Excursie

Started by Fleurf, February 24, 2009, 10:38:47 AM

Previous topic - Next topic

Fleurf

Cei care doresc sa mearga intr-o excursie in Ucraina, in primavara, pt vizitare de expozitii florale, achizitionare flori si nu numai, sa se inscrie aici. Astept propuneri si informatii cu tot ca va intereseaza sa vizitam ca si durata excursiei.

diana

Fleur, pentru o buna informare ar trebui calculate niste preturi! Asta cred ca primeaza ::) De unde se pleaca, cat ar costa drumul, cat costa cazarea! Cu cazarea e complicat! Hotelurile sunt suficient de scumpe si ar trebui sa ne interesam din timp de alte variante! Eu ma hotarasem sa gasesc cazare in orasele apropiate! Mai caut!

Fleurf

Diana ca sa calculezi transportul trebuie sa stii unde vrei sa mergi. Eu asta vreau sa aflu intai unde mergem, ce si cat de mult vrem sa vizitam si timpul cat stam acolo. Cazarea e mai simplu de calculat si cred ca nimeni nu o sa aiba pretentie la 5 * Daca ai cunostiinte pe acolo poate gasim pe la perticulari, cum e la voi in zona manastirilor.

ozimandias

Fleur, ce-mi place de tine. Ce intreprinzatoare esti!  :D
Deci ati rupt gura targului. Daca va duceri voi pana in Ucraina sa va luati flori.... sunteti cele mai tari. Eu va sustin de aici, de pe margine. Nu vin acolo ca nu mi-s dragi oamenii aia... Astept o excursie in Taiwan. Marti, te bagi? Myky... :D :D :D

Fleurf

Ozi...vei regreta ca nu mergi!!! Kievul este minunat, iar oamenii nu trebuie sa-i iei acasa!  :D Nu mai zic de lamele care-ti vor trebui cand o sa vezi cu ce flori venim  ;)

ozimandias

Quote from: Fleur on February 24, 2009, 05:12:05 PM
Nu mai zic de lamele care-ti vor trebui cand o sa vezi cu ce flori venim  ;)
:D
Va cunosc eu pe voi... nu o sa ma lasati sa mor, o sa vi se faca mila.
Acum sincer, va urez bafta in "intreprinderea" voastra. Va voi tine pumnii si ma voi bucura nespus daca veti avea cele mai frumoase gesneriacee  ;)
:D :D :D

martipan

Quote from: ozimandias on February 24, 2009, 05:02:11 PM
Fleur, ce-mi place de tine. Ce intreprinzatoare esti!  :D
Deci ati rupt gura targului. Daca va duceri voi pana in Ucraina sa va luati flori.... sunteti cele mai tari. Eu va sustin de aici, de pe margine. Nu vin acolo ca nu mi-s dragi oamenii aia... Astept o excursie in Taiwan. Marti, te bagi? Myky... :D :D :D
Daaaaa,eu vreau prin toooata Asia,nu numai Taiwan,sunt niste specii de orhidee prin Malaezia si Indonezia,plus ca e musai sa vizitam Kioto,cu vechile castele,Tokio,Fuji...multe,multe de vizitat ...si ce de orhidee de luat,pe daibgi aproape,ca la ei cresc ca buruienile  ;D !

Erwin

Eu cu martipan venim pe post de bodyguard. De acord Mareane?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

martipan

Aaaaa,buna idee ,Erwin,asa ne si distram,ne luam si plante,dar tre sa luam si leafa pt serviciile de paza oferite  :D :D :D :D :D;)

opiadc


       Mai, eu am facut karate! Voi ce 'studii' aveti? :D :D :D :D
    M-as baga si eu, dar depinde de unde se pleaca, daca gasim pe cineva care sa o 'rupa' pe ruseste...fara cineva care sa se descurce nu stiu ce sanse de reusita avem!
     

ozimandias

Quote from: martipan on February 24, 2009, 06:08:54 PM
Aaaaa,buna idee ,Erwin,asa ne si distram,ne luam si plante,dar tre sa luam si leafa pt serviciile de paza oferite  :D :D :D :D :D;)
Vedeti ca firmele de paza au intrat in colimator...  :D
Si cu fetele de pe forum... nu ma tem. Sunt bataioase. Iar cand vor avea si "prada" in brate (ma refer la bulbi) atunci sa te tii sa le stea cineva in cale  :D :D :D

Nicol Caloian

Quote from: martipan on February 24, 2009, 05:44:51 PM
Quote from: ozimandias on February 24, 2009, 05:02:11 PM
Fleur, ce-mi place de tine. Ce intreprinzatoare esti!  :D
Deci ati rupt gura targului. Daca va duceri voi pana in Ucraina sa va luati flori.... sunteti cele mai tari. Eu va sustin de aici, de pe margine. Nu vin acolo ca nu mi-s dragi oamenii aia... Astept o excursie in Taiwan. Marti, te bagi? Myky... :D :D :D
Daaaaa,eu vreau prin toooata Asia,nu numai Taiwan,sunt niste specii de orhidee prin Malaezia si Indonezia,plus ca e musai sa vizitam Kioto,cu vechile castele,Tokio,Fuji...multe,multe de vizitat ...si ce de orhidee de luat,pe daibgi aproape,ca la ei cresc ca buruienile  ;D !

