Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

myky

eu, cu riscul shocului, controlez radacinile la tot ce inseamna orhidee.

ozimandias

Si eu Myky, cu orice risc, la fel faceam... Insa cam din toamna nu am mai avut vreme. Dar m-am convins ca este cazul.

Codruta

Ok, controlam radacinile si daca sunt uscate ce facem? Le indepartam pe acelea? La ale mele in ghivece se vad radacini sanatoase (asta o spun fara sa le fi scos din ghiveci ci doar cum se vede prin transperanta ghiveciului) dar au multe radacini uscate la suprafata. Nu toate de la suprafata sunt uscate.

ozimandias

Codruta, niste poze?
La cele care au radacini subtiri (nu ca cele de la phalenopsis) e destul de greu sa-ti dat seama prin ghiveci daca sunt uscate sau nu.

Cele uscate se indeparteaza, clar.

Mai multa umiditate.... asta e problema si la mine.
Dar cum s-o asigur? De stropit, desi e usor, nu poate fi vorba. Cand stropesti cu fas-fas se uda si geam si mama lui, si pervaz si parchet.... Iar de spalat geamuri.... mai rarut si nu ma tem de activitatea in sine ci de ce implica aceasta activitate - dezastru in casa...Bilele alea de argila cu apa nu si-au aratat eficienta la mine, poate doar in confortul frunzelor, ca al radacinilor, exclus. Udarea mai deasa... doamne, si asa o zi pe saptamana ud orhidee... daca ar trebui sa le ud de doua ori... ::) M-a cam apucat depresia...Le iubesc atat de mult incat chiar nu vreau sa sufere... Si nu stiu cum sa procedez sa le impac si pe ele si pe mine. Ar mai fi udarea direct in ghiveci, insa nu stiu cum o realizeaza cei ce procedeaza asa. O singura data am pus apa la o orhidee pe sus, ca uitasem sa o iau la udat. Si peste o saptamana apa din ghiveciul decorativ depasise nivelul bilelor, ceea ce inseamna ca saraca planta a stat cu radacinile in apa o saptamana...  ::) (si nu pusesem multa apa...)


Codruta

Am sa incerc maine sa fac niste poze.
Radacinile uscate la suprafata sunt la phale.
Cu stropitul am aceeasi problema ca si tine si de mult ori m-am intrebat cum procedati voi. Vara le mai scot in gradina, le stropesc si le aduc inapoi. Iarna, cand cred ca ar aveam mai multa nevoie de stropiri, pentru ca sunt pe pervaz deasupra caloriferului, le stropesc foarte rar. Am remarcat totusi ca le place mult mai mult cand sunt stropite. Mentionez ca pe frunze stropesc foarte rar, stropesc doar radacinile exterioare.
Sa le ud mai des nu ar face decat sa putrezeasca radacinile. Am patit-o cu una din ele. Nu stiam ce nu-i place dar urmand sfatul vostru am scos-o din ghiveci. Doar vre-o 2 radacini erau bune restul toate putrezite. I-am schimbat substratul si dupa un timp am vazut ca s-a umplut ghiveciul de radacini verzi iar apoi a inceput sa fac si frunze dar frunzele cresc tare greu. Ca sa nu mai patesc asa acum le ud in functie de culoarea radacinilor adica atunci cand ele devin sidefii. Am remarcat ca iarna trebuie sa le ud la 7-10 zile iar vara o data la doua saptamani.

