Gradina lui Mihail

Started by mihail, March 08, 2009, 10:12:06 PM

Previous topic - Next topic

mirelush

Quote from: mihail on March 11, 2009, 08:02:31 PM
nu stiu,am incercat sa folosesc si copacelul...
N-as fi pus copacelul in linie  cu th. Din pacate nu am idee cum e gradina ta, incerc eu sa-mi inchipui, dar daca nu-ti iei digitala, vorbim pe bajbaite.

editez :
Ce talie au trandafirii care i-ai plantat ? de Sissi si de Silver stiu ( dar si aici sunt multe date care se bat cap in cap ) , dar ala alb  ?

mihail

e simplu: peretele casei frumos vopsit..apoai trotuarul,vine cam un metru si ceva de pamint cu gazon si se termina cu gardu'
Privesti totul pe lung.Toate "benzile"sint paralele.Unde-i gazonul sint aplasati astia mov.Am pus copacelul trandafir in dreptul portii de acces pietonal.
Bai da' cite explicatii trebuie sa-ti dau,parca-i fi arhitect.

mirelush

Quote from: mihail on March 11, 2009, 08:09:38 PM
e simplu: peretele casei frumos vopsit..apoai trotuarul,vine cam un metru si ceva de pamint cu gazon si se termina cu gardu'
Privesti totul pe lung.Toate "benzile"sint paralele.Unde-i gazonul sint aplasati astia mov.Am pus copacelul trandafir in dreptul portii de acces pietonal.
Bai da' cite explicatii trebuie sa-ti dau,parca-i fi arhitect.

Stiu ce-mi trebuie ...fa-mi o schita. Mi-o lasi in plic ...stii tu ;)

mihail

a inceput sa ma calce pe nervi,..dupa ce am scos mortii,prima suparare...acum trebuie sa nu dorm noaptea din cauza a 4 trandafiri pricajitzi.
Ce sa mai pun ruleta,nu merita,am incercat cu ei sa mobilez o lungime de teren,ingust are se afla intre trotuar si gard.Iar gardul,e de ala nenorocit din panouri ramforsate.sint peste tot de vinzare.
Poze n-o sa pun...ce sa arat ?

mirelush

Din atata lucru sa nu dormi...nu se face. :-\

Ori mai cumperi trandafiri la fel si umpli locul ori ii scoti si pui acolo altceva. Mai  ai varianta sa lasi asa sa vezi  ...ce-o sa fie.

Ma mai gandesc si eu. Daca imi vine o idee stralucita ( sau stralucitoare te anunt )
Noapte buna !

mihail

mai am in beci vreo 10-15 ,toate culorile...

mirelush



Recapitulare ...

1. Trandafirii pe picior se planteaza ca exemplare singulare ( cea mai inspirata alegere ) , daca optezi pentru plantarea lor in linie trebuie sa fie de acelasi fel. In acest caz trebuie sa ai in vedere ce plante de completare pui la baza.
2. Trandafirii au talii diferite ( inaltime, largime ) chiar daca fac parte din aceiasi familie. (in cazul de fata cea a teahibrizilor ) De aceea e greu sa gasesti trandafiri compatibili ( culoare si talie ) si sa-i alaturi intr-un mod fericit. E preferabil sa mergi pe masa de culoare. Nu dai gres.
Daca totusi doresti o combinatie nu trebuie sa folosesti mai mult de 2-3 soiuri. In cazul de fata Sissi, Sterling si cel alb. Deci socotesti cati iti trebuie sa umpli spatiul respectiv.


Cam astea sunt principiile de baza. Poti sa te abati de la ele daca vrei sa experimentezi. Decizia, pana,  la urma iti apartine. Nu trebuie sa impresionezi pe nimeni. Trebuie sa-ti placa tie.





mirelush

Quote from: mihail on March 11, 2009, 10:09:12 PM
mai am in beci vreo 10-15 ,toate culorile...
In cazul asta dupa cine te-ai luat ? :-\

mihail


mihail

Mirelush :trandafirul copacel avea o singura eticheta pe care scri ca-i TH alb,doara atit.Urmatorul esteTH-mount shasta,ca tara de origine Ungaria.Oricum m-am hotarit in proportie de 85-90% sa-i mut pe aia vinetii.Astazi nu,ca sta sa ploua si mi-e lene.
Aaaa,astazi am tras cu grapa.Minata de doi calutzi putere:unul chior de-un ochi,altul oleaca schiop.Conducatorii instalatiei au fost trei:pilot,copilot si mecanic.Ultimul era critza iar pilotul usor afumat.Am bagat trei nessuri triple in ei.