Tin sa te temperez, Marti. Au ei orhidee peste tot dar nu e voie sa iesi cu ele peste granita. Am niste cunostinte foarte bune, taiwanezi, care au incercat sa-mi aduca orhidee dar le-au oprit la aeroport si erau sa fie si amendati pentru asta.

martipan

Pai trebuie sa fie ceva cu regimul chinez,ca altfel,Japonia si restul enumerate de mine exporta fara probleme ... ori,mai degraba vad Japonia decat China  ;D ;)

Nicol Caloian

Marti, daca te aude un taiwanwz ca-i spui ca e chinez, nu-i va conveni de loc. Taiwanul inca nu a fost incorporat Chinei.
Si Taiwanul exporta ca si celelalte tari din zona. Nu permit scoaterea plantelor de catre persoane particulare! Numai in mod autorizat (firme, producatori inregistrati, etc).

martipan

Nicol,depinde de care Taiwan vorbim,ca io intelesei ca is 2  ;D  http://en.wikipedia.org/wiki/Taiwan

opiadc


             Mai, Marti, de ce ma tot induci in eroare? ??? ??? :) :) :)
     Pe mine chiar ma intereseaza excursia asta in Ucraina si tot intru sa citesc, si cand colo, numai de Taiwan citesc!
     Poti propune o excursie in zona aceea, vad ca cel putin 2 potentiali doritori ar fi! ;D ;D

Fleurf

Cred ca numai pe noi doua ne intereseaza Opia  ;) Deh...vremuri de criza!  ;D

gabriela jalba

Vis-a-vis de criza ai dreptate. Si mie mi-ar place. Eu am fost in 89. E super Kiev-ul!Eu l-am facut iarna.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

diana

Quote from: Fleur on February 26, 2009, 06:02:14 PM
Cred ca numai pe noi doua ne intereseaza Opia  ;) Deh...vremuri de criza!  ;D
Fleur, ai intrebat fetele de pe alte forumuri?  ??? Se poate merge si fara microbuz, cu masini personale..bineinteles daca se vrea cu adevarat!
Pe 4-5 aprilie va fi o mega expozitie...
http://translate.google.com/translate?prev=hp&hl=ro&u=http%3A%2F%2Fdimetris.com.ua%2Fforum%2Fviewtopic.php%3Ft%3D3236&sl=ru&tl=ro

opiadc


                  Eu as vrea, dar nu am nici masina personala, si nu am habar de limba! ??? ???
           Asta mi se pare cel mai mare dezavantaj;ca daca m-as gandi ca ma descurc cat de cat , in sensul ca gasesc vorbitori de engleza, atunci restul nu ar mai fi problema! Pasaport am, o sa verific daca nu-i expirat! :D :D

opiadc

         
Quote from: gomez99 on February 26, 2009, 07:55:05 PM
daca ajungeti la kiev si ajungeti pe nera, s-ar putea sa nu va mai ramina bani de flori  ;D

  Spune-ne si noua ce pericole ne pasc, sa stim sa ne ferim! ca ar fi pacat sa ne intoarcem fara flori de pe acolo! :D

gomez99

marea lavra ale kievului (fosta una dintre cele 12 mari lavre ale rusiei) un muzeu de arta si frumusete
muzeul miniaturilor, cu puricele potcovit
plimbat pe nipru cu vaporasul
piata independentei
muzeul marelui razboi
blinele
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Fleurf

Am mai lansat eu "bomba" si altundeva dar interesul e ...la fel ca pe aici  ;D Eu as fi preferat sa mergem cu un microbuz cu sofer care sa cunoasca drumurile, poate si un ghid cunoscator de rusa si nu sa bajbaim si sa pierdem timpul.

opiadc


                  Eu zic ca iti faci prea mari sperante! :) :) Nici macar noi nu ne putem mobiliza, dar sa mai si platim un ghid! ;D
                   Lipsa soferului cunoscator se poate rezolva cu un GPS.   

opiadc


                  M-am gandit ca daca enumeri aici din atractiile turistice se mai inghesiue si altii la excursie! :D