Chandra

Sa inteleg ca Obi nu face acte de caritate pentru iubitorii de orhi... :(.  De la Obi am numai 2 phale, care sunt relativ ok, le-am scormonit substartul. Ce a fost putrezit am indepartat, radacinile de la fundul vasului.  Ele au inca flori si se prezinta bine pana acum.
Ce nu imi place mie, sunt orhideele care au aproape 1 an de cand sunt achizitionate si abia de au facut cateva flori. In curand devin plante decorative prin frunze >:(

ozimandias

Plantele aduse la deschidere la Obi au avut cel putin trei surse, adica trei furnizori diferiti. Am si eu doua care sunt OK. mai am avut 6 care au fost foarte... nu stiu cum sa spun. Efectiv, era pus un strat de substrat, planta si inca un pic de substrat. Am observat de multa vreme ca ceva nu e Ok, insa nu am avut vreme sa analizez. I

myky

si eu am luat de la obi, doua orhidee cu radacinile compromise, dar am riscat pacandu-mi  culorile, pretul fiind mai mult decat atractiv (ca sa nu spun 'pomana' ;D).
nu acelasi lucru se poate spune despre aceste 2 orhidee cumparate de sotul meu (in lipsa mea), din hornbach:
cattleya nu mai avea nici o radacina sanatoasa
http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/ORHIDEE/jpg256.jpg
iar max picta avea jumatate din radacini uscate (iar pretul, nu mai vorbesc)
http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/ORHIDEE/jpg261.jpg

Chandra

De la Obi si Hornbach am putine si luate recent, deci nu stiu mare lucru despre ele. Am mai multe de la Trias, luate  si la reducere si la pret intreg. Problema lor/a mea e ca nu prea infloresc.
Mi-au si murit cateva, unele din neglijenta mea,udate cu dusul si distrus mijlocul, altele....ele stiu de ce, dar descopeream ca nu mai au radacini ???
Si tot de la Trias am luat miltonii...o splendoare... In ce credeti ca erau plantate? Intr-un soi de burete din ala care se foloseste la aranjamentele florale. Nu le-am mai putut salva :-[

Ella

Eu le-am rezolvat, le-am mutat in baie. Am lasat si un pulverizator langa ele si care cum trece pe acolo le pulverizeaza ;D Lumina sta si acolo (ca in toata casa, de altfel ;D) aprinsa toata ziua ;D

myky

Quote from: Ella on February 21, 2009, 11:55:15 AM
Eu le-am rezolvat, le-am mutat in baie. Am lasat si un pulverizator langa ele si care cum trece pe acolo le pulverizeaza ;D Lumina sta si acolo (ca in toata casa, de altfel ;D) aprinsa toata ziua ;D
asa mi-ar placea si mie o baie cu orhidee, dar nu am lumina naturala.

myky

Quote from: Chandra on February 21, 2009, 11:48:20 AM
De la Obi si Hornbach am putine si luate recent, deci nu stiu mare lucru despre ele. Am mai multe de la Trias, luate  si la reducere si la pret intreg. Problema lor/a mea e ca nu prea infloresc.
Mi-au si murit cateva, unele din neglijenta mea,udate cu dusul si distrus mijlocul, altele....ele stiu de ce, dar descopeream ca nu mai au radacini ???
Si tot de la Trias am luat miltonii...o splendoare... In ce credeti ca erau plantate? Intr-un soi de burete din ala care se foloseste la aranjamentele florale. Nu le-am mai putut salva :-[

asa am luat si eu o miltonia, plin ghiveciul cu burete verde, dar asa cum am spus, am controlat planta.

Chandra

Ei da, bravo tie! Eu le-am controlat dar mult prea tarziu, o saptamana in burete a fost fatala :(

myky

daca si infloreste (nu-i stiu culoarea)! :D

opiadc

         Azi am schimbat si eu substratul de la orhidee;mi-a ajuns doar pt 9, a zecea o sa mai trebuisca sa astepte.
       Oricum, scoarta care am gasit-o dupa indelungi cautari tot nu imi place foarte mult;am luat din Baumax, din Cluj, ca la mine in oras am gasit doar 'ciudatenii' cu numele de scoarta.Nici asta nu e tare stralucita.
     Si orhideele mele din Obi aveau radacinile din mijloc uscate, dar si destule sanatoase, asa ca sper sa fie Ok;
    Am in schimb 2 Phale luate de la Ambient la reducere in vara;ele au crescut frumos, radacinile par sanatoase, dar au o boala si nu stiu ce sa le fac;adica prima data apar pe frunze ca niste pete, care cu timpul se adancesc, apoi arata ca niste arsuri de soare, si apoi parca se 'topeste' locul respectiv...procesul acesta dureaza mult , l-am observat de cateva luni bune...e o dezintegrare lenta...si nervurile raman, doar frunza este 'mancata'

martipan

Myky,dar ce a patit 'dintoasa' ta ?