Codruta

Daca e adevarat ca rasul ingrasa o sa ma ai pe constiinta Mihail ;) In loc sa trimit charterul va trebui sa dau o fuga pana la tine ca sa pierd din kilogramele pe care le voi avea in plus din cauza ta ;D

mihail

Foarte bine,dar ca evitam orice confuzie te rog sa achesezi la citeva semne de recunoastere numai de noi doi stiute:
In mina stinga tzii o bicicleta Peugeot barbateasca,neagra.In mina dreapta un set de cauciucuri de vara sport.
Hai,cind vii ?

P.S.eu am citit ca un zimbet mareste viata cu trei minute,Pai iti dai seama,ca daca rizi ca...devii nemuritoare !

Codruta

Grasa si nemuritoare?! :o mai bine nu.
Stiu ca bicicleta e buna pentru sport dar momentam am numai un scooter Peugeot si  rosu. Cam greu sa-l tin in mana stanga dar pot sa vin calare ;D

mihail

Doamne ...m-ai uns la corason.Hai treaca de la mine...merge.De cauciucuri pot sa uit.Stii ce..daca vede Mirelush obiectul cade pe spate,in iazul cu broscute.Stai sa vedem ce zice...
ce curat este..... :D

mirelush

 :D Nu cad, am grija sa-l ocolesc.  :D Las ca fac si io o poza cand e curata ( in primele 5 minute cat o scot de la spalatorie ) si o postez ... NA !

mihail

Adica nu-ti place fratiorul mai mic ? E tot rosu'...dar rosu' frumos.Marlboro.
Daca imi aduce jucarica,n-o sa iau pe nimeni.Nici chiar pe mine.Uite ,na !
STII CE ? fa si tu o poza la un Ferari rosu,zici ca-i al tau,sa vezi ce lesinuri vor fi aici.Daca nu,sigur dincolo... ;D :P 8) :D ;) :)


Codruta

Daca pastrezi jucaria numai in garaj sigur va fi curata. Mai dai cu carpa doar de praf ;)
La cat ploua pe aici ar fi si culmea sa fie murdara ;D :D mai ales ca nu exista portiuni de pamant fara beton sau fara verdeata.
Sper ca Mirelush sa cada pe spate in bazinul ei nu in al meu... nu de alta dar al meu  cat un ligean si risca sa-si rupa spatele ;D ;)

mihail

adica mertzanul tau e rosu diavolo ?
Nu stiu despre ce vorbesti,cum este,ceea ce stiu precis este ca fabricantii de bibiuri se intrec a inventa tot felul de nume la vopseluri.Ca sa atraga clientela.
Aoleooo,aia e vopseaua ta de par ?

mihail

nu se da niciodata cu cirpa uscata peste vopsea,Se zgiriie,deoarece praful este abraziv.
Hai,treceti mai repede la coada cratitei.Ce,in Olanda nu se gateste ?
La cit este de inalta nu risca nimic.

mirelush

Quote from: mihail on March 12, 2009, 03:44:25 PM
Aoleooo,aia e vopseaua ta de par ?

De obicei ai dreptate. Dar aici n-ai nimerit-o ! ;)

Codruta

In Olanda nu se mananca la ora asta si nu gatesc pentru o armata ca sa ma apuc cu 3 ore inainte ;)

mihail

atentiune popor:mai multi m-au intrebat de o poaza de a mea.
IATA-MA.
Pt. reclamatii va rog luati legatura cu mama.E drept poza a trecut prin photo-shop.
Doar putin.

Codruta

Tulai mamaaaaaa... mai bine ma duc sa gatesc... o sa am cosmaruri la noapte ;D :D