Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Dan Hibiscus

am fost si eu azi la praktiker sa caut ceva si cind colo aveau phale dar am avut mai intii o reactie de mila si dupa aia una salvatoare deoarece am ales sa salvez doua din ele dar se pare ca florile sunt un pic lasate . iam tras o baie buna , schimbat compost cu unu nou in vas mai mare si acum e intrebarea ...sa le stropesc si pe flori  ???

Eu nu stiu de ce se mai chinuie sa aduca flori daca nu le pasa de ele

mamaruta

Sa va bucurati si voi, impreuna cu mine:
http://i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Orhidee/DSC04947.jpg?t=1235902430
Saptamana asta nu m-am mai dus la depozit, stiam ca nu am bani pentru alte achizitii, asa ca am preferat sa ma fac .....ca uit de existenta lui. Situatia nu se va redresa nici de 8 martie... :'( :'( :'( :'( :'(   (daca vreau sa am stilist in familie si voi sa faceti coada la usa salonului lui, acum rabd.....si sper ca vor veni si vremuri mai bune  :P)

ozimandias

Azi dimineata la primma ora eram sa-mi iau cadou.
In Hornbach gol-golut, iar in Obi  :o atunci le adusesera  ;D

Prima are tija rupta, nici florile nu sunt mai breze (era mai in margine si cred ca a suferit la transport), insa asa de mult ce mi-a placut....


Francesca

Ozi, orhideele tale sunt superbe.Sa-ti infloreasca mereu si sa te bucure  mereu  cu florile lor.De acum va trebui sa iu si eu orhidee caci fiica mea le adora.Sunt minunate.... :-*(bine ca ai fost acolo la momentul potrivit.)

Claudya

 :o Doamne ce frumoase sunt,sa te bucuri de ele.si sa iti infloreasca mereu ::)

Codruta

Ozi, unde ai parcat de data de nu ti-au vazut masina?  :D

ozimandias

N-ai sa crezi, dar tot la Real!  :D
Stii Metro, Obi si Real sunt in aceeasi curte (imensa). Eu las copilul la scoala la 8 fara 10. La 8 deschide Hornbachul. La 8.30 Obi. Eu eram pe la 8.05 in acea "curte" si pana la deschidere.... am zis sa intru in Real.  :D :D :D

Dan Hibiscus

ozi , informativ cit e "halatul" ..hmm scuze pretul :D

ozimandias

Nicol, promit, daca voi vreti, sa cumpar toate Phalenopsis "deosebite" cu mai putin de 30 lei, cand gasesc. Oferta, din pacate, nu pot s-o fac decat pentru cei din Bucuresti sau pentru cei care pot ajunge in Bucuresti in maxim o luna de la achizitie.

Danero, 26.99 lei au costat fiecare.



Dan Hibiscus

Quote from: ozimandias on March 03, 2009, 07:05:46 PM
Nicol, promit, daca voi vreti, sa cumpar toate Phalenopsis "deosebite" cu mai putin de 30 lei, cand gasesc. Oferta, din pacate, nu pot s-o fac decat pentru cei din Bucuresti sau pentru cei care pot ajunge in Bucuresti in maxim o luna de la achizitie.

Danero, 26.99 lei au costat fiecare.




si cind ma gandesc ca am dat la fel pe culori mai monotone ..........ehh  o sa gasesc eu si din astea :P

Chandra

Ozi, sunt superbe, sa te bucuri de ele! Toate sunt frumoase, ultima insa..m-a cucerit;)
Ma gandeam daca sa te invidiez sau nu ca ca esti langa Obi si Hornbach? Tu ce zici? :P

ozimandias

Quote from: Chandra on March 03, 2009, 11:31:23 PM

Ma gandeam daca sa te invidiez sau nu ca ca esti langa Obi si Hornbach? Tu ce zici? :P

Pe mine ma poti invidia. Dar in aceeasi masura trebuie sa-l compatimesti pe sotul meu  ;D.

myky

nu-l pune, tu.
dar ce crezi ca simte omu, cand vine acasa si gaseste masa plina de orhidoaie? :D :D

