Phalaenopsis sp.

Started by Dan Hibiscus, February 13, 2009, 04:10:43 PM

Previous topic - Next topic

aan_caa_2007

Ce frumoasa e sa te bucuri de ea  :D

einsteinitza

E normala, dar nu cu flori din acelea foarte mari.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


aan_caa_2007

Multumesc mult de informatie. Am inteles ca alea negre nu-s daunatoare da ce ma gac cu alea albe? ;D


stefana

Quote from: aan_caa_2007 on January 14, 2011, 11:53:54 AM
Si asa arata radacinile in ghiveci http://aancaa2007.sunphoto.ro/My_flowers/28825241
In locul tau, eu as scoate planta din ghiveci si i-as scutura cu grija substratul de pe radacini. Nu arata deloc bine :(
Sigur sunt niste radacini putrezite pe acolo.
O lasi sa se zvinte cateva ore, cu radacinile goale intr-o vaza, daca ai la dimensiunea necesara (uite in ce am pus eu
Asa arata planta de mai sus cand am cumparat-o
iar substratul il pui pe niste servetele (sau prosoape) de hartie sa se scurga.
Intre doua udari scoarta trebuie sa se usuce efectiv iar radacinile sa arate asa cum scrie mai sus.

aan_caa_2007

Deci sa va zic, am scos planta din ghiveci, i-am taiat radacinile care mi s-or parut mie putrezite, am sters-o frumos pe cele care au ramas am spalat scoarta, am scurs-o si am plantat la loc asta ieri, si nu o mai ud de acu pana cand nu se usuca de tot scoarta, spere sa functioneze

aan_caa_2007

Cat despre musculite au mai disparut prin  spalare :) daca mai vad vre-o una garantat ii trag un plici :D

stefana

Noutati :
si una aproape mini
Abia astept sa se deschida maine florile unei pelorice superbe  +dns .

einsteinitza

Noutati in casa ta sau noutati in noi infloriri?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Quote from: einsteinitza on January 16, 2011, 05:56:33 PM
Noutati in casa ta sau noutati in noi infloriri?
M-ai prins  +dns , este o noua achizitie. Spun la singular, pentru ca amandoua erau inghesuite intr-un ghiveci si parea o singura planta cu doua feluri de flori.
Noua inflorire este cea pelorica, dar abia diseara o pot fotografia.

einsteinitza

Deci ai luat o noua phale-nu sunt singura cu lipici pe maini >:D- cu doua plante in acelasi ghiveci? Ai ochi de soim deja., stii sa le ochesti. +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

aan_caa_2007

Asa mi-as mai dori si eu vre-o cateva da chiar nu mai am unde le tine...

stefana

Anul asta s-a grabit cu inflorirea
Paphiopedilumu' inflorit de Craciun arata inca bine  ::)

einsteinitza

Da, recunosc frumoasa!Bravo!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Quote from: aan_caa_2007 on January 18, 2011, 10:30:42 AM
Asa mi-as mai dori si eu vre-o cateva da chiar nu mai am unde le tine...
+apl +apl  te-a prins, e boala grea si orhidita asta...
Chiar ma gandeam cat o sa dureze pana sa te prinda. Deci mai putin de o luna de la prima orhidee. Te asteptam sa ni le arati. Spatiul? Toti am zis asa la inceput, iar acum avem aproape pline pervazurile cu ele.

Stefana, viata lunga papucelului. A propos, cat dureaza floarea la paphiopedilum?

Nicol Caloian

Stefana, te invidiez pentru "norocul" (adica ochiul format   ;)  :D) de a fi gasit phale 2in 1!  :D
Papucelul arata tare bine; al meu a tinut floarea o luna. Al tau a facut pui?

stefana

Floarea papucelului inca arata bine, cred ca va depasi o luna :).
Iar cu "2 in 1" nu este o afacere ;D, am vazut de la inceput ca plantele suferisera de frig si aveau substratul ud rau de tot. Acuma sunt la reanimare, tot impreuna, asa cum le-am achizitionat.

Nicol Caloian

Pai dupa cum cred, multi dintre noi cumparam flori ca sa le readucem la viata dupa ce le-au chinuit cei din magazine. Asa ca acum esti tu pe post de "mama ranitilor"  :D

penelopa

Si eu sunt acum pe post de "mama a ranitilor" dar ... "ranitilor" de mine. :(
Dupa cum am fost sfatuita, am scos phalele afara prin septembrie si dupa o luna a trebuit sa le duc, din nou, in casa fiindca frunzele .... parca putrezisera la mijloc. Si nu le-a plouat sub streasina unde le tinusem. Am taiat frunzele din mijloc si, abia acum, le dau tije. Frunze... inca  ciouturi in mijloc. :(

Nicol Caloian


aan_caa_2007

pot sa va spun ca orhideea mea are deja doi boboci marisori abia astept sa infloreasca sper sa nu se usuce pana atunc +rsp

stefana

S-a deschis si prima floare a "negresei"
In realitate este si mai inchisa la culoare, doar varfurile petalelor sunt albe.

vikcelmic

Anca, te asteptam cu poze. Cum stai cu achizitiile, rezisti, rezisti?  :D
Deosebita culoarea, Stefana.  +apl La incepurile mele in ale orhideelor, cum vedeam una, cum mi se lipea de mana. Noroc cu paza la portofel. Acum nu mai vad culori care sa-mi atraga atentia. Cred ca si de asta n-am mai cumparat.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro