Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

martipan

Bun,atunci e rost de cafeleala  :D ;)  !

daveco

cand cautam si eu niste iubitori de orhidee sa le daruisc colectia mea,hop una face copii.nu mai pot sa le abandonez,asa ca tre sa ma apuc de cumparat rafturi.cam mari plantele astea pentru mine.mai ales am niste cimbidium care-s ....

einsteinitza

Daveco, daca vrei sa dai, eu iti cumpar cymbi, m-a lovit tare mai nou cymbitita
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

daveco

pai,nu le vand.le dau!
era sa zic ca m-am ajuns!am inceput sa vand flori!
daca va spun ca fac lucrul asta de aproape 2 ani ,ce parere va faceti despre mine?is simpatica ,nu?

einsteinitza

Daveco, eu vreau sa le cumpar, e munca ta acolo.Mi le doresc mult, dar tu le inlocuiesti cu altele, nu faci un sac fara fund.Sau iti cumpar eu ce vrei sa pui in loc :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Solariana

Eu infiez numai phale, ca am prins curaj cu ele.  :)

Marmoset

Si eu am prins curaj cu Phale si Dendrobium! Sunt la fel de usor de ingrijit, doar ca Dendrobium-ul se uda ceva mai des.

ELA

irina-marmo, dendro este parfumat/? cei albi au un parfum usor, placut...asta mov cum e?

Marmoset

E parfumat si asta mov al meu! Miroase usor a lacramioare, nu foarte puternic, dar daca stai cam la 30 cm de el, se simte foarte bine!

ELA

aha, la fel ca cei albi...bine de stiut :)

martipan

Quote from: Marmoset on May 24, 2009, 06:34:03 PM
E parfumat si asta mov al meu! Miroase usor a lacramioare, nu foarte puternic, dar daca stai cam la 30 cm de el, se simte foarte bine!
Ah,nu mai imi face pofta  :D :D !
Mie cei albi mirositi la magazin mi se pare ca au un parfum ciudat,usor gretos  ;D ,dar asta cu aroma de lacramioare suna divin !

cara

bre, am vazut azi o vanda galbena in Hornbach de mi-a cazut falca!

n-aveam nik de pozat la mine, dar va zic, era ceva nemaivazut nemaiauzit. cat de greu e de crescut vanda? se vinde intr-un cilindru de sticla, fara pamant, fara apa, fara-fara. din ce creste si infloreste planta aia?  :o

Nicol Caloian

Cu ceva vreme in urma va spuneam ca oncidium al meu are o noua tija. Intre timp i-a mai crescut una. Nu e inca inflorit dar de-abia il astept! Marti, uite-l:

martipan

Quote from: cara on May 24, 2009, 10:07:23 PM
bre, am vazut azi o vanda galbena in Hornbach de mi-a cazut falca!

n-aveam nik de pozat la mine, dar va zic, era ceva nemaivazut nemaiauzit. cat de greu e de crescut vanda? se vinde intr-un cilindru de sticla, fara pamant, fara apa, fara-fara. din ce creste si infloreste planta aia?  :o
Te inhami la niste lupte grele !
Nu prea se tine in vaza de sticla in care vine,se recomanda sa fie scoasa si tinuta atarnata undeva,cu radacinile libere.Se tine in plin soare,are nevoie de umiditate atmosferica foarte mare si trebie pulverizata de multe ori pe zi,mai ales vara (si 5-6 ori,poate mai mult) ; din cand in cand,la 2-3 zile se si scufunda in apa,in asa fel incat numai radacinile sa stea in apa,tulpina si frunzele deloc .
Iulia are experienta cu ele , ea le are de ceva timp si s-au adaptat,dar e de munca cu ele. Eu zic ca se poate,cu  mult efort si multa dragoste ;) .