IULIA

Ozi, asta e una din cele luate cu tine, la reduceri, de la hornbach:
cu tije taiate si vai mama lor la reducerile alea de 80%....iti mai aduci aminte doamna ? :-*

penelopa

Am primit, azi,  o orhidee  frumoasă şi mică,  trala lalalaaaa !
Cred că e d-aia pitică, tra lalalaaa tra lalalaaa  :D :D

stefana

Verifica-i urgent substratul, de cele mai multe ori e inundat cu apa.

gabriela jalba

Musai scoate-o si te uita si la radacini.Eventual s-o curati,daca e substratul baltit de apa,zvinta-l putin. Da' ,parca nu te prea bucurai in ultimul timp de orhidee.....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

O să v-o arăt dar  de luni încolo că atunci îmi permite tehnologia  :D
Şi, băi, arată bine, nu e înnecată, nu e stafidită,  are substrat suficient şi are 2 tijuliţe pline de floricele mov.  :)

Ei, na, mă bucur fiindcă mi-a fost oferită cu muuult drag şi nu puteam dezamăgi ... Oferitorul  :)
Codruşa, nu atenta la slăbiciunile mele !!!!  :P

ozimandias

Quote from: myky on February 12, 2009, 09:06:00 AM
Quote from: ozimandias on February 12, 2009, 08:54:39 AM
M-am executat:
Mada, Myky, Iulia si Marti priviti:
(singurul neajuns e ca sunt inflorite maxim.... dar poate mai dau crengute, una are deja. Toate in schimb au doua tije. A  mea a avut doar una...)
:-* :-* :-* :-* :-*
io fac schimb cu tine, o iau pe aia cu o tija, ca nu se poate, pt. efortul pe care l-ai facut, si copilul bolnav, si prin ploaia asta!
sarumana! :-* :-*

Draga Myky, tin sa te anunt pe aceasta cale ca orhideei mele, cu frunza patata si cu o tija, ii da acum tija noua!!!!
Asta e cea mai buna dovada ca daca nu poftesti la ce e al altuia, vei avea si tu  :D :D :D :D
Sunt super-uimita ca-i da tija. I-a dat o frunza si abia a cresut 2 cm si acum hop si tija.  :D :D :D :D
Asta e cadoul de 8 Martie!

Codruta

Quote from: penelopa on March 06, 2009, 09:59:08 AM
Codruşa, nu atenta la slăbiciunile mele !!!!  :P

Hai tu ca nu atentez la slabiciunea nimanui ;) Is doar o taruca ofticata ca eu de luni de zile admir frunze si cativa boboci care in loc sa devina flori minunate fac doar mizerie pe jos ;D

ozimandias

Quote from: myky on March 06, 2009, 10:20:14 AM
cat ma bucur, dar sa stii ca oferta era din toata inima! :)
Stiu Myky, dar daca acceptam oferta, acum tu te bucurai de tija  ;D ;D ;D

Hai sa va mai arat o superba:

E printre cele mai batrane ale mele si mi-e tare draga. nu stiu de ce a facut tijele mici de data asta, insa, cum vedeti, sunt pline de flori.

martipan

Ozarina,alte achizitii superbe,chiar sunt demne sa fie cadouri,le meritai !!!!
Si mie imi place prima mult,are florile ca si cum ar fi inghetate pe margine,dar nici ultima nu e mai prejos,asa unmodel dragalas !!!
Ooo,ce batranica constiincioasa ai ,felicitari pt ea !!

Ella

Quote from: ozimandias on March 06, 2009, 11:05:13 AM

Hai sa va mai arat o superba:


Superba este putin spus :o

ozimandias

 :D
Tijele au cam 15 cm, insa sunt un pic aplecate in fata si de aceea nu se vad deloc in a doua poza.

Multumesc pentru laude. Am sa i le transmit  :D
Imi sunt asa de dragi orhideele mele dupa ce intra in posesia mea, incat chiar nu as putea sa ma despart de niciuna. Iar astea mai batrane, care mi-au dovedit ca ma suporta... astea-s preferatele, oricum! Sa sper ca toate vor deveni batrane intr-o zi  :D

ozimandias

Ca v-a placut acea orhidee, mai uitati una:

Si pe ea o am de doi ani, cred. Am luat-o de "midi" insa intre timp s-a facut "maxi". Si ea are tot tijele asa, mici. Nu stiu de ce, ca doar ele doua sunt asa.  ::)