am o nelamurire!

Started by lovetulip, November 07, 2007, 02:51:41 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Io nu mă mai încurc cu ranunculus ............ am zis  ;D
Am pus "grefele" alea toamna, au ieşit repede, au trecut peste iarnă aşa verzi, au înflorit  primavara  iar în anul următor ......... au uitat să mai iasă.  :(

lala

Si eu am renuntat....prea multe mofturi ;D ;D

myky

deci bai, la cat de frumos e, sunt dispusa sa-l tratez ca pe o anuala. :D

penelopa

N-ai decât!
După mine, ranunculus este un fel de anemonă bătută .............  în cap.  :D

gabriela jalba

Este super frumos,imi place mult,dar de cite ori am tot plantat gherute,n-a iesit nik.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


gabi_gabriella

Si eu am primit cateva s i o parte le-am plantat in gradina  si cateva le-am lasat sa le pun la primavara  in ghiveci

GetaV

Planteaza-le acum si pe cele de ghiveci si le tii la rece ,Gabi se usuca.

lala

Eu am avut ranunculus 2 ani la rand,dar am plantat grifele primavara devreme.Trebuie sa mentionez ca cele din primul an nu au mai iesit si probabil si cele de anul asta vor face la fel. :'( :'( :'(Poate la ghiveci aveti mai multe sanse.Ce stiu sigur.....este planta sensibila la caldura excesiva si zile lungi.Ii place primavara spre vara,atunci a inflorit frumos si bogat.

liana

Am cautat informatii despre plantarea lor pe net si am gasit urmatoarele:Pentru ca radacinile sunt foarte uscate, se recomanda un pre- tratament pentru a evita craparea lor cauzata de o absorbtie prea brusca a apei. Bulbii se pun intr-un recipient inchis ermetic si se pulverizeaza din cand in cand cu apa pana cand incoltesc. Sau se infasoara in servetele de bucatarie umezite, apoi intr-o punga de plastic si se pun in cutia de la frigider caeva zile pana incoltesc. Daca inaintea acestui tratament radacinile  erau mici, in acest timp se vor mari si vor deveni numai bune pentru plantare.

myky

da, imi amintesc, si eu am pulverizat putin radacinile, dar nu le-am lasat la incoltit, doar asa, sa se mai inmoaie o idee. mai ales acum cand pamantul este excesiv de ud si destul de frig, e un shoc pentru ele.

gentiana

io si ranunculusii si anemonele le-am lasat in apa ,o zi si apoi le-am plantat
acu trebuie sa acopar zona plantat cu vreascuri si frunze