Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Marmoset


Nicol Caloian

Marmo, sa-ti traiasca! E tare frumoasa iar culorile....  ::)
Am vazut in seara asta la Kaufland miniphale frumoase; N-aveau mai mult de 15-20 cm dar toate aveau cate doua tije cu flori si costau aprox 30lei (n-am retinut exact).

Nicol Caloian

Ca prima zi din an sa fie deosebita, am pus in substrat orhiduta pe cate am primit-o "in vitro" acum ceva vreme. Urati-mi noroc (mai degraba ei) si tineti-mi pumnii sa reusesc sa o vad macar crescand cat de cat. In instructiuni scrie ca se transplanteaza cand are 5 cm, asa ca m-am conformat. Sa vedem cat sunt de baftoasa.  ::)


vernil

La cat de mica o stiam eu, se pare ca a evoluat rapid  :D  Si sunt sigura ca vei avea niste minunatii de flori! Sa se prinda si sa faca muuulte flori!

ELA

nicol, ce fel de orhidee este?

Nicol Caloian

Este Trichocentrum cebolleta. Am gogalit si cam asa arata floarea:

cara

 :o ce substrat e ala, Nicol?

parca e coaja de carnati!  :D

luiza

cred ca este sphagnum moss  :-\

gabriela jalba

Quote from: cara on January 01, 2010, 06:31:48 PM
:o ce substrat e ala, Nicol?

parca e coaja de carnati!  :D

Intrebarea asta mi-o puneam si eu! am crezut ca e o mincare ceva cu cascaval ras si la cuptor. Nu am citit;am vazut poza si am crezut c-a gresit Nicol topicul  ;D ;D ;D ;D
Nicol,succes!!! Astept s-o vad infloruta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Luiza stie!
In pachetul cu fiola in care era plantuta aveam si substratul necesar si indicatiile pentru transplantare, pas cu pas. Am improvizat o minisera ca sa-i asigur caldura si umiditatea. Din ce-am citit (cam putin totusi, ma mai documentez), se pare ca e ruda cu oncidium (semana si florile).

ELA

succes,nicol!cred ca este un experiment interesant de urmarit..ce provenienta are fiola cu puiutul?

luiza

mult succes, Nicol. daca este cea pe care am vazut-o inflorita intr-un magazin aici, este spectaculoasa. inflorescenta este foarte bogata si miroase (a ciocolata  :D) in anumite perioade ale zilei.

ELA

martipan ce spune?apropos, nu l-am vazut de mult pe aici....o fi in vacanta?

opiadc


            Chiar si eu ma intrebam ce e cu el! :D Marti, pe unde ne umbli? ::)
            In alta ordine de idei, prietenele mele carora le-am daruit orhideele mi-au spus ca toate au boboci! :D

Nicol Caloian

Quote from: ELA on January 01, 2010, 08:11:23 PM
succes,nicol!cred ca este un experiment interesant de urmarit..ce provenienta are fiola cu puiutul?
Fiola este adusa din Costa Rica iar experimentul sper sa-l intind pe cel putin trei ani cat zice nenea google ca ii trebuie unei plante sa ajunga sa faca flori.
In privinta mirosului florilor, Luiza, ai dreptate. Poate sa miroasa in anumite momente ale zilei a vanilie sau a ciocolata la fel ca si oncidium din a carui gasca face parte. De altfel i se mai spune si oncidium cebolleta.

Codruta

Nicol, ii doresc mult noroc plantei si tie multa rabdare :) Succesul sigur iti va aduce multa satisfactie.

Marmoset

Vai, Nicol, o sa fie experiment public aici pe forum evolutia micutei tale! Eu una abia astept sa ne tii la curent si sa vii cu poze!  :-*

gabriela jalba

Mi se lungesc urechile asteptind sa infloreasca ale mele....Ce naiba dureaza asa mult???!!! In toata dimineata ma duc sa vad cit au mai crescut tijutele...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Rabdare Gabi, rabdare! Cand va incepe desfasurarea de forte, o sa topa pe aici de n-o sa mai avem loc de tine  :D  :D :-*

ozimandias

Asa e Gabi... pana infloresc... si eu am cam 5-6 cu tije si cu bobocii chiar mari. Ca si tine, zilnic le verific. Parca-au inghetat. Dar si cand se vor deschide...

myky

ieri ma astepta acasa 'harleqinu'(ozi  :-*), abia astept sa i se deschida mai multe flori.

penelopa

Toate orhideele mele   (4 buc) au noi tije florale. Câte 2-3 tije la fiecare, na! :P

gabriela jalba

Penelopo!!! ce,si ale mele au mai multe tije,si boboci,dar vorba lui Ozi,parca au inghetat,asa greu merg.

Si,Myky,de cind e arlechinul tau? face tija nou la tine? are anul?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

nu are anu, dar are tija noua

gabriela jalba

Ei,vezi!!! O sa  vezi tu cum e cind e de doi ,aproape 3 ani la tine,si le astepti florile.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=