Graham Thomas - de parc (englezesc)

Started by einsteinitza, September 17, 2008, 07:39:25 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Pozele sunt frumoase, dar in primele parca e cam piersiciu. Ultima parca seamana cel mai mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

samy

O singura data a facut florile mai colorate, intr-o primavara mai rece. Din ce am observat eu florile sunt mai frumoase daca sunt pe ramuri mai subtiri, cam de  grosimea unui creion.

einsteinitza

Interesanta observatie, n-am fost atenta la asta.  ??? Chiar am sa urmaresc, bine ca ai zis.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Tare mult imi place acest trandafir. L-am plantat in toamna linga un gard. Am inteles ca este un semiurcator (sper sa scriu corect), si mi-ar placea sa se sprijine si sa se "reverse" peste gard. Ramurile sint fexibile sau sint mai rigide?

Schnuppe

Nu exista asa ceva , semiurcator . Graham Thomas este un trandafir englezesc de talie foarte mare , poate fi obtinuta o tufa foarte mare de cca 1,5 metri inaltime si cam tot asa pe latime daca este taiat coresunzator sau poate fi sprijinit sau legat de un suport si atunci netaiat se inalta pana la peste 2 metri . Daca ii oferi un sprijin corespunzator atunci poate sa atarne peste gard .  

anasstasia

Am inteles. Denumirea corecta este urcator scund. O sa incerc sa-l dirijez corect.

Doini

Graham Thomas este creat in 1983, si in scurt timp a devenit unul din cei mai indragiti trandafiri englezesti.
florile apar in grupuri in iunie, deschizandu-se din boboci vigurosi de culoare galbena.La inceput galbenul lor e acela al caiselor, mai apoi, cand florile se deschid complet devine un galben intens si pregnant, pentru ca apoi sa se transforme in galben pal. Cand se deschid au o forma de ceasca larga. Emana un parfum ametitor pana la venirea inghetului.
Frunzele de culoare verde deschis sunt lucioase, delicate la palpat si rezistente.
Ma bucur si sunt mandra ca face parte si din mini colectia mea +dns. Este potrivit si pentru a forma un gard viu.

samy

In primavara l-am mutat ca era prea mare  pt locul unde l-am pus. M-am chinuit o gramada sa ii scot radacina cat mai mare si totusi cred ca l-am pierdut. Nu cred ca ii plac mutarile, cum i s-a intamplat si lui Schnuppe.

claude

Poate daca-l scurtai se descurca mai bine, nu trebuia sa duca in spate toate ramurile alea... ??? 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Daca vrei putin mai incolo iti dau eu butasi. Poate totusi nu l-ai pierdut.
Sa stii ca in timp ramurile devin rigide si formeaza totusi o structura care il sustine. Se pare ca are nevoie de cativa ani buni ca sa se puna in valoare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

samy

Am lasat doar o treime din ramuri. Am taiat lastari intregi, de la baza. Daca moare as vrea niste butasi dupa valul de inflorire  :)

claude

Nu pare pe moarte  ???  Eu ma gandesc ca e normal sa fie intarziat, dupa stresul mutarii, mai ales fiind asa mare...recupereaza mai greu
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu inteleg ce metoda ai folosit la mutare, e cam ciudat ce ai facut.............
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

samy

Aproape in fiecare primavara am mutat trandafiri, dar asta e singurul care a reactionat asa. In aceeasi zi in care l-am mutat pe Graham T. am mai mutat si Compassion l-a care nici nu mi-am dat interesul sa ii scot toata radacina Si acum are lastari de 50cm cu boboci in varf (erau aproximativ egali ca si dimensiune).

Quote from: einsteinitza on May 23, 2011, 10:49:17 PM
Nu inteleg ce metoda ai folosit la mutare, e cam ciudat ce ai facut.............

Am scos radacina cat de mult am putut (era inconjurat de alti trandafiri si nu prea aveai loc de intors) si nu am taiat toti lastari la aceeasi dimensiune fata de punctul de altoire ci am pastrat lastari de un an si am inlaturat pe cei mai batrani care erau mai multi si mai grosi.

einsteinitza

Sa stii ca si eu cochetez cu mutatul, dar acum mi-am cam revizuit planurile. Cand a fost la Von, am zis ca-i intamplare, dar acum....
Ma gandeam ca ori tai tot si faci apoi musuroi la plantare, ori nu tai nimic.De asta am zis. Oricum, pun vineri butasi la punga, si vedem, iti trimit si dupa inflorit oricum.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai se pot pune de acum in pamint pentru inmultire ? ca la mine de-abia incepe infloritul ... si nu asteptati sa se usuce macesele ? ...

einsteinitza

Vorbeam cu Von despre cum am taiat de catva timp pe GT incercand sa-i fac o structura mai rigida la baza. Ramurile din spate, simtind un suport aproximativ, s-au lungit peste nivelul tufei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Scuze ca ma trezesc iarasi vorbind off-topic, da salcia aia a ta e tare decorativa! ;D
Si on-topic chiar ma intereseaza problema asta, ce trandafiri putem modela in asa fel incat sa nu-i mai sustii in vreun fel.
Poate reusesc cu Golden Celebration al meu sa-l fac sa stea singur in picioare. Tare as vrea chestia asta!

samy

N-a murit trandafirul, +hug a inceput sa creasca are lastari de 10cm in loc de 2cm.

flordel


einsteinitza

Cam de multa vreme nu l-a mai prezentat nimeni pe frumosul asta,- aici  alaturi de Solero si Ghislaine
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Cata maiestrie fotografica ..in poza asta ... lumini ,umbre si trandafiri . Despre vas ..ce sa mai zic... perfect ales .
Iar G.T capteaza atentia ,evident !
Poza perfecta, trandafir suberb ,posesor fericit !

sandaveturia

Pun si eu o poza cu el si cu ... (cel rosu nu are inca nume, mai trebuie cercetat) , la iarna o sa ma uit cu nostalgie la poze...

sandaveturia

Si inca una, la primele ore ale diminetii, mai putin clara, din pacate...