Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Asa mai, laudati-va ca doar aveti cu ce :)

Nicol Caloian

Sunt si eu bucuroasa, toate orhideele mele au tije noi sau ramificatii la cele vechi. Abia astept sa le vad. Pe unele le stiu ce flori au dar am si unele care au fost luate fara flori. Astea vor fi surpriza.


gentiana

foarte frumoase phalele ,Marmo!
am si io 3 pitice si una e "bosumflata" le-am pus toate 3 intr-un bol de sticla
sa fac o poza sa-mi dai o sugestie de ce e "bosumflata?
celelalte 2 par sa aiba o noua serie de boboci

Marmoset

Sigur, gentiana, cu pozele s-au rezolvat multe dileme!  ;)

gentiana


Marmoset

Quote from: gentiana on November 15, 2009, 06:02:21 PM
multumesc mult!

Oricand, cu placere, draga mea! Si pana faci tu poza, poate apar si regii orhideelor pe aici, adica Ozimandias si Martipan!  ;)

gentiana

hm
vreau oameni documentati,deci   sunt curioasa

ozimandias

Marmo, Martipan si Stefana... Ozimandias doar isi da cu parerea  :D
Quote from: gentiana on November 15, 2009, 06:30:58 PM
  sunt curioasa

Si noi!

gentiana

ok ozi ! ia da-tzi cu parerea despre miniphala mea care si-a pierdut frunzele,tijele s-au uscat ,dar are radacinile verzi si e ok,pare sa-i de frunze noi
sunt 3 intr-un bol de sticla si celelalte sunt  cu muguri de floare pe vechile tije si bine mersi

stefana

Pai pozele unde sunt? Am scotocit toate albumele si... nika :-\

martipan

Am aparut si eu la datul cu parerea  :P ;D !
Daca nu mai are frunze,probabil ca i-a putrezit centrul vegetativ pt ca ai scapat putina apa in mijlocul rozetei de frunze.Orhideea ta nu va mai creste 'de sus',ci va ramifica de la baza,si asta in destul de mult timp,6 luni-1 an . Bine,exista si sansa sa faca nazuri si sa nu mai se impuiezze mai mult timp sau deloc !
Eu am o mare problema cu bolurile de sticla.
Nu au gauri de scurgere si  nu exista circulatia aerului printre radacini,ceea ce nu poate sa incurajeze decat problemele la cea mai mica neatentie .
Asteptam si poze,ca sa ne mai dam cu parerea mai cu spor ! ;)

myky

Quote from: martipan on November 15, 2009, 10:24:46 PM
Am aparut si eu la datul cu parerea  :P ;D !
Daca nu mai are frunze,probabil ca i-a putrezit centrul vegetativ pt ca ai scapat putina apa in mijlocul rozetei de frunze.Orhideea ta nu va mai creste 'de sus',ci va ramifica de la baza,si asta in destul de mult timp,6 luni-1 an . Bine,exista si sansa sa faca nazuri si sa nu mai se impuiezze mai mult timp sau deloc !
Eu am o mare problema cu bolurile de sticla.
Nu au gauri de scurgere si  nu exista circulatia aerului printre radacini,ceea ce nu poate sa incurajeze decat problemele la cea mai mica neatentie .
Asteptam si poze,ca sa ne mai dam cu parerea mai cu spor ! ;)
si o sa ai ceva de genul asta: 

irina

o frumoasa frumoasa
va place?mie daaaaaaaaa
     

myky

deci bai irina, am si io o pistruiata, daaa. si ce daca nu e vanda, mie-mi place, si e si de sentiment ca e cado de la ozi de ziua mea, na.
asa arata la venire

si asa arata acum


PS normal ca-mi place

gentiana

sorry n-am ajuns la locatia orhideei

gentiana

 da miki cam asa arata,dar fara frunza si cu 2 tije din care una e verde si apre sa aiba muguri si cealata e  partial maro
martipan bolul meu de sticla are strat de 2 degete de bile colorate(ca sa se poata scurge apa si sa nu dauneze radacinilor

irina

fetele va spun ''buna dimineata''
 

ozimandias

Dragele de ele...
Nu pot sa inteleg ce le faci...

myky

ei ce le face, le-a spus sa ne faca noua in ciuda. :D

irina

asa e myky
ozi iti dai seama ca le place la mine...asa ca copilei ii va placea la soacra

martipan

Deci,Irina,ma enervezi la culme,e o Robert's intunecata cum  imi place mie ! Superba,felicitari !
Mykyduto,vanda,nevanda,si mie imi place mult picatoasa ta !!!

irina

Robert's Delight Black Jack

sarselia

mda Irina te-am prins si aici!
:P

deja de 3 ori m-ai imbolnavit!
stii tu..

irina

nu fugeam nici unde....
iti trece tie pana te mariti  ;D ;D ;D ;D ;D ;D