CRINI

Started by turturica, March 16, 2007, 09:42:13 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Eu i-am plantat printre cei pe care ii mai aveam (roz si galben) dar greseala mea a fost ca nu am pus nici un semn. Aproximativ stiu unde ar trebui sa fie (de aceea am si zis ca cei de la tine au crecut primii si cel mai bine) dar acolo nu a inflorit nimic alb. Nu au fost infloriti nici cat timp am fost plecata deoarece sotul meu a facut poze dar erau doar galbeni.
Sunt cam multe plante acum in fata lor si risc sa le rup daca incerc sa vad ce e pe acolo. Nu pot sa cred ca nu a iesit nici unul. :'( :'( Si am avut ceva crini anul acesta, frumosi dar nu parfumati.

gabriela jalba

poate au iesit si nu au facut floare!!! Nu le cunosc tabietul. Nu umbla la ei,ca va si timpul cind vor inflori;poate la anul...,poate peste doi ani....Eu am asteptat multe plantute citiva ani pina au ajuns la floare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Ok, nu umblu la ei. Dar oare ce fel de crini ar trebui sa incerc sa-mi cumpar care sa aiba si miros? Din ce am eu nici unul nu miroase.

georgette

Quote from: Codruta on July 24, 2008, 10:15:27 AM
Ok, nu umblu la ei. Dar oare ce fel de crini ar trebui sa incerc sa-mi cumpar care sa aiba si miros? Din ce am eu nici unul nu miroase.
Uita te in albumul meu..cei cu roz si pistrui sint parfumati!ai aci si adresa


http://georgette.sunphoto.ro

mai exact cei din pozele cu nr 2311(11 cupe!!!) si 2347 sint fff parfumati(sint cei care se vind in florarii)restul sint doar decorativi...

Codruta

Ma uit la poze si le simt deja mirosul :) Imi place tare mult mirosul crinilor si nu am noroc nici cand cumpar buchete pentru vaza. In tara asta sunt flori minunate dar tare putine au miros :(
Georgette, ce floare e in poza 5420? Tot crin? E tare frumoasa. Si nu e singura, ca ai multe flori frumoase. Sa-ti traiasca!

georgette

Quote from: Codruta on July 25, 2008, 03:00:39 PM
Ma uit la poze si le simt deja mirosul :) Imi place tare mult mirosul crinilor si nu am noroc nici cand cumpar buchete pentru vaza. In tara asta sunt flori minunate dar tare putine au miros :(
Georgette, ce floare e in poza 5420? Tot crin? E tare frumoasa. Si nu e singura, ca ai multe flori frumoase. Sa-ti traiasca!
Scuze ca raspund abia acum!!!n am mai intart de mult aici...da,poza cu nr 5420 este tot crin de gradina ,dar neparfumat!!!
daca te uiti in albumul meu ai sa vezi "crini in devenire"" acestia sint bulbili aerieni,produsi la subsuoara frunzelor, mare parte din ei (pe linga cei 5 bulbi maturi)! i am despartit de mame si i am plantat intr un ghiveci in care ii voi tine si peste iarna ca sa creasca si sa si faca rezerve de hrana..asa voi  avea mai multi si voi putea darui si altora!

Codruta

Nu am auzit inca de bulbi aerieni la crini dar trebuie sa mai studiez. La ai mei nu am vazut asa ceva.
Daca vei avea mai multi bulbi te rog gandeste-te si la mine cu unul "5420". Imi place tare mult.

Vreau sa va intreb ce faceti peste iarna cu crinii din ghivece; ii lasati in ghiveci sau scoateti bublii afara si ii depozitati?

martipan

"Bulbii aerieni" sunt de fapt bulbili( versiuni miniaturale ale bulbilor,de marimea boabelor de mazare),metoda plantei de a se inmulti mai repede si mai mult.Se produc la anumite specii de crin,eu am vazut doar la Lillium tigrinum ,am si incercat sa - l prind prin metoda asta,insa cresterea e foarte dificila si dureaza mult pana la inflorire astfel.
Sunt superbi crinii tai,Georgette,sunt absolut minunati ,modelul si culorile sunt asa vibrante!Cei doi parfumati de unde i-ai luat?

larisa

apropo de bulbili .am vazut la o clivie ,portocalie ,niste bulbi ramasi dupa ce se trecuse florile .se poate inmulti si asa ,sau numai prin pui separati de mama planta?

martipan

Larisa,clivia nu are bulbi,ci niste radacini carnoase.Drept urmare,din pacate nu se poate inmulti decat prin pui cu radacina ,desprinsi de la baza plantei mama !

larisa

Om .m-am facut .are un pui micut linga cea batrina ,il salt .ca nu tre sa se chinuie pe linga cea mare :D

vernil

Quote from: Codruta on August 07, 2008, 11:37:08 AM
Nu am auzit inca de bulbi aerieni la crini dar trebuie sa mai studiez. La ai mei nu am vazut asa ceva.
Daca vei avea mai multi bulbi te rog gandeste-te si la mine cu unul "5420". Imi place tare mult.

