Gradina lui Mihail

Started by mihail, March 08, 2009, 10:12:06 PM

Previous topic - Next topic

mihail

SA TRAITI,AM INTELES.
Ieri am primit de la Everde Satul Mare urmatoarele:
-mesteceni,au peste 3m
-iris ensata blue pearl,.......................rizomi
-iris ensata white lady,.......................rizomi
-iris ensata royal banner,...................rizomi
-papaver orientale Perry's white,.......rizomi
-niste ingrasamint-ultinul ragnet-de la Scott-USA,pt gazon.Este "perlat"astfel el "tine" citeva luni bune,facindu-si treba pina in toamna.
Toti rizomii sint din Olanda,au calitatea garantata,nu inteleg,citind ambalajul,care este firma producatoare.

georgette

Quote from: mihail on March 17, 2009, 10:10:47 AM
mai scrii atit de imbirligat,i-a sa ma duc sa mai citesc putin socrate,kant si dealde astia.Dar pina atunci,o sa ma opresc pe drum ca sa "ingrop"niste mesteceni,ieri sositi.Ce daca ploua.
:D :D mai sa stii ca n-am vrut sa te 'gonesc' afar in ploaie;
si ..nu mai citi din aia de mai sus..,mai bine imi ''indrept''eu scrisul ,ca altfel nu ma mai inteleg cu voi pe aci si risc sa ma aruncati peste gard ;) :D

mihail

Cind ies afara ploua,cind imi string utilajele si intru in casa...iese soarele.Astia,de sus,isi bat joc de mine! Imi bag picioarele in ea de viata...Na,acum e tura cu saoarele...iar ma duc!

gabriela jalba

La Pascani a nins azi. Acum a dat soarele. E fleoscaiala mare afara.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

Am plantat astazi:mesteceni,ceva trandafiri: SWAN  LAKE,de la Molnar Mol si Yurta.

Mihai

Ai putut planta mestecenii fara ajutor?
Hai ca trandafirii si ceva rizomi poti sa-i plantezi si singur(cand nu dai subsemnatul pe aici).......dar aia inalti de 3 metri?

P.S. Cred ca iti voi face cadou o digitala......stii tu de ce ;D

mihail

Mihai,daca te gurguti la mine ramii fara ciresi.Sic!
Mai bine citeste ce-a spus domnul profesor despre intilnirea de la Cluj,despre care tu erai atit de incintat dincolo...Cum unde ?Aici la mine in gradina,ceva mai sus.Este postat astazi.
Mestecenii sint la 3metri poate 4,dar nu este o problema,au venit cu balot.Deci centrul de greutate exista,jos.Ce mare scofala.Sa-ti mai povestesc cum arata macii ?
Spre seara a venit sotul lui vara-mea,beat mort si mi-a adus 6 tei mari si 100-200 de salcimi marisori.Miine face cazmaua febra musculara.Am descoperit ca telefonul lui nevasta-mea are camera de 3,daca vrei pot sa ma joc cu ea, un pic.

Solariana

Mihaile, draga, poti sa te ... joci cu amandoua, dar sa ne arati si noua poze, la urma.  :D :D :D

costieanuconstantin

cu cazmaua si camera !!! ;) :D

penelopa

Just!
Până nu văd ........ nu cred!  :P

Mihai

Da,sigur se va juca cu amandoua numai deca i se va permite ;D

penelopa

Quote from: Mihai on March 18, 2009, 02:05:18 PM
Da,sigur se va juca cu amandoua numai deca i se va permite ;D

Îi dau io bilet de voie !  ;)

gabriela jalba

Bai!! lasati om'n pace!! A avut azi ceva soare si trage tare pe gradina. Acu' cre'ca il alunga ploaia si ninsoarea si vintul in casa. E cumplit afara!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

cam asa ceva,pacat ca am ars gazu'dimineata prin oras.Am reusit sa plantez doar trei tei,apoi a venit nasolia.

gabriela jalba

La pascani ninge!!!! cum e la tine la Iasi??
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

La Mihail....... plouă  :D ......... sau, se face că plouă  :D

mihail

nu ploua...e cam nashpa...cerul partial acoperit cu niste cumulus,stratus,nu mai inteleg ce-i acolo sus.Bate vintul cam cu 2-3 m/s,4-5 grade.Ar trebui sa ma duc sa mai plantez trei tei.

gabriela jalba

Aoleu,omule!!! 3 tei!!! Tei se fac copaci maaari. Unul ajunge cu virf si-ndesat! Ai zis ca ai numai 2000mp.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Până se fac teii aşa maaari ...........   ;D   :P

mihail

Am mai pus doi.I-am plantat pe linga gard,alternind cu alti copaci:mesteceni,artar rosu,stejar rosu.Ideea este ca ei sa creeze o perdea,iar casa sa devina casuta si sa nu se mai zareasca din cauza lor.
Nashpa e altceva,astazi este sarbatoare mare si eu m-am apucat de dat cu cazmaua prin gradina.La ora 18 ma duc intins la liturghie,am sa ma "concentrez" bine,poate scap.

gabriela jalba

La 2m de gard spre interior?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

Pe interior ,dar nu la 2 metri,poate cel mult un metru,un metru si ceva.Dicolo de gard este vecinul caruia i-am cerut acordul,l-am informat ce plantez,am vorbit cu toti membrii familiei lui.Pe cealalta latura este drumul de acces (7m) la parcele din spate.

Mihai

E bine ca ai luat acordul omului,ca altfel cine stie.......te trezesti pe la judecati cu el si e pacat

mihail

suflu si-n iaurt...nu vreau bataie de cap,apoi cu el mor aici...asa ca ceva conventii in prealabil n-au ce sa strice.Nu ma costa nimic sa-i intreb si lor le plac copacii,plantelor.Cind au aflat acum doi ani ce am de gind sa fac sub geamurile lor,in curte la noi...au crezut ca glumesc.Nu credeau ca o sa plantezcei 30-40 de pomi fructiferi.Apoi au rasuflat usurati,se vedea dupa privirea lor.Mi-au spus in ianuarie,ca pot sa pun orice,cit mai multi copaci.M-au intrebat,chiar daca nu pun salcimi si pe partea lor.Acum am mai primit doua legaturi,probabil de 50 sau 100 buc.

Mihai

Langa ciresii aia poti pune si vreo 3,4 salcami?....Glumesc desigur.