Japonia

Started by Ami, February 11, 2009, 12:52:40 PM

Previous topic - Next topic

Ami

Nu mi-a fost greu sa ma adaptez. E asa simplu sa te adaptezi la civilizatie!  +dns
Nu-l cunosc pe chinez, eu despre astia am o parere proasta... In fine, avea dreptate omul in legatura cu zambetul: aici nu-ti prea zice lumea ce gandeste si fiecare are cercul lui in care se manifesta. Pana la urma insa cam peste tot te minte lumea-n fata, macar japonezii n-o fac decat la chestii care tin de ce simt si ce cred ei. Plus ca daca in fisa postului scrie ca trebuie sa zambesti, atunci o sa zambeasca si nu neaparat fortat... E complicat de explicat si nu-i condamn. Ma enervez cand astia din jur zic da cand de fapt era nu si invers, dar la un moment dat incepi sa inveti oamenii si le vezi pe fata raspunsul. Fiecare-si stie de patratica lui si nu prea iese din ea.
Loc in autobuz, tren, etc, nu prea cedeaza nimeni. Tinerii de azi sunt la fel de prost crescuti si pe aici. Da' eu nu m-am simtit prost sa ma ridic si sa cedez locul cuiva si nici sa atrag atentia cuiva ca ar putea sa se ridice sa cedeze locul. N-o fac nu pentru ca nu sunt politicosi dar pentru ca pur si simplu nu-si dau seama. Cu toate astea mai sunt si amabili, chiar si tineri, iti tine usa deschisa sa intri ori alte chestii de genul asta.
La mine se cam uita toti ciudat, dar m-am invatat... O data pentru ca sunt mai inalta decat media populatiei din zona, apoi pentru ca nu ma imbrac ca cei de pe aici si or mai fi si alte motive ;)
Cu tot cu motive de ura, e plin de chinezi aici. Cand vine vorba de bani inca n-am vazut chinez care sa fie asa mandru si sa se gandeasca la istorie!  ;D

Ionela

In acest punct ai dreptate. Chinezul meu (acum lucreaza pentru o companie farmaceutica din SUA) spunea mereu cu o doza de respect ca japonezii sunt tigri, iar chinezii sunt oi... Adica fricosi, fara mandrie si curaj. Asa cum despre romani se spune ca sunt hoti. Evident, nu toti romanii sunt hoti si nu toti chinezii sunt oi ::) Intre China si Japonia va fi mereu o relatie de genul celei dintre Romania si Ungaria +ham si cred eu ca asa va ramane pe vecie :o
De pilda eu respect ungurii si mi-as dori sa arate Romania macar un sfert din cat arata Ungaria ::)

Cum sunt privite femeile in societatea japoneza? Din ceea ce stiu, erau considerate o rasa inferioara ::)
Si inca o intrebare grea: te gandesti sa ramai acolo? Ai putea sa-ti faci o viata pe acele meleaguri? Nu imi imaginez ca vrei sa te intorci in Romania - o spun ca om care s-a adaptat cumplit de greu realitatilor mioritice dupa 2 ani de civilizatie.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

luiza

Stefana  +hug  (scuze de off topic)

Ami

Quote from: Ionela on July 17, 2010, 11:15:15 AM
In acest punct ai dreptate. Chinezul meu (acum lucreaza pentru o companie farmaceutica din SUA) spunea mereu cu o doza de respect ca japonezii sunt tigri, iar chinezii sunt oi... Adica fricosi, fara mandrie si curaj. Asa cum despre romani se spune ca sunt hoti. Evident, nu toti romanii sunt hoti si nu toti chinezii sunt oi ::) Intre China si Japonia va fi mereu o relatie de genul celei dintre Romania si Ungaria +ham si cred eu ca asa va ramane pe vecie :o
De pilda eu respect ungurii si mi-as dori sa arate Romania macar un sfert din cat arata Ungaria ::)

Cum sunt privite femeile in societatea japoneza? Din ceea ce stiu, erau considerate o rasa inferioara ::)
Si inca o intrebare grea: te gandesti sa ramai acolo? Ai putea sa-ti faci o viata pe acele meleaguri? Nu imi imaginez ca vrei sa te intorci in Romania - o spun ca om care s-a adaptat cumplit de greu realitatilor mioritice dupa 2 ani de civilizatie.