Quote from: opiadc on February 21, 2009, 01:18:11 PM
         Azi am schimbat si eu substratul de la orhidee;mi-a ajuns doar pt 9, a zecea o sa mai trebuisca sa astepte.
       Oricum, scoarta care am gasit-o dupa indelungi cautari tot nu imi place foarte mult;am luat din Baumax, din Cluj, ca la mine in oras am gasit doar 'ciudatenii' cu numele de scoarta.Nici asta nu e tare stralucita.
     Si orhideele mele din Obi aveau radacinile din mijloc uscate, dar si destule sanatoase, asa ca sper sa fie Ok;
    Am in schimb 2 Phale luate de la Ambient la reducere in vara;ele au crescut frumos, radacinile par sanatoase, dar au o boala si nu stiu ce sa le fac;adica prima data apar pe frunze ca niste pete, care cu timpul se adancesc, apoi arata ca niste arsuri de soare, si apoi parca se 'topeste' locul respectiv...procesul acesta dureaza mult , l-am observat de cateva luni bune...e o dezintegrare lenta...si nervurile raman, doar frunza este 'mancata'

Ce descrii tu poate fi ceva naspa, un virus care nu poate fi combatut ... si care risca sa se raspandeasca . Daca doar orhideele alea au probleme,repetate,inseamna ca altceva nu are ce sa fie ...
Le-as separa de celelalte,doar ca sa fiu sigur ca nu se raspandeste nimic .
Mai mult,nu stiu ce ai putea face ...poate vine Iulia cu idei  ;) !

IUUULLIIIIAAAAAA !!!

stefana

@opiadc: daca numai unele frunze au probleme, tai imediat cu un cutter frunza afectata, apoi dai cu scortisoara pe taietura. Poate fi o problema bacteriologica. Intreb pe unii mai priceputi si scriu mai tarziu raspunsul lor.



martipan

Aaa,ce bine,m-am speriat  :) ;) !
Bebe dragalas !

stefana

Iar nu am rezistat :(



Este orhideea de care parca Ozi povestea: petalele laterale nu sunt obisnuite ci au conformatia unor flori de orhidee mai mici.
Nu stiu cum m-as putea opri, ca iar trebuie sa le inghesui pe celelalte.


martipan

Vaaaai  :o ce mutant frumos,are 3 labelumuri,sunt indragostit !!!!
Pai pt asa o frumusete nici nu trebuia sa te abtii,e o dragalasa !

Chandra

Stefana, e superba, sa te bucuri de ea!
Unde ai gasit-o pe frumoasa? Vreau si eu!!! ;)

stefana

La Metro Militari. Mai era una la fel, cu 2 tije chiar, dar nu-mi placea prea mult cum arata. 47,59 lei.
Poate a adus si la Metro Colentina  ;).

gabriela jalba

Are trei gurite!!!! sa-ti traiasca Stefana!!!
Chandra,uite o phale,care a facut floare la un an :  http://good-times.webshots.com/video/3063031860091567945ZRRAZQ , asta fiind anul trecut. Acum vad ca e mai zgircita in tije...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Chandra

Metro Militari...o, nu, e mult prea departe chiar si pentru o asa frumusete de phale :-[. Multumesc Stefana! :-*
Trebuie sa dau o tura prin Obi si Hornbach dupa flori pentru doamnele educatoare, ca doar vine 1Martie. Cine stie poate imi iese in cale vreo frumusete ;)
Da Gabi, asa orhidee mai zic si eu. Foarte frumoasa!!! Ce i-ai facut anul trecut? Cum ai "vrajit-o"?
A mai tinut cineva  vara orhideele in curte? Cum se comporta?