ca politica magazinului este fara reduceri, sau nu asta de substantiale. Erau asta iarna -primavara vreo 5 Vande sau Ascocende care au stat acolo mult si bine in paharul de sticla cu apa pe fund. Erau scumpe si la reducere.

vikcelmic

Genti, din cunostintele mele, la Cambria nu mai dau ramificatii, asa ca daca nu mai are flori sau dupa ce se ofilesc trebuie sa tai tija. Eu asa fac, o fi bine? :-\

flordel

Nu sunt experta, dar dupa cum vad eu lucrurile cred ca trebuie s-o tai, la mine n-au mai dat ramificatii. Ce-am facut eu la Cambria e ca din una am facut 2 si amandoua acum sunt cu flori (mai exact una cu flori si una cu boboci care se deschid acum).

vikcelmic

Super tare  +apl  +apl. Eu ma tem sa le si misc pe astea mofturoase, daca mai si desparteam...
M-am gandit si eu la un moment dat, dar am zis sa las sa se faca tufa mare. Tu cand ai divizat, ai impartit egal bulbii batrani sau maturi, nu?