CRINI

Started by turturica, March 16, 2007, 09:42:13 AM

Previous topic - Next topic

Rux

... si crescuti de tine ... superbi !

vernil

toti crinii din aceste poze sunt crescuti de noi  :D

penelopa

Simo, deosebiţi îmi par cei albi, din poza  de la mijloc din rândul de jos.  ;)

vernil

Quote from: penelopa on July 26, 2010, 01:43:36 PM
Simo, deosebiţi îmi par cei albi, din poza  de la mijloc din rândul de jos.  ;)

Nici n-ai gusturi rele, aia-s parfumati. A inceput sa ma doara capul de la mirosul crinilor, semn rau.

penelopa

Pe mine mă doare doar sufletul că nu simt acest parfum tot timpul anului. :)
Pot dormi în cameră cu crinii parfumaţi şi nici capul nu mă doare! ;)

Rux

Pene ,crezi nu crezi dar si eu la fel ! ;D
Om fi surori ?

penelopa

..... cine ştie, poate într-o existenţă anterioară  ;)

Rux

Asa gandeam si eu ...

vernil

Asa eram si eu acum cativa ani ... probabil mi-am facut "plinul" cu parfum de crini regali  +rsp

Codruta

Vernil, mai goleste din acel plin si la altii :) Si eu as vrea sa simt tot anul parfumul lor. Caut mereu plante cu parfum, puternic nu suav ;) dar nu prea am reusit pana acum sa am. Si la crini eram sigura ca tot ce am eu sunt fara parfum. Cred ca mi-a fost infundat nasul  :) pentru ca in gradina din fata am o multime de crini galben pal  http://codruta.sunphoto.ro/crini/17696783  la care nu le-am simtit parfumul pana anul acesta si culmea ca e destul de puternic.
Un alt crin pe care il am si care are un parfum mai discret este http://codruta.sunphoto.ro/crini/18265042 E primul an in care a reusit sa faca doua flori si asta doar pentru ca am reusit sa o descopar in timp pe bestia care l-a casapit mereu  http://codruta.sunphoto.ro/insecte_pe_plante/15330124
Pe acesta http://codruta.sunphoto.ro/crini/17362391 il astept de 3-4 ani daca nu mai mult. E de la Gabi Jalba si e prima planta primita de la cineva de pe forum (impreuna cu semintele surpriza de la Sica). Anul acesta a reusit un fir sa infloreasca dar planta a aratat tare rau...frunzele erau aproape negre nu verzi. Cred ca la toamna am sa-l mut intr-un ghiveci si am sa-i fac niste tratamente.

vernil

Cand se vor inmulti crinii ce-i am, sigur voi imparti din ei. O mare parte din ce am avut am dus in gradina bisericii. Crinul regal care zici ca il astepti de 4 ani sa infloreasca, foarte greu se inmulteste, iar puii incep sa faca flori dupa multi ani. Am si eu 3 astfel de crini in gradina, insa 2 sunt pui si in fiecare an constat ca doar cresc ...
Din comanda facuta de Monica numai 2 varietati au fost parfumate ... Sper sa imi reziste si la anul, in gradina.

penelopa

Mergând eu în 4 labe pe sub tufişuri, cu buna intenţie de a jumuli buruieni, iată ce-mi intră în "felinare"  :D ;D
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/19028209
...... diafană, dantelată şi parfumată, această floare de crinn stătea  sprijinită de o tufă mică de margarete tinere, atârnând de un firicel subţire de tulpină care nu avea mai mult de 30 cm (tulpina)  :o.

vernil

Wow, ce am ratat ... Pene, mi-ai alungat relele pe ziua de azi, am ras cu lacrimi gandindu-ma cum aratai tu, de-a busilea, printre lanurile de crini si buruieni  +rsp

penelopa

Băi, nu erau lanuri de crini, erau lanuri de buruieni printre care şi urzici :( şi mai aveam deasupra mea spinii trandafirului copăcel, aşa că am rămas nemişcată pe "poziţie"  :D  când şi-a făcut apariţia acest crinişor ;)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: penelopa on August 03, 2010, 03:05:16 PM
erau lanuri de buruieni printre care şi urzici :( şi mai aveam deasupra mea spinii trandafirului copăcel, aşa că am rămas nemişcată pe "poziţie"  :D  când şi-a făcut apariţia acest crinişor ;)

Inseamna ca un an de zile nu mai faci crize reumatice (urzicile sunt renumite ca remediu excelent) ... ce basici si zgarieturi trebuie sa ai ... dar ce nu face omul pentru parfumul si cupa unui crin  +dns  :D

Rux

Adevarul este Pene ,ca si eu  te-am imaginat cam asa  :in patru labe,plina de urzicaturi ,cu "felinarele " pe pozitie maxim,cu un zambet de la o ureche la alta si cu narile tremurind de  pline  de parfum   la gasirea piticului  frumos mirositor din poza. Waw ce spectacol !  Si  ce premiu !

P.S. O sa-ti satisfac curiozitatea ce se vede din leaganul ala .. dar mai ai un pic de rabdare ..

popgeo

Sfirsit de sezon in Iulie si citiva in inceput de August....crinii orienpet in plina desfasurare.














