Oxalis

Started by cara, March 20, 2007, 03:40:58 PM

Previous topic - Next topic

mamaruta

deci...io am primit azi oxalis versicolor de la prietena mea (care a facut comanda la bakker).
Sic!!!! ;D
Pot sa ii pun in pamant (adica in ghiveci), acu' toamna si sa ii ud? la caldura?

ozimandias

Quote from: Mada on October 27, 2009, 07:11:56 PM
deci...io am primit azi oxalis versicolor de la prietena mea (care a facut comanda la bakker).

Am avut si eu dar pur si simplu bolbii s-au topit in al doilea an.
Daca bulbii sunt sanatosi si hidratati, poti sa-i pastrezi peste iarna la rece si-i plantezi in primavara. Daca nu, planteaza-i acum...
Quote from: doina on October 27, 2009, 07:06:35 PM
Si eu am gasit cativa 'morcovi' cand am scos rizomii de oxalis dar nu i-am pastrat....trebuia ? Am pus in punga numai rozomii  :P
Eu am senzatia ca "morcovii" aceia fac rizomii...  ::)

vivi23ro

vb in numele lui Sica, ea i a pus in pamint si arata f bine... sint deja mari.... o sa i pozez daca mai ajung la ea... nu m ar mira daca i ar si inflori

vivi23ro

apropo de oxalis, are cineva la schimb sau de vinzare soiul adenophylla?

nico.agat

   eu am plantat oxalis versicolor 4 bulbi si mi-au rasarir asa ,deci sunt 2 feluri
http://nicoagat.sunphoto.ro/oxigenul_din_case_2009/CFFPTPXJBRNVEREXEPR
  au 2 saptamani

vivi23ro

chiar ca par 2 feluri .. la Sica erau toate la fel

GetaV

Nico,cred ca au mai mult de 2 saptamani  .Eu i-am plantat pe ai mei dupa ce ai postat tu si au (ai mei) ;peste 2 saptamani .Au rasarit f. repede ,erau incoltiti,dar sunt lungi si firavi,o parte i-am rupt cand am adus ghivecele in sera .Am sa-i caut maine (nici nun stiu pe unde i-am bagat) si va arat cum sunt

nico.agat

   eu am avut 10 ,i-am impartit cu cineva
la ea toti sunt creti si lungi de numa .numa
la mine, cred ca ai dreptate sunt mai demult de 4 saptamani dar sunt de 2 feluri si nu sunt lungi sunt mai scurti ,mai grosuti ca la ea

Nicol Caloian

Quote from: vivi23ro on October 27, 2009, 07:44:59 PM
apropo de oxalis, are cineva la schimb sau de vinzare soiul adenophylla?

Am vazut la noi in Kafland, 89,99 ron pachetul cu 5 bulbi.

vivi23ro

89?? ???o sa incerc sa kaulfland desi pe la noi nu cred ca o sa fie...poate sint totusi 8.9....

GetaV

wou f. ardeiati  cred ca mai iuti decat dulceata voastra de ardei :o

Nicol Caloian

Sorry, 8.99!  :-[  :-[ Mi-a scapat degetul  :P

GetaV

E cu totul altceva , de care au?

vivi23ro

nicol nu ai vrea sa imi iei tu ca sa fiu sigura?

Nicol Caloian


sicamin

Cred ca si la mine sant de 2 feluri. Primii care au rasarit 4 fire sant la fel doar unul e altfel(ca in poza la Nicol ) Unul a rasarit foarte tarziu si de aceia nu l-a vazut Vivi :D Am sa-i tin la caldura ca poate vad macar frunze colorate la ei ,ca flori nu cred ca sant ca niste firisoare,total diferit de ce aratau un poza de la bakker.

vivi23ro

Nicol, unul ajunge.. sarut mina

Codruta

Quote from: sicamin on October 28, 2009, 04:58:52 PM
Am sa-i tin la caldura ca poate vad macar frunze colorate la ei ,ca flori nu cred ca sant ca niste firisoare,total diferit de ce aratau un poza de la bakker.

Cei de la Bakker au fost firisoare si la mine din primavara si pana acum cateva zile cand i-am culcat. De flori nici vorba. In primavara l-am tinut in casa si peste vara afara dar nu pot sa spun ca s-au dezvoltat mai bine afara.
Sica, tu spui ca macar frunze colorate sa vezi la ei. Ar trebui sa aiba frunze colorate? Pe net am gasit ca au frunze verzi ??? Ai mei aveau frunzele cam rosiatice dar eram convinsa ca e din cauza ca nu le place ceva. Acum am vazut pe net ca prefera soare sau umbra partiala si eu i-am pus la umbra totala. Tot pe net am vazut in poze ca sunt plantati direct in gradina. Oare sa le placa acolo mai mult decat in ghiveci?

vickylucia

As dori si eu ,seminte sau rizomi; eu i-am pierdut pe toti!

doina

Si rizomul de la mine a decedat ?
Sa-mi amintesti la primavara  ;)  :D

gabi_gabriella

Codruta, mi-ai dat o idee!! :) , cred ca voi pune cativa bulbi de oxalis la primavara in gradina , ca oricum s-au inmultit .

sicamin

Codruta ,i-mi cer scuze ca te-am derutat  cu Versicolorii astia. :D Eu fara ochelari am vazut florile cu rosu si alb si am crezut ca si pe frunze au ceva rosu,dar acum m-am uitat mai bine si am vazut ca frunzele seamana cu  ale mele .Sa asteptam si florile  ::)

GetaV

dar credeti ca infloresc acum? Eu i-am plantat ca eau incoltiti si ma gandeam sa-i mai tin o luna in vegetatie si sa-i culc,sa vad cum evoleaza.

sicamin

Si eu de asta i-am pus ,ca erau incoltiti cand i-am primit si m-am gandit sa nu se usuce de tot ,ca erau asa firavi si nici nu credeam ca mai creste ceva din ei.Acum s-au lungit firisoarele dar sant tare fragile.

Codruta

Quote from: GetaV on October 29, 2009, 09:57:19 PM
dar credeti ca infloresc acum? Eu i-am plantat ca eau incoltiti si ma gandeam sa-i mai tin o luna in vegetatie si sa-i culc,sa vad cum evoleaza.

GetaV, nu stiu cum e cu Versicolorul si daca infloreste acum dar asa cum am mai scris pe aici Iron Cross se vinde in magazinele din Olanda in aranjamente pentru Anul Nou si eu am luat acum 2 ani, in decembrie planta destul de marisoara. E adevarat ca nu a inflorit anul trecut (ceva nu prea i-a placut) dar a stat in vegetatie pana toamna.
Cat despre Triangularis...am pus rizomii in pamant in primavara lui 2008 si cum planta nu s-a culcat in toamna trecuta am lasat-o in pace. De-abia acum (din lipsa de spatiu) am trimis-o fortat la culcare. A inflorit in mai anul trecut si de atunci, cu mici pauze a tot inflorit indiferent de anotimp.
Asa ca eu zic sa-i lasi in vegetatie pana se vor culca singuri sau ii culci si tu fortat in toamna urmatoare.