Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

IULIA

deci"grozavia" s-a petrecut in baie, la udat.
nu mi-a placut. mai bine nu le mai duci in baie, Ana. uda la locul faptei. f putin dealtfel. :-*

stefana

In concluzie, pentru cei care au doar cateva orhidee, experimentul tau Ozi, a fost chiar util. Nu tineti impreuna cu celelalte o planta suspecta de a avea virus!
Taiere, pudrare ... nu au efect daca e vorba de virus. Eventual sunt necesare actiunile astea in cazul unei bacterioze sau atac fungic.

vciupa

O noua achizitie

martipan

Quote from: gabriela jalba on March 20, 2009, 07:15:59 PM
Oncidium face si el asa ceva? Cred ca am probleme cu el. Miine fac poze si va arat.

Poate face,dar nu sunt prea comune infectiile astea,iar eu stiu ca tu il ai de multisor ,a fost si inflorit si nu ai avut probleme cu el ...

ioana_ralu

 
Quote from: ozimandias on March 18, 2009, 10:55:56 AM
Si tot ca am promis, uite si o frunza atacata de virus:
--------------------------------------------------------------------------------

Virus1.jpg (37.33 KB, 640x479 - viewed 38 times.)



Am si eu cam aceeasi pb cu orhidea care a inflorit.Numai ca am observat cam la toate frunzele aceeasi pb.daca le tai pe toate la jumatate mai are vreo sansa de supravietuire orhideea mea? :'(
poze voi pune abia maine dupa ce se incarca bateriile aparatului

stefana

Ioana, daca e vorba de virus, n-are nici un rost sa tai, planta nu scapa.
Numai ca poate fi vorba de niste arsuri si atunci n-are rost sa tai.
Sau vreo bacterioza, in care caz necrozele alea cresc vazand cu ochii. Doar atunci ar trebui sa tai si sa pudrezi cu praf de scortisoara (antibiotic destul de puternic).
Mai intai sa vedem cum arata  :o

myky

asa, si pt. ca se vorbeste doar despre colectia lui ozi, la ora asta pe forum poate atrag si io atentia.
am pus si cealalta orhidee pe lemn, ei, tot cu ajutorul lui ozi.
merci pt sphagnum! :D

ozimandias

 :D
Myky, deci tu mai aveai lemne...

Hai sa povestesc. Vin de la Myky si-i spun sotului ca vreau si eu o bucata de lemn... c-o fi, c-o-mparti... ii spun pentru ce si cam ce vreau. Si el, dragutul (de-aia il iubesc asa de mult) vine a doua zi cu o bucata de copac, partea aceea unde incep sa se bifurce ramurile  :D. Cred ca avea 10 kg  :D .
Insa gestul conteaza, nu?

Lasa ca ma duc la Vio si pana acolo ma opresc in toate padurile!


myky

 :D :D :Dnu mai aveam, dar mi-am facut, si ti-am zis ca pot sa fac, si mai am jumatatea asemanatoare celei din poza, ca a fost mare si am taiat, io o pastrez, daca nu gasesti, sa-mi zici.

ani

Am si eu prima vanda (nu am spus singura...) sper sa-i placa la mine.
http://i83.photobucket.com/albums/j311/uruma44/orhidee/IMG_9453.jpg
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

Ella

Quote from: Codruta on March 24, 2009, 10:27:53 AM

Ozi, daca tot aduni din toate padurile nu faci un export catre Olanda? ;D

Tu esti in situatia mea ;D stai cu cioatele dupa casa, dar trebuie sa le cumperi ca altfel, le platesti, cat nu fac, asa-i?

Ani, orhideea ta, este singura orhidee de pe fata pamantului, pe care mi-o doresc, albastra ;) Sa te bucuri long time de florile ei!


IULIA

am mai fost la cumparaturi:





si 2 midiphale:

IULIA

si culmea, nu-s de la braila, ca am fost iar in expeditie. mai departe de data asta.
ce mai conteaza cit, conteaza sa le am....
la braila, de udne vreti voi orhidece? doar cind o sa vind eu...poate........

Codruta

Baaai, vorba lui Myky... eu credeam ca ati facut topic cu colectii ca sa stie omul la ce sa se astepte si sa fie pregatit psihic ;D Si acum ne loviti sub centura aici ??? Pana imi revin eu iti doresc Iulia sa te bucuri de printesele tale. Si mai loveste-me din cand in cand dar pe rand, sa putem suporta mai usor :D

Johana

Ani, foarte frumoasa vanda ....sa-ti traiasca si sa infloreasca cat mai des.
Iulia,.......superbe orhideele, dar nu vreau sa te intreb din ce tara le-ai luat pentru ca iara ma enervez ca la noi nu sunt si daca sunt sunt exagerat de scumpe.
Sa le stapaniti sanatoase si sa reusesc si eu sa-mi cumpar o vanda asa albastra (e culoarea mea preferata)si sa o fac asa mare ca asta: http://pagesperso-orange.fr/dd.fernandez/images/Vanda_pakchong1.jpg

gabriela jalba

Quote from: vciupa on March 22, 2009, 11:41:42 AM
O noua achizitie

Nina, orhideea ta e roz ? Am vazut una roz astazi. Mi se pare o culoare mai deosebita.
Ani , Iulia , sa le stapiniti in bucurie si inflorire permanenta!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ani

S-au deschis bobocii la miltoniopsis-ul pe care mi l-a luat sotul meu de ziua lui:
http://i83.photobucket.com/albums/j311/uruma44/orhidee/milto.jpg
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

ioana_ralu

am revenit cu pozele orhideei bolnave.Toate frunzele sunt "buboase" iar asta e de la o colmanara:

gabriela jalba

Babuta mea,isi deschide primul boboc.

  Cea mai tinara frunza ea ei,are la baza niste asa bubite , dar sint cu un piiic alb in virf,nu intunecat in jur. Parc-ar fi niste "cosuri"
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

am uitat sa va arat poze cu orhideele de la Hornbach (sunt facute cu telefonul, deci nu cartiti pe marginea calitatii imaginilor, daa?  ;D )


cara


ozimandias

Quote from: myky on March 28, 2009, 06:35:06 AM
ozi, e posibil sa aduca si la noi azi, ca ieri erau agitate doamnele de acolo, ziceau ca primesc flori.
Nu sunt in Bucuresti  ;D
Pana luni sper sa cumperi tu totul  :D
Desi o vanda ... ::)

ozimandias

Myky, vreau Vanda... dar nu pot sa dau 200 lei pe ea in conditiile in care nu stiu daca va trai... Lasa ca nu s-or vinde toate pana luni  ::)... Ma mai gandesc...

myky

deci, sincer si parerea mea, cu 60 cat am dat eu pe ea, cred ca e f. rezonabil. asa ca. mai asteptam, poate ma mai lipesc si eu de una.
si sa stii ca cealalta are 2 frunze noi, si e plina de radacini tot noi.

myky

Quote from: Codruta on March 28, 2009, 09:16:17 AM
Quote from: myky on March 28, 2009, 06:35:06 AM
pai, tu esti in tara lalelelor.

Asta a fost odaca ca-n povesti... acum se lauda la tv ca sunt numarul 1 in lume in exportul de flori. Trimit si astia totul la export ca si raposatul ;D
bine ca au ce.