Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

In Hornbach. Cam 130 lei.
;)

IULIA

erau 2 preturi:
1,9 si 2,9. se vede si in poza lui Mada, in fct de marimea vasului si a plantei.
iar la bucuresti erau reduse. la berceni, ca dincolo nu aveau neam.

IULIA

fetele, alea din albumul cu Olanda sint de la o expo florala.
intr-o sera plus exponate.
nu asa stau orhidecele la crescatori.
eh...

ozimandias

Aveau in Hornbach astazi Vanda, intr-adevar, la 199 si la 299...Erau noi, nereduse.

Si, pentru cei care nu stiu sa ude orhideele decat in ghivece transparente, sau care, si mai si, vor masca transparenta, iote:

IULIA

Ozi, ce culori adusesera vande la tine in sector?

ozimandias

Nimic din ce nu ai tu  :D
Aveau mari din cea cu rosu si roz (ai asa) si mov, normal.
Si mici mov, portocaliu si una rosie.

stefana

Cat costa un ghiveci din acela transparent, cu masca idem?

ozimandias

De care am spus eu?
E un singur fel, adica ce am pozat eu, negaurit niciunde. De aceea am spus ca poate fi folosit ca ghiveci (daca-l gauresti) sau ca masca, daca nu.
Aveau patru marimi. Eu mi-am luat mijlocia mare ( :D) si sincer, cred ca a costat 3.99... sau cam asa ceva (parca, oricum, era si pretul asta, dar nu mai stiu acum sigur la care se referea).

stefana

Deci trebuie sa fac un drum in Hornbach ;D, chiar daca costa cat o cutie mica de peste marinat... cu peste cu tot (hehei cate galetuse am gaurit si eu :D).
Si se nimereste la fix, pentru ca m-am oprit aseara, dupa cumparaturi, la floraria de la intrarea in Cora Militari. Le-am zis baietilor ca pana aranjeaza in sacose cumparaturile, eu ma uit putin la orhidee. Vazand ca nu mai apar, fii-miu s-a intors, descoperindu-ma cum achitam la casa o phalenopsis midi. Aveau foarte multe, la 19,99 lei dar nu aratau prea bine frunzele lor (si nici ghivecele). Mi-a fost mila de una si n-am putut sa o las acolo... Acasa i-am scos substratul dintre radacini, pentru ca era sphagnum pur si am curatat ce nu arata bine. Prin urmare chiar am nevoie de ghivecel, dar nu stiu cum ajung dupa amiaza in Hornbach (ieri pe bulevard, spre autostrada, nu era spatiu intre masini, cat vedeai cu ochii)
Ultimele fotografii sunt cu achizitia de ieri
http://stefanaboji.sunphoto.ro/Orhidee

IULIA

Ozi, daca apare si vreuna alba aboneaza-ma si pe mine , te rog. si vin cu avionu.

ozimandias

Alba  :o :o :o :o
Sper sa nu apara.
Am rezistat cu stoicism la oricare alta culoare, dar daca vad alba... simt deja ca ma ia cu lesin...

Marmoset

Ma astept sa vina ziua cand Dendrobium-ul meu, aflat inca in toata splendoarea lui, va pierde floricelele. Ce trebuie sa fac dupa aceea, ca sa se simta plant bine si sa reinfloreasca?

martipan

Intr-adevar,unele sunt dopate din sere,dar pe timpul infloririi si cresterii e nevoie de putin (cum am zis,doza diluata si cam 1 data pe luna maxim -eu nu prea fertilizez deloc,recunosc  ;D ) .
Florile tin mai mult daca planta sta la racoare  ;) .

IULIA

fetele, ce experienta aveti cu masdevaliile?
Myky...am auzit ca ai umblat la ele...........cum e?
ce substrat ai folosit dupa transplantare/a reinflorit la cineva?

IULIA

le-am achizitionat de la expo de orhidee hornbach berceni 2008.

IULIA


martipan

Bre Iulia,nici de Paste nu ne menajezi ficatul  ;D ?
Sunt superbeeeee !!!

Marmoset

Iulia, ai niste orhidee superbe! Sunt ceva de vis!
Dendrobium-ul meu a inceput sa piarda cate o floricica, proces perfect normal, dealtfel... Dar i s-a ingalbenit si prima frunza, chiar din varful tijei... Ce-o fi asta?  ???

Nicol Caloian

Daca nu eram atenta, as fi crezut ca ai facut poze la orhideele din expozitie! Iulia, esti mare!

vivi23ro

puneti dom le arlechinul ala sa l vedem si noi cum arata....  Cara ultima orhidee e bestiala e phale?

ozimandias

Ultima orhidee e vanda.

Iar
Quote from: vivi23ro on April 21, 2009, 11:49:29 AM
punti dom le arlechinul ala sa l vedem si noi cum arata....
nu prea am inteles. Vrei poza cu un harlequin?
Ia uite:
(2 flori ale aceleiasi plante)

cara

da' pe-al meu nu-l vazusi, bre?

vivi23ro

io am numai o phale , de aia intrebam care e arlechinul ca poate fi sub nas si nu l recunosc


Solariana

Si eu am una, sora cu cea a Carei si a lui Myky, multumita lui Ozi.  :) :-*
A venit pachet de la Bucuresti si a ajuns uimitor de proaspata si vesela, de parca atunci o luasem direct de pe raft.