CRINI

Started by turturica, March 16, 2007, 09:42:13 AM

Previous topic - Next topic

gabi_gabriella

Multumesc de aprecieri ! si multumesc mamei tale pt ei !!
dupamasa e umbra, dar pana pe la 3 e plin soare .Sper sa le placa locul su sa faca multe flori .
La voi, e un adevarat paradis!!!!!

popgeo

La orienpet e bine sa fie mai mult soare. Eu spun  ca daca ai loc mai insorit e bine sa ii pui acolo. Datorita faptului ca orienpetzii sint niste plante foarte viguroase si au un ritm de crestere si dezvoltare rapid e bine sa le dai cit mai mult soare.  Ideea e ca  pot sa o duca bine si unde i-ai pus tu.
  La crinii orientali ar fi chiar indicat sa ii pui asa cum i-ai pus tu, dar la  crinii orienpet, daca ai doi crini  de acelasi fel pune unul in plin soare si vezi care creste mai viguros dea lungul anilor.

gabi_gabriella

Multumesc de sfaturi .Problema e ca plin soare nu prea am :(

ozimandias

Popgeo, crinii tai sunt atat de frumosi incat ... incat nu mai am cuvinte...
Absolut minunati.

Gabi-gabriela si ai tai sunt superbi!

georgette

Gabi Jalba..m am tot gandit la crinul galben de care m ai intrebat...e posibil sa fie Delight sau Royal Delight..mi am adus aminte ca am luat vreo 5..e asiatic! acum 100% nu pot garanta dar e pe acolo ;) :-*

gabi_gabriella

Quote from: ozimandias on July 17, 2009, 07:24:41 PM

Gabi-gabriela si ai tai sunt superbi!

Mersi !!
Au mai inflorit 2
si mai am unul care trebuie sa infloreasca ...si gata pe anul asta

Codruta

Frumosi Gabi :)
La mine unul singur mai trebuie sa infloreasca dar cu toate ca are boboci de mult timp inca nu dau semne ca ar vrea sa se deschida.

sicamin

La mine s-au trecut demult crinii.
Azi am primit niste seminte de crini ,gata incoltite,asa ca e musai sa le pun in gradina.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P2110116.jpg

lovetulip

Quote from: sicamin on July 25, 2009, 05:13:39 PM
La mine s-au trecut demult crinii.
Azi am primit niste seminte de crini ,gata incoltite,asa ca e musai sa le pun in gradina.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P2110116.jpg

Si ai rabdare sa vezi din seminte...crini?

popgeo

Quote from: sicamin on July 25, 2009, 05:13:39 PM
La mine s-au trecut demult crinii.
Azi am primit niste seminte de crini ,gata incoltite,asa ca e musai sa le pun in gradina.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P2110116.jpg

Alea  nu sint semintze, sint bulbili de tulpina . Probabil de la lilium tigrinum sau hibrizii lui.  Nu ai nici o problema cu ei, sint foare usor de crescut si foarte  rezistenti. poate exista o singura problema cu ei. Lilium tigrinum este unul din crinii care nu manifesta simptome la infectie cu virus si daca e pus linga ceilalti, care sint sensibili la virusi ii poti infecta. Nu este insa garantat ca sint infectati. Treaba e ca in cam 2 ani vei avea o multime de plante mature si probabil o multitudine de flori. 

GetaV

Sica,rabdare multa, :D,dar pot ramane afara sau trebuie tinuti la adapost?


sicamin

GetaV eu i-am pus deja in gradina ca erau incoltiti.Nu scot crinii decat la 2 ani odata dar acum cand sant in curs de amenajarea gradinii,trebuie sa fac mai multe mutari de plante ca am un "amalgam" in gradina. :D

GetaV

Eu nu prea scot crinii decat atunci cand devin anemici sau vreau sa fac vreo schimbare ,dar ma gandeam la bulbilii aia ca sunt prea mici ca sa reziste iarna afara

popgeo

Nu sint prea mici ca sa rezista afara iarna... Sint foarte rezistenti dupa cite stiu eu .

georgette

A inflorit si la mine enigmatica,atragatoarea Sheherezada..parfumata ireal..nu stiu cu ce sa aseman parfumul ei...cu adevarat isi merita numele! http://georgette.sunphoto.ro/crini_de_gradina/FCQAQSYPXLWSCIRNYCX
este ultimul crin pe anul acesta care a inflorit..


popgeo

Superb, mic da voinic.....se vede ca inca e in faza de  acomodare si intarire. Uite aici unul care e deja maturizat si  face citeva zeci de flori in mod uzual.


georgette

Geo,vrei sa spui ca asa va ajunge Sheherezada ..daca ii merge bine? :o :o :o
daca io vad la mine in gradina asa ceva..dorm linga ea noaptea sa nu mi-o fure careva.. :D

mamaruta

Geo, pai cum sa creasca la mine in ghiveci? Dar sunt foarte frumosi ai tai... :)

popgeo

Quote from: georgette on August 06, 2009, 08:58:53 AM
Geo,vrei sa spui ca asa va ajunge Sheherezada ..daca ii merge bine? :o :o :o
daca io vad la mine in gradina asa ceva..dorm linga ea noaptea sa nu mi-o fure careva.. :D

Da Georgette,

Daca e sanatos si  ii place unde l-ai pus  asa o sa se faca in decurs de 3-4 ani sau mai repede.  Cel mai  bine le sta in grupuri de macar 5.

Mada,  cu crinii orientali treaba e un pic mai delicata. Pot  creste bine si in ghiveci..dar le trebuie un ghiveci mare (sa zicem cit o galeata de 5 litri dar preferabil de 10 litri.).  Treaba e sa aiba pamint usor acid, necompact si umezeala .  Citeste te rog la una din postarile mele anterioare in legatura cu  ingrijirea orientalilor.


Iata un detaliu de la crinul numit Dunyazade si Sarabande plantati on grup. Apoi aspecte cu un grup de Seherezada si Pizzazz



CLAUDIA

wow ! e un vis, o nebunie  in gradina ta! minunati crini!
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

popgeo

Quote from: CLAUDIA on August 06, 2009, 08:55:39 PM
wow ! e un vis, o nebunie  in gradina ta! minunati crini!

Da, e o  placere cind sint in perioada de maxima inflorire....mai ales in perioada cind  cei care sint inalti si vigurosi sint in  plina inflorire. 

Problema mea este ca as vrea mult mai multe tipuri de flori si nu mai am loc in gradina...;-) Asa ca poate fi si un dezavantaj cind ai multe flori de acelasi tip..;-)

georgette

Quote from: popgeo on August 06, 2009, 09:53:32 PM
Quote from: CLAUDIA on August 06, 2009, 08:55:39 PM
wow ! e un vis, o nebunie  in gradina ta! minunati crini!

Problema mea este ca as vrea mult mai multe tipuri de flori si nu mai am loc in gradina...;-) Asa ca poate fi si un dezavantaj cind ai multe flori de acelasi tip..;-)

Geo..asta nu e problema ;D..se poate rezolva usor printr o simpla 'decizie'..problema este cand ai vrea mai multe tipuri de flori ,ai numai cate una din fiecare si nu ai loc  :D   

Codruta