Da... cam asa e, depinde mult de la om la om pana la urma. Per ansamblu v-am zis care e parerea mea... nu pretind ca o fi si 100% adevarata.
Situatia femeii aici, ce sa zic, n-am vazut pe strada nici o femeie mergand in spatele sotului. E adevarat ca atunci cand trebuie sa completezi un formular trebuie sa treci cine e sefu' in casa, adica tre sa apara si numele sotului, tatalui dupa caz. In rest am auzit cateva povesti dar cum cu ochii mei nu am vazut nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea... Se incearca acu, ca si la noi, bagarea in seama a femeilor. Ar merita sa scriu un articol despre asta pe blog, ne putem muta cu discutia acolo sau pe yahoo ori facebook pt ca sarim oleaca din topic :D
Termin raspunsul aici si vedem cum mai vb. Cred ca as putea sa imi fac o viata aici, una pe mai mult de cativa ani si dau un singur motiv, sunt ele mai multe: mi-ar placea sa imbatranesc aici. Am vazut cum se poarta lumea cu batranii si compar cu tara noastra. No comment...
Astept semn unde mutam discutiile :P putem face in cafeterie un topic cum e pe alte meleaguri...kip in taci! ;)

Claudiu

 :)
Plecaciuni, iertati indrazneala ...  :)
Am facut topicul cerut.

Ionela daca se poate si nu e deranj prea mare, se pot muta discutiile incepute in acel topic?
Scuze Ionela ca te-am deranjat cu solicitarea :)

Scuze Ami ca te-am intrerupt :)

E destul de cald ceaiul? In zilele de azi gaseti foarte greu apa buna pentru ceai ...

Iertati interventia mea de acum. Sigur ca trebuie stearsa.
Plecaciuni
:)

penelopa

Hai, Claudiu, n-o mai face şi tu pe japonezu' .... că nu e cazul!  :) Prea multe scuze şi plecăciuni o să-ţi facă rău la vertebrată! ;D
Las-o aşa, cum a picat, că merge! ;)

Claudiu

申し訳ありません 羽毛

Da' se dori: kip si taci, daca vrem continuare.

言い訳  :)

Ami

Se poate si-n romana? Te-am deranjat cu ceva?

Claudiu

 nu, da' ma distram

nu stiu daca google translate transforma inapoi in ce am vrut sa fie  ;D

羽毛 - trebuia sa fie PN (PeNe)

Amu google zice  ca PN se scrie asa  光合成   :D

penelopa

Stai liniştită, Ami, că nu se deranjează aşa uşor Claudiu  ;) ( eu i-am "dat la cap" la începuturile  lui  în TM, dar  nu s- spart  ;D ....... rezistă  :D), mai ales de când "studiază" meleagurile USA!  ;)

penelopa

Mă Claudiu, cam multe "pene" în PN-ul ăsta japonez! :o ;D
ps. Oare a citit şi Cara?!! :D

hawky

Quote from: gomez99 on July 16, 2010, 09:57:07 AM
Quote from: hawky on July 14, 2010, 09:40:22 PM
Se poate face doctorat in Japonia, la peste 60?  ;D Ca aici l-am facut dar n-a fost asa de interesant >:D

japonezii sint foarte zgirciti cu bursele.

Intrebarea mea a fost, evident, o gluma. Chiar nu vreau sa fac colectie de diplome si nici sa fiu un caz iesit din comun, pentru Romania, fiindca prin lume am mai auzit, cu titlu de curiozitate, ca unii mai fac lucruri nastrusnice la varsta a 3-a!

Dar poate raspunsul foloseste celor tineri.

hawky


[/quote]
Pana la urma nu e imposibil de ajuns aici... eu cel putin primesc mereu oferte de bilete de avion care sunt muuult mai ieftine Rom-Jap si retur decat invers.
[/quote]

Multumesc, asta e o veste buna. Cam care ar fi acele companii care ofera aceste preturi? Sau, mai bine ma uit daca ai in profil vreun mail, sa nu fie considerat reclama.

cara

Quote from: penelopa on July 18, 2010, 08:55:18 AM
ps. Oare a citit şi Cara?!! :D

am citit, deci de-acum daca postezi pe blog cu semnatura asta o sa te recunosc  :P

gomez99

Quote from: hawky on July 18, 2010, 07:59:04 PM
Intrebarea mea a fost, evident, o gluma.

hawky, ce faci tu cu timpul tau e treaba ta si nu priveste pe nimeni. daca iti arde sa urci himalaya, urci himalaya, daca vrei bursa la waseda, iei bursa la waseda.  +rsp
eu stiu pe cineva a carui pasiune in viata au fost limbile straine. drept care vorbeste cam 10 limbi de circulatie majora, 3 dialecte chineze si vreo 20 de dialecte africane. cind o iesi la pensie are in plan sa studieze limbile moarte  :D acu e drept ca face si bani din asta, fiind el seful departamentului de limbi straine la o universitate.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Ami

Quote from: hawky on July 18, 2010, 08:03:16 PM

Pana la urma nu e imposibil de ajuns aici... eu cel putin primesc mereu oferte de bilete de avion care sunt muuult mai ieftine Rom-Jap si retur decat invers.
[/quote]

Multumesc, asta e o veste buna. Cam care ar fi acele companii care ofera aceste preturi? Sau, mai bine ma uit daca ai in profil vreun mail, sa nu fie considerat reclama.
[/quote]

A plecat raspunsul! Niciodata nu e prea tarziu pentru a ne ideplini un vis ;)


hawky

Quote from: Ami on July 19, 2010, 04:35:13 AM
Quote from: hawky on July 18, 2010, 08:03:16 PM

Pana la urma nu e imposibil de ajuns aici... eu cel putin primesc mereu oferte de bilete de avion care sunt muuult mai ieftine Rom-Jap si retur decat invers.

Multumesc, asta e o veste buna. Cam care ar fi acele companii care ofera aceste preturi? Sau, mai bine ma uit daca ai in profil vreun mail, sa nu fie considerat reclama.
[/quote]

A plecat raspunsul! Niciodata nu e prea tarziu pentru a ne ideplini un vis ;)


[/quote]

Asa e si tu si gomez aveti dreptate.

Ami

Buna dimineata! Am iesit ieri pentru vreo doua ore sa mai admir natura si s-a lasat cu poze, nu prea multe. Sunt de la Garden Park Hamamatsu, a fost aici prin 2000 si ceva un festival international, n-am idee exact ce si n-am avut timp sa caut. Multe tari, inclusiv Romania au avut pavilion. Unele au ramas, unele (pentru care tarile respective mai contribuie) sunt mentinute si acum. N-am apucat sa vad decat o mica bucatica, deci am unde ma intoarce! Pozele sunt aici http://ariesami.blogspot.com/2010/08/garden-park.html
O saptamana frumoasa!

penelopa

Frumoase şi liniştitoare imagini de grădini, Ami!
Sper să-mi dea, privindu-le, liniştea pentru întreaga săptămână. :)
Unele colţuri din grădina aia, chiar mă inspiră! +dns

Ami

Daaaa! A fost foarte linistitor, sper sa mai ajung acolo, e atat de mare spatiul si sunt multe de vazut.
O saptamana minunata!

einsteinitza

Superb, Ami, esti o fericita, multumim ca ne impartasesti clipele de frumusete.  +hug
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Extraordinare imagini +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Rux

Starnita de pozele lui Flordel ,mi-am adus aminte  de acest topic.
Uitati-va  pe blogul  lui Ami.  . Merita .

Viata este asa de  frumoasa  si sint asa de multe locuri ,lucruri ,care pot sa ne bucure sufletul .
Opriti-va un moment si admirati .


P.S. Unde mai pui ca Ami este asa o femeie frumosa ...

gabriela jalba

Ami e nasa nepoatei mele  :-bd  .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

flordel

Super blogul si super doamna... :-bd