CRINI

Started by turturica, March 16, 2007, 09:42:13 AM

Previous topic - Next topic

sophia

ok multumesc mult de povete!

popgeo

Da, asta e inca valabil. Ca idee radacinile si  bulbii se dezvolta mai bine in pamint mai afinat/nisipos... dar care sa aiba destula materie organica.  Nu cred ca e o contradictie...Radacinile se dezvolta mai usor si mai repede daca se pune nisip pe fundul gropii de plantare.

   Ca idee generala tipul  de crin enumerati mai  sus nu au treaba cu frigul si e bine sa fie platati direct in pamint.
NU se pune bulbul in contact cu gunoi de grajd.. gunoiul de grajd  se poate pune toamna sau iarna dupa ce a  trecut perioada de vegetatie, dar deasupra stratului  sau intre straturi. Alt tip de ingrasamint... ca de exemplu praful de oase  se poate pune direct in zona bulbului... dar e bine sa fie cu moderatie.


Quote from: einsteinitza on April 25, 2010, 07:38:25 PM
Popgeo.parca tu spuneai sa punem si putin nisip pe fundul gropii ???

einsteinitza

Ma gandeam ca nisipul are si rolul de a drena, ca apa sa n stagneze la baza gropii
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Azi am plantat si eu bulbii, insa intr-un ghiveci foarte mare. Mare parte din ceialalti crini au deja boboci.

popgeo

Quote from: einsteinitza on April 26, 2010, 09:48:31 PM
Ma gandeam ca nisipul are si rolul de a drena, ca apa sa n stagneze la baza gropii


Are si acest rol.. dar in prinicipal ajuta la formarea  usoara a radacinilor dupa transplantare.... nisipul dreneaza apa mai bine.. dar daca tot stratul din jur e dens/argilor atunci nu ajuta prea mult si imbunatatirile in structura solului trebuie facute pe tot stratul. daca e pamint rezonabil, atunci o mina de nisip pe fundul gropii ajuta.. dar depinde pina la urma cit de mult de dreneaza apa si in strtul de sub nisip. Chestia e ca nisipul se mai amesteca cu paimitul de sub el si il face mai afinat in timp.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

ce va fac crinii ? Cei din comanda de care s-a ocupat Monica arata exceptional, inalti, sanatosi si plini de boboci. Sunt nerabdatoare sa-i vad infloriti.
Nu am avut timp sa ma ocup de cei infloriti acum in gradina, am foarte multi pui de la bulbii plantati anii trecuti, insa nu au inflorit inca.

Ionela

Vernil, ma astept la lucruri mari in domeniul crinilor ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

adrianam

 :D Bine ca mi-am adus aminte!
Am inceput sa neglijez plantele din balcon, pentru cele din gradina.

Pe balcon mi-a inflorit Lollypop:
,  

Iar aici un detaliu al petalei- parca este pictata:


Iar aici, crinul iacobin, sau sprekelia:


Intre timp s-au scuturat si au mai inflorit altii doi, pe care insa nu am apucat sa le fac poze

La gradina am trei, dar sunt inca mici, abia se vad cupele formate la unul dintre ei.

vernil

Sunt cam cate 3 din fiecare tip. Deocamdata. Au mai fost si altii, dar nu i-am mai pozat



Sa nu uit, anul asta mai mult de jumatate din bulbi i-am plantat in ghivece foarte mari, ca sa le pot asigura udare corespunzatoare. Dar nu am prea reusit  :D

myosotis

 Harnic, Lollypop. Si la mine tot el a deschis primul florile.

einsteinitza

Frumos, deosebit Lollypop asta.
Primul la mine
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Unii infloresc foarte devreme, cum a fost cazul cu 5 pitici portocalii. SUnt undeva in albumul meu.


einsteinitza

Nu prea mai poate omul sa pune poze dupa paginile alea de mai inainte :D
       
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Şi ai tăi sunt frumoşi, mai ales că sunt grupaţi în tufe mari, bogate. :)

popgeo

Crini:

Trompeta:



Asiatici si LA:










Asiapet:

vernil


popgeo

Superbi Vernil...


popgeo


Au mai inflorit:

Asiatic, LA, Asiapet si Asiatic-Oriental



Crini Trompeta si Aurelieni :





Orienpet:







einsteinitza

Na ca de-astia n-ai ;D ;D ;D
Mi-au inflorit in sfarsit crinii de o zi visinii
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Corina... aia nu sint crini... sint Hemerocallis, nu au bulb ci o radacina....

.. dar ca sa  confirm ca totusi  am si eu cite ceva...;-)   

Uite aici o poza al unui caramiziu... dublu...;-)





einsteinitza

 :D :D :D
Popular se cheama crini de o zi, da , Hemerocallis.Deci, sunt crini. ::)
Si era o mica gluma, in contrast cu multimea de frumuseti din gradina ta si a parintilor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Au inceput si crinii sa infloreasca http://codruta.sunphoto.ro/crini/pagina3  Unii dintre ei au crescut tare inalti, au peste 1,6m inaltime.