---






vernil

Zilele trecute am scos bulbii de crini (este prima data cand o fac). Am observat ca multi bulbi s-au topit in pamant, dupa ce au inflorit. Din ce am plantat anii trecuti, nu au aparut toti crinii, iar unii bulbi la fel, s-au topit dupa ce au inflorit.
Geo, care sa fie cauza ?

Pufa

Vernil, asta am patit si eu.Am crezut ca este de vina vreun daunator ???

Mihai


vernil

Quote from: Mihai on September 26, 2010, 05:03:44 PM
De ce i-ai scos?

Cei din ultima comanda i-am plantat intr-un ghiveci foarte mare. Ma gandeam ca erau prea multi acolo, vroiam sa-i pun direct in gradina. Si am avut aceasta surpriza ...

popgeo

Quote from: Vernil on September 26, 2010, 12:40:20 PM
Zilele trecute am scos bulbii de crini (este prima data cand o fac). Am observat ca multi bulbi s-au topit in pamant, dupa ce au inflorit. Din ce am plantat anii trecuti, nu au aparut toti crinii, iar unii bulbi la fel, s-au topit dupa ce au inflorit.
Geo, care sa fie cauza ?

Da, din pacate poate fi voba de un daunator.  Soarecii in principal, apoi pot fi si ceva insecte mai pot fi si melci. 

Apoi pot sa mai fie si alte cauze, de exemplu o infectie cu vre-o ciuperca sau  un virus.  Daca ai scos bulbul si e cumva putregai pe el.. atunci de obicei e vorba de o infectie cu ceva ciuperca. 
Se poate salva, dar de obicei e greu.

Nu stiu care ar putea fi cauza ca s-au "topit" dupa ce au inflorit... dar e bine sa sapi si sa vezi ce fac alti bulbi dimprejur.  Daca sint afectati de ceva putregai... atunci de aia s-au "topit".  Pot  fi tratati cu solutie de  permanaganat de potasiu.  In cazul in care pamintul nu are drenaj suficient... poate fi si aia o problema MARE. Apoi daca se intimpla sa ai resturi de var/tencuiala in zona respectiva se poate intimpla la fel.

Virusul e mai greu de detectat, dar de obicei  se  rasfringe/vede in vitalitatea plantei.  Planta devine mai anemica si mult mai putin viguroasa si  daca o ataca  ceva nu prea rezista, comparabil cu una sanatoasa.  Pierderea de vitalitate poate fi insa si din alte cauze..... pamint prea dens, drenaj insuficient, socuri de temperatura cind lastarul e tinar, pur si simplu un loc care nu ii place bulbului.

Daca e vorba de crinii orientali, atunci asemenea comprtament nu e surrpriza daca nu ai conditii extrem de prielnice..... aia mor sau dispar mai usor decit altzii.

Stiu ca exista ceva boli care pot sa afecteze bulbii in masa...mai ales un fel de putregai care ataca placa bazala.  Daca apare din ala in gradina e destul de nasol si e bine sa nu mai pui in locul ala crini  decit dupa multi ani.
Din pacate la crinii care i-am  de provenientza olandeza  sint destule asemenea probleme si nu prea mai cumpar de provenientza  olandeza.

vernil

Multumesc mult de lamuriri, Geo. Am si melci, am vazut ca adora bulbii (lalele, crini). Nu cred ca este vreun virus, ci o combinatie melci si provenienta olandeza. Bulbii cumparati de la tine sunt OK, au stat 2 ierni si nu au patit nimic.
Imi place mult avatarul tau. Daca este fotografia ta, sa stii ca semeni mult cu Nichita Stanescu, in tinerete. Frumos barbat!  +hug

popgeo



Vernil,

Avatarul l-am luat din cele disponibile direct cu software-ul forumui... il reprezinta pe Brad Pitt. Altul mai bun la repezeala nu am gasit... Eu nu seaman cu Brad Pitt..;-)

Da, aia de proveninetza olandeza e multa bataie de cap cu ei pina sa ii aduci  liman .... din pacate propagarea industriala prin cultura de tzesut si  crescutul in sera le creeaza o gramada de dezavantaje in gradina....mai ales rezistentza la daunatori, la gerul de peste iarna si alte slabiciuni.  Puii lor se vor prezenta ceva mai bine la fiecare generatie (daca rezista).   Problema e ca ai cam introdus  in gradina dauna

Te rog sa nu ii amesteci cu aia provenitzi de la mine pt ca se pot imbolnavi si aia de la mine, sint ei mai rezistenti dar in general nu cred ca atit de rezistenti incit sa nu aiba probleme  daca ii amesteci cu cei  bolnavi. 


Quote from: Vernil on September 26, 2010, 11:23:27 PM
Multumesc mult de lamuriri, Geo. Am si melci, am vazut ca adora bulbii (lalele, crini). Nu cred ca este vreun virus, ci o combinatie melci si provenienta olandeza. Bulbii cumparati de la tine sunt OK, au stat 2 ierni si nu au patit nimic.
Imi place mult avatarul tau. Daca este fotografia ta, sa stii ca semeni mult cu Nichita Stanescu, in tinerete. Frumos barbat!  +hug