Vreau sa va intreb ce faceti peste iarna cu crinii din ghivece; ii lasati in ghiveci sau scoateti bublii afara si ii depozitati?


Si eu am un fel de bulbili sub frunzele crinilor portocalii tigrati care nu au binevoit sa infloreasca, sunt negrii si mici. I-am plantat in ghivece.

Daca nu mai uzi pamantul decat foarte rar - o data pe luna - nu trebuie scosi builbii din ghiveci. Si trebuie sa stea la 10 grade C, ca sa infloreasca anul viitor, sa-si refaca energia.

Codruta

Multumesc Vernil. Eu ma intrebam daca pierd bulbii in cazul in care ii las peste iarna afara, in ghiveci? Cand spuneai 10 grade te refereai la minim 10?

vernil

Nu stiu ce temperaturi aveti voi, iarna, in Italia. Bulboasele stau la iernat sa-si refaca energia bulbului, iar temperatura sa fie intre 8-12 grade C. Prin februarie-martie incep sa fie udate , o data/saptamana, cate putin, apoi normal, se adauga si ingrasamant. Eu anul asta am uitat sa le pun, si nu prea am avut flori la crinii de camera, asa ca i-am trecut deja la culcat, sa aibe timp sa se refaca.
Lasa-i in ghiveci si nu-i mai uda. Dar nu cred ca este bine sa-i lasi afara daca temperatura ajunge la 5 grade, nu rezista bulbul.

martipan


Codruta

Din pacate eu sunt in Olanda... in Italia e mult mai cald decat aici. Pe aici, se pare ca in ultimii ani nu a coborat temperatura sub -5 grade, poate cate o noapte doua au fost -7.
Eu intrebam daca pot lasa crinii in ghivece pentru ca pe cei pusi in gradina ii las in pamant si pana acum nu cred sa fi pierdut din ei. Stiu ca in pamant sunt mai protejati decat in ghivece.
Nu imi amintesc de crini dar de gladiole stiu precis ca se scrie prin revistele de aici ca trebuie scoase toamna din pamant. Eu nu le-am scos si nici nu le-am acoperit mai bine si cu toate acestea au rezistat. Anul acesta am intentia sa incerc cu cateva dalii dar le voi proteja putin. Nu mi-e atat de groaza de scosul si pusul in pamant cat de faptul ca nu am unde sa-i pastrez in conditii adecvate.

penelopa

Fiind eu la al 2-lea an cu crini în grădină şi, fiindcă nu-mi mai aduc aminte ce-am făcut toamna trecută, vă întreb: ce fac cu tijele  crinilor acum ? Îi tai, îi scurtez sau îi las aşa peste iarnă. Sunt mari şi verzi...şi proaspeţi şi .....   ;D

lovetulip

Quote from: penelopa on September 22, 2008, 02:29:00 PM
Fiind eu la al 2-lea an cu crini în grădină şi, fiindcă nu-mi mai aduc aminte ce-am făcut toamna trecută, vă întreb: ce fac cu tijele  crinilor acum ? Îi tai, îi scurtez sau îi las aşa peste iarnă. Sunt mari şi verzi...şi proaspeţi şi .....   ;D
Tija trebuia taiata dupa ce s-a vestejit floarea.Sau poate vrei sa mai infloreasca? :D Bulbul trebuie sa hraneasca frunzele proaspete care raman verzi chiar si peste iarna.De cate ori trebuie sa te mai invat? :D :D

penelopa

 :D ..da, mă, Vio,  dar în lanu' ăla de lalele nu erau şi crini ......... şi, ştii ce tije lungi şi verzi  au crinii mei ?!! ..zici că stau să înflorească din nou  ;D

lovetulip

Quote from: penelopa on September 22, 2008, 03:04:35 PM
:D ..da, mă, Vio,  dar în lanu' ăla de lalele nu erau şi crini ......... şi, ştii ce tije lungi şi verzi  au crinii mei ?!! ..zici că stau să înflorească din nou  ;D
http://mimiana.sunphoto.ro/crini_pentru_Pene/VRXGEARHHNXJKGJOCQK

penelopa

Mulţam, mulţam, Vio! ............ da nişte  "regali" n-ai pe-acolo?
Cât de bine rezistă  crinii regali afară ?

penelopa

Tocmai mi-a zis o colegă că  mătuşa ei (pasionată floricultoare) a scos, deja,  bulbii de crin regali pentru a-i replanta la primăvară.
Aşa s-o face  oare  ???

einsteinitza

Nu scoti nimic,n-ai de lucru?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa


larisa

si eu stiam ca nu se scot crinii peste iarna ,ci doar daca vrei sa-i replantezi in alt loc si atunci o faci in luna august sau septembrie ,dar acu stateam cu gura cascata sa vad daca nu gresisem eu cu ceva ,ca in primavara am pus o serie de crini de astia asiatici si orientali ,si ma gindeam ca au alt regim decit cei albi ,regali