Quote from: Nicol Caloian on May 24, 2009, 10:13:52 PM
Cu ceva vreme in urma va spuneam ca oncidium al meu are o noua tia. Intre timp i-a mai crescut una. Nu e inca inflorit dar de-abia il astept! Marti, uite-l:

Foarte buna treaba,Nicol,felicitari,chiar arata foarte bine micutul tau !
De-abia astept sa-l vedem inflorit ,se pare ca are flori roscate ;) . !

doina

Orhideea mea se pare ca s-a obisnuit la mine si sper sa-i si placa pentru ca am vazut ca au inceput sa-i creasca radacinile  :D

ozimandias

Of... Doina, bine ca ai postat tu.
(mi-era teama ca iar posteza Cara neste poze ...)

Daca face radacini, e de bine.
Mai vrei una?  :D

doina

Quote from: ozimandias on May 26, 2009, 12:15:16 PM
Of... Doina, bine ca ai postat tu.
(mi-era teama ca iar posteza Cara neste poze ...)

Daca face radacini, e de bine.
Mai vrei una?  :D
Mai vreau una galbena , cand vei mai gasi la reducere  :-* :-* :-*
Mi-am mai luat una  ;D , am cazat-o la serviciu , i-am facut poze dar nu pot sa le descarc din telefon  >:(

sicamin

Eu am luat  de la expo in ultima zi ,cand au fost reduceri  ;D ,6 phale fara flori ,cu 10 roni bucata..Erau ele cam "sifonate" dar le-am pus pe "picioare" cum sar spune. Acum doua dintre ele au tija deja.Sant curoasa sa le vad si inflorite.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P5110316.jpg
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P5260643.jpg

doina

Felicitari Sica  :D

martipan

Quote from: sicamin on May 26, 2009, 04:08:40 PM
Eu am luat  de la expo in ultima zi ,cand au fost reduceri  ;D ,6 phale fara flori ,cu 10 roni bucata..Erau ele cam "sifonate" dar le-am pus pe "picioare" cum sar spune. Acum doua dintre ele au tija deja.Sant curoasa sa le vad si inflorite.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P5110316.jpg
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P5260643.jpg

O sunt tare faine ! Si la ce pretttt , trebuia sa iei mai multe  ;D ;) !

sicamin

Martipan  eu am luat 6 ca  anul trecut le-am pierdut pe cele 6 care le aveam.O parte mi le-au luat muncitorii care lucrau la casa si ce a mai ramas au fost atacate de melci.Le tineam afara sub un tei. Am incercat sa le salvez dar nu am reusit.Nu sant sigura ca melcii au "ros" mijlocul la vreo 3 phale ,dar eu am gasit pe fiecare planta cate 2-3 melci. ???
Acum astept sa vad cum vor inflori. 2 au tije deja ,iar la celelalte au inceput sa le dea frunze si radacini noi.

martipan

Quote from: sicamin on May 30, 2009, 11:04:36 PM
Martipan  eu am luat 6 ca  anul trecut le-am pierdut pe cele 6 care le aveam.O parte mi le-au luat muncitorii care lucrau la casa si ce a mai ramas au fost atacate de melci.Le tineam afara sub un tei. Am incercat sa le salvez dar nu am reusit.Nu sant sigura ca melcii au "ros" mijlocul la vreo 3 phale ,dar eu am gasit pe fiecare planta cate 2-3 melci. ???
Acum astept sa vad cum vor inflori. 2 au tije deja ,iar la celelalte au inceput sa le dea frunze si radacini noi.

Sa ai bafta cu astea ,atunci !
Daca mijlocul era afectat,probabil plantele beneficiasera de apa in centrul vegetativ,fapt care a dus la putrezirea lui si la moartea plantei . Melcii ar fi mancat frunzele , zic eu ,nu centrul de crestere .

vernil

Marti, de ce a murit Miltonia mea ? A inflorit, apoi au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele.  >:( In compensatie, am primit un cadou frumusel. As fi vrut altceva, dar stiti cum e, calu' de dar ...



martipan

Pai nu am cum sa ghicesc, Vernil.I-ai dat prea multe ingrasaminte,ai udat-o prea des,in ce a constat moartea,au cazut doar frunzel,psbulbii inca sunt bine,sau au murit si ei,ei cum sunt deshidratati sau aposi ?Sunt multi factori si imi trebuie detalii .  ;)
Este un phalae superb,eu zic ca ar trebui sa fi foarte multumita , arata fain tare !