Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

doina

Si eu ud uneori orhideele cu metoda lui Virgil , mai ales acum in perioada rece .
Cum se incalzeste le voi uda prin scufundare  :D

vernil

Quote from: Nicol Caloian on January 28, 2010, 02:42:38 PM
Da ce, credeti ca-i spun?  ;)  ;D  Stati linistite! Iar pe forum nu intra, asa ca n-are cum sa revendice patentul. L-am laudat eu destul ca a avut grija de orhidee asta vara si-i arat zilnic ce floare s-a mai deschis.  :D  :D  ;)

Trebuie sa-i zici, Nicol, il stimulezi si-l motivezi ! Daca nu, sa stii ca exista  prieteni asa,  ca mine  :D :D :D

Nicol Caloian

Mariana, daca cere petent pentru metoda il trimit la tine.  :D  :D  :D
Treaba ta cum te achiti!  :D  ;D

vernil

Il inscriem pe forum, insa il indrumam sa-si aleaga nick-ul  :D si sa vezi dupa aia ce bine dispus va fi!  :D

gentiana

io ridic 2 deste timide si intreb daca domnul in cauza nu poate sa-mi "adopte " cateva orhidee doar cat sa le dea"bici" ca infloreasca,dupa aia il scap de griji
promit ca fac cinste cu un vin bun si cu praji(nu incurajez viciul fumatului ,insa)

GetaV


Marmoset

Ozi, m-ai omorat cu frumoasele tale!  :o :o

ozimandias

Nu deceda acum de tot. Mai stai pana maine sa o pozez pe aia galben cu visiniu mai bine... s-a deschis. Chiar e mortala  :D

Uite, astea bucurii avem...

Marmoset

 :D :D :D Ok, promit sa nu decedez de tot! Astept pozele cu ultima ta bucurie orhideiceasca!  :-*

ozimandias

Marmo, ia de-aici:

:D

sicamin

Ozi ,pana sa lesine marmo ,am lesinat eu. :D E superba si "ochioasa" ta. Sa-ti faca multe,multe flori in continuare!

ozimandias

Multumesc Sica.
Adevarul e ca toate sunt frumoase, dar parca unele...  :o

Hai, astept concurenta  ;D

cara

Quote from: ozimandias on January 29, 2010, 12:11:30 PM
Hai, astept concurenta  ;D

tu ai vrut-o!  :D

cara

...

ozimandias

Marmoooooooooo unde-i pusca?

Deci Cara, asa ceva e de neacceptat. Puteai sa pui o poza, oricum avea in ea mai multe flori decat am pus eu pe aici.

:D

PS: acum, lasand invidia la o parte, sunt superbe Cara. Chiar sunt reale? Deci asa ceva nu pot sa cred.


sicamin

Cara ,ai tacut pana acum si nu te-ai laudat? Ai asteptat pana acum si nu te-ai indurat sa te lauzi cu ele? :o Eu de la prima floricica le-am scos la expo. Ma faci sa le sterg pe pozele mele. ;)
Felicitari !!!!!

cara

apoi m-a-nervat ozi şi d-aia mi-am luat camera şi m-am apucat de pozat.  :D

is poze de-acu' juma' de ora, deci calde, calde  ;D

mamaruta

Mamma mia! mor de ciuda!  >:( >:( >:( >:(
Aveam o zi buna....s-a dus! :'(
Irina, cand se intoarce sefa de la depozit? ca dorm la usa ei!
Frumoase sunt, sa va traiasca!  ;)

miha

Sunt...  ::) ::) ::)
Te lasa fara cuvinte oricum... bravo voua ca le-ati facut sa arate asa...
Cred ca incet, incet ma-'mbolnavesc si eu...  ;D Mada... unde ziceai ca-i depozitul ala???  ;D :D

myky

daca le posteaza si irina pe ale ei, o sa sunati la 112 :D

mamaruta

Quote from: miha on January 29, 2010, 04:32:54 PM
Mada... unde ziceai ca-i depozitul ala???  ;D :D

Nu-ti zic! ;D  Sa ma stresezi si tu cu pozele? Nik!

Glumesc! Aici, in Deva.

doina

 :o :o :o  ce frumuseti si de multe flori au .
A mea cea roz abia are 5-6 boboci pe ramificatiile tijei  :-[

ozimandias

Bai, deci orice ati face, ca ale Carei n-or sa arate. Clar, le sufla-n frunza, le canta, le... ce le-o face...
Am si eu doua care au una 12 flori si una 8. Dar sunt care incotro. Nu-s aliniate asa, pe tija, ca la fotograf. Daca fac poza dintr-o parte, ies doar florile din partea aia, daca o fac din mijloc ieste tija  ;D. Am incercat...
Deci asa aliniate flori pe tija, n-am vazut...

A.... cred ca stiu. De cand a rupt tija si-a lipit-o cu lipici, cred ca a invatat "meserie". Cred ca le lipeste din stare incipienta, le aliniaza, le prinde-n bolduri...
;D

cara

acu fara gluma:

eu nu le las sa creasca fiecare cum ii vine. le pun tutori si leg tija "cruda", o dirijez cum vreau. de obicei in sus, cu fata spre lumina si cand a gatat cu infloritul o intorc cu fata spre camera.
astfel imi incap cate trei orhidee pe jumatate de fereastra. cealalta jumatate tre sa fie libera ca altfel colegu' arunca tot ce incurca la deschisul geamurilor  :D