Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ioana_ralu

Prima mea orhidee reinflorita:

Codruta

Asa pare Gabi, o galbenuta rujata. Tare frumusica. La cat mai multe Ioana_ralu!

Aici sunt pozele cu frunzele de phale "muscate"
http://codruta.sunphoto.ro/orhidee_cu_prob/YFKCCVLNJXNZKHALGOE aceasta  o frunza "batrana" de la o phale
http://codruta.sunphoto.ro/orhidee_cu_prob/FUGUDQMKCSJBMXUUDOP aceasta e o frunza care acum creste si apartine la alta phale.

ozimandias

Codruta, mie mi se pare ca plantele au suferit un soc si de aia sunt asa. Poate le-ai lovit un pic atunci cand frunza era in crestere, sau poate din lipsa de apa s-au uscat marginile... Oricum, nu cred ca "gaurile" sunt de la o ganganie.
Intr-o zi m-am trezit si eu cu niste gaurici in frunzele plantelor.... le mancase papagalul. Uite cum arata acum (am pozat mai multe... dar sunt asa de prafuite, ca mi-e jena  :-[)   :D


Codruta

Mai stau pisicile pe pervaz intre orhidee. Nu le-am vazut sa se atinga de frunze dar cine stie... Am sa le urmaresc sa vad daca raman asa, apar alte "muscaturi" sau se maresc cele existente. Multumesc Ozi :-*

ozimandias

Sa stii ca acum m-am uitat mai atenta la cateva dintre ale mele. Una are si ea ce arati tu la ale tale. Frunza pare muscata, dar parca mai putin. Si e una din frunzele batrane (randul 2 de frunze). Celelalte nu mai au nimic. Cred totusi ca e de la o lipsa de apa intr-o anumita perioada... La tine in prima poza se vede ca frunza e un pic uscata la "muscaturi"...

Codruta

Ori prea multa apa, ori nu destula... nu o nimeresc niciodata :(

IULIA

Codrutza. frunzele alea sint papate cu grija de pisica.se vede in poza 2, sint egale ca si dimensiune.
colega ta de apartament ia citeodata micul dejun pe geam se pare ;D :o
nu e probl, pudreaza putin cu scortisoara. vor fi putin inestetice, dar sanatoase.
si povesteste-i pisicii ca nu face bine ce face, ii face rau la stomac. se vede ca doar le-a incercat, in trecere........... ::)

Codruta

Eram fericita ca pisicile mele nu au treaba cu plantele. Se vede ca a fost iarna si nu au avut iarba. O sa incerc sa le explic ca nu e bine ce fac dar sunt sigura ca nu ma vor intelege chiar daca sunt romance ca mine  ;D ... daca era sa le explic in olandeza nici eu nu ma intelegeam pe mine asa ca de la ele chiar nu as fi avut pretentia sa priceapa :D

ioana_ralu

("proba de microfon" Incerc mai multe modalitati de postare a pozelor)uite asa arata orhideea cand am cumparat-o 

ioana_ralu

Pai aia de a reinflorit e una si aceeasi cu asta.Culoarea adevarata e undeva la mijloc(nici asa intensa ca in prima poza ,dar nici spalacita ca in a doua).Cand am cumparat-o eu erau florile pe duca,si nici n-a avut cin'sa le stearga la gurita

doina

Ieri mi-am udat si eu orhideea cumparata de Ozi. Cum am ajuns acasa am postat-o pe un pat de pietricele umede , la fereastra ,  in spatele unui hibi , ca sa aiba lumina dar nu soare . Am udat-o scufundand-o intr-un vas cu apa cu putin ingrasamant superdiluat unde am tinut-o putin peste 30 min . I-am pulverizat si frunzele cu apa de ploaie calduta avand grija sa absorb apa de la baza  frunzelor.

Codruta

Imi place Ozi ca o pregatesti pe Doina (psihic) din timp ;D :D

Nu au pisicile gusturi proaste dar nici eu nu mai am nervi uneori cand vad ca tot vomita si nu stiu cauza. Uite asa am descoperit cel putin una.
Cand gaseam cate o orhidee pe jos ma gandeam ca a fost un accident dar acum incep sa cred ca le-au aruncat pisicile, de ciuda ca nu erau bune la gust :D :D

gabriela jalba

Sa stii ca si de la iarba vomita ( firul il rup uneori prea lung). Poati fi sigura ca li-e rau de la ce gusta verde. Incearca tot,sa vada daca le prieste.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

Quote from: ozimandias on March 15, 2009, 09:51:55 AM
:D :D
Bravo Doina. Asa sa procedezi si cand vei avea 50  :D
Atunci o sa le bage in cada pe toate ;D Mai mult va dura transportul de colo colo.
Si va avea nevoie si de 50 de hibi sa le asigure umiditatea din jur :D

Ella

Quote from: ozimandias on March 15, 2009, 09:51:55 AM
:D :D
Bravo Doina. Asa sa procedezi si cand vei avea 50  :D

:D :D :D
Citeam postarea Doinei si ma gandeam ca si tu procedezi la fel. ;D

doina

Dupa cat am citit despre cum se ingrijesc orhideele ......... ar fi fost pacat sa nu aplic ce am invatat . Inca am timp de bibilit plante , daca n-am imi fac  ;D
Mai am de luat notite de pe vre-o 60 pagini  dar am inceput sa mai citesc si din alte parti despre orhidee , o sa mai dureze referatul meu   ::)


doina

Phale , e frate cu al meu , dar nu geaman  ;D , si e superb  ;)
Cymbi , este si e foarte frumoasa  :D

Nicol Caloian

Lame, pistoale, carabine! ;D

IULIA

te rog, eu vreau lame. :o

ozimandias

Doina, eu cred ca sunt chiar gemene orhideele voastre  ;)
Ti se pare ca difera de a ta?

doina

Sunt gemene biviteline , nu sunt identice desenele punctelor  ;D

ozimandias

 :D
Doina, ai invatat "modelul" punctelor la orhideea ta? Eu cu ele una langa alta nu vedeam vreo deosebire  :D.
Iti spun, ca sa-ti treaca "fobia", musai iti mai trebuie cel putin o orhidee  :D :D :D

gabriela jalba

Mada,dai boala!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Mada, lame si pistoale nu am dar imi pun capul in aragaz ;D