Graham Thomas - de parc (englezesc)

Started by einsteinitza, September 17, 2008, 07:39:25 AM

Previous topic - Next topic

claude

azi m-am nimerit la un garen center, printre alti butasi de trandafir am gasit si cu eticheta Graham Thomas. Chiar asa, nu Grahom, nu altfel, alte nume, cu cate o litera modificata  ;D Cred ca-i de la Ciumbrud, totusi, desi pe ambalaj nu-i trecuta nici o firma...ciudat...poate din cauza ca unii au avut reclamatii ca vand fara licenta...Maine-l plantez si...astept primavara, sa vad daca-i chiar el  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Pe Graham Thomas il am din 2008. A inflorit superb anul acesta. In a doua poza este in partea dreapta:


Mihai

Dalia,ştii ce imi place cel mai mult?
Modul ,pot spune inteligent +apl,in care ai combinat trandafirii.

Dalia

Mihai, s-a nimerit sa fie asa.  ;D Cand m-am apucat eu de gradinarit, in 2008, nu stiam nimic despre trandafiri (si nu numai). Cei de langa casa sunt primii 3 din gradina, si i-am luat de la Metro, pe principiul urcatori si de culoare: roz, rosu, galben. S-a nimerit sa fie bine. Norocul incepatorului!  ;D

Carina

Eu una m-am imbolnavit, nu stiu ce sa admir m-ai intai trandafirii sau clematitele  +hypno
Tufa de Graham Thomas stiam ce bine arata la tine dar ce e cascada aia rosie de pe casa??
Si dincolo de pamant si de soare, tu faci ceva vraji ca sa-ti infloreassca trandafirii asa frumos??

einsteinitza

Poza asta cu casa e ca din povesti, o minunatie.
Parca e casa cu ALba ca Zăpadă.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Es, imi place ca este izolata de restul lumii: n-a ajuns curentul (am o baterie de masina), n-a ajuns apa la robinet (am un parau), nici gazul, nici soseaua. Dar am liniste (aud bataile din aripi ale pasarilor), aer curat, am vazut chiar si vulpea si, intr-o dimineata devreme, am admirat si niste caprioare (o singura data, dar a fost exceptional). Din pacate, nu stiu cat o sa ma mai bucur de ele, fiindca au inceput sa rasara in zare si alte case. Dar inca n-am vecini. Doar la bloc.  ;D

Carina, nu stiu cum se numeste ramblerul ala rosu (e luat de la Metro). Si, in afara de pamant si soare, am inceput, de anul trecut, sa le pun si niste gunoi de grajd, primavara. In toamna asta am avut mranita si i-am musuroit cu ea. Altceva, nu le fac, nici macar stropiri (folosesc doar un spary cand apar paduchii verzi).

einsteinitza

Da ia, incarca-te de frumusetea si liniștea aia, sunt extrem de valoroase,cine știe cât le mai ai. E de vis ASA,!
PS VA rog sa îmi scuzati greselile, mi s-a stricate laptopul si scriu de pe Ipadul sitului, iar tehnica astea mă depășește,  =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Stii care culmea, Es, si eu scriu acum, tot de pe iPad-ul sotului! Dar m-am obisnuit.  =)) La inceput ma enerva cumplit fiindca vroiam sa scriu ceva repede si greseam, si iar trebuia sa revin.

einsteinitza

Da,eu nu știu sa scot directorul automat. +dns =)) =)) :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Tudor l-a dezactivat. Asa ca am scapat de beleaua asta.  :-bd  =))

ale

foarte frumos, ai o gradina de vis. trandafiri si clematitele sunt minunate. graham thomas arata asa dupa trei ani? eu il am din primavara abia astept sa ajunga si la mine asa.

einsteinitza

Ale, trei ani cel Putin nu te atinge cu foarfeca de el.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Ale, s-a dezvoltat frumos si n-a durat chiar o vesnicie.  :) Cand ma uit pe poze, remarc de fiecare data ca, progresul de la un an la altul este chiar unul semnificativ! Si ma bucur foarte mult ca gradina incepe sa prinda contur.

Rux

O oaza de frumusete si culoare ai  acolo Dalia! +hypno +hypno +hypno

BoboROM


Prima poza o aveam, dar a doua este noutate. +apl +apl +apl

Chiar ma gandeam ca poza de GT este in primele 3 din Romania si in primele 10 pe internet. Si am cautat ceva in ultimii trei ani. ;D ;D ;D

Si poza de la Abraham Darby este cea mai buna pe care am gasit-o pana acum pe internet. Daca tot nu e nimeni pe acolo, poate ma duc cu o roaba sa iau niste pamant de acolo  =)) =)) =))

flordel

Pe langa faprul ca esti o maestra la crescut trandafirii si la pozat, banuiesc ca sunt ceva energii deosebite acolo la tine in gradina de cresc plantele asa. ;D

Dalia

Va multumesc pentru cuvintele frumoase!  +hug

Am sa-l pun si pe Abraham Darby. Am doi in gradina: unul luat de la Metro ( fara denumire si identificat de mine ca fiind AD, dar nu pot sa spun chiar 100% , cu toate seamana izbitor de mult cu celalat; parca mai am o urma de indoiala) si celalalt luat de la Rosafruct.

gabi_gabriella

Nu ma mai satur sa admir la tine trandafiri, pe are ii am si eu, dar la mine nu le merge asa bine
Felicitari !!!

Dalia

Multumesc tare mult! Cred ca le place clima asta mai racoroasa, eu nu le fac cine stie cine.  :)

einsteinitza

Da, se pare ca englezestii merg minunat la noi :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

...eu am vazut pe valea Ariesului (Albac)in Apuseni o minunatie de trandafiri(si nu numai)....nu-mi venea sa cred ca arata atat de bine la altitudinea aceea ???

cristinaf

Si-a revenit frumos dupa ce a trebuit sa tai tot pana la musuroi in primavara, dar din pacate tot nu are lastari mai grosi care sa-l sustina. Se chinuie si el sa stea in picioare. :-\


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro