SFATURI PRACTICE

Started by gabriela jalba, February 05, 2009, 07:03:50 PM

Previous topic - Next topic

Corcodel

Acum, vreau să ştiu cu ce scot eu mirosul de motorină din pahar fiindcă l-am spălat cu toate cele şi tot miroase ?!!!

Pene, spala-l cu benzina si cu siguranta n-o sa mai miroasa a motorina. ;)

penelopa

Da, Corcodele, şi-am să-l transform într-un cocktaill - Molotov să ţi-l arunc în ochi atunci când vei vrea să mă împuşti  :P

simonaelena

Quote from: penelopa on February 09, 2009, 01:48:15 PM
....... şi-i dau foc, nuuu?  :D

Mai, nu m-am gandit la asta, dar e o idee, sa stii!

turturica

Quote from: stefana on February 07, 2009, 09:55:49 PM
Ce bine era daca lacrimarea asta ajuta si la vedere :D
eu am citit de curand ca ajuta si ochilor , dar nu mai stiu principiul ...

gabriela jalba

Am studiat problema cu ceapa si ochii. Eu cind tai ceapa am un curent de aer care spala blatul ( e geamul deschis mai tot timpul ),eu fiind aproape de geam.
  Am o scula desteapta de taiat ceapa,cit de fin vrea muschiul meu,repede si in siguranta ca nu-mi ating unghiile.
              De aici incolo folosesc un satir cu lama foarte subtire (1mm),de inox. Totul toc(aresc) cu el.Avind lama lata,il ghidez perfect pe monturile degetelor,pazindu-mi manichiura.

PENE,mirosul nu exista ,daca nu mai e urma de substanta. Deci ,paharul ( daca mai e si de plastiiic!!!! cruce! ) mai are urme de motorina pe el.Pune-l la fiert in apa cu fosfat. Iese din el siii...Sau intr-o oala cu apa si cu concentrat de vase.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Paharul, Gabi, nu-i de plastic şi a mers metoda Carei: la MO cu apă + oţet.
Mulţam,  Cara!

cara


gabriela jalba

Fiindca tot se vorbi mult de ceapa :
Ceapa inghetata va redeveni proaspata daca se va tine cateva ore in apa rece;
Foile de ceapa contin multe vitamine si minerale, nu le arunca, spala-le si adauga-le in mancare, apoi scoate-le dupa ce s-au fiert;
Pentru persoanele cu stomac sensibil, ceapa se poate lasa la macerat in ulei de masline pe timpul noptii si apoi poate fi utilizata a doua zi in salata sau mai poate fi ,,inmuiata'' daca o introducem un timp intr-un recipient cu apa, sare si suc de lamaie.

                                                         sint luate de pe net, sfaturile
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Quote from: gabriela jalba on February 11, 2009, 08:59:20 PM
Pentru persoanele cu stomac sensibil, ceapa se poate lasa la macerat in ulei de masline pe timpul noptii si apoi poate fi utilizata a doua zi in salata sau mai poate fi ,,inmuiata'' daca o introducem un timp intr-un recipient cu apa, sare si suc de lămâie
[/i]

.... bune idei, Gabi! Poate aşa voi suporta şi eu ceapa în salate  ::)

gabriela jalba

Carnea:
- carnea afumata se va muia usor ,daca se pune la fiert cu apa rece
- carnea din supa,va fi mai frageda,daca in tot timpul fiertului,va avea infipta o furculita, sau daca se va freca cu o lingura de otet( sau o lingurita zeama de lamiie )
- carnea cruda tare,se va muia 2-3 minute in otet sau se va freca toate bucatile cu otet
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

diana

Apropo de carne: cum se fragezeste carnea de vita  ???:'( Pana acum n-am descoperit secretul si de asta o evit :'( ori astept sa vina mama la mine :-[

myky

diana, au dat fetele ceva sfaturi la 'retete de bucatarie"
eu am descoperit o chestie f. misto, pun carnea la cuptor ( de craciun am preparat pt. parintii mei o bucata de 2kg de carne de vita},  condimentata in solutie de apa cu vin si putin ulei de masline, o las la cuptor pana scade aceasta solutie si ramane grasimea, mai intai fierbe si apoi se rumeneste.

gabriela jalba

Diana, eu tocmai scrise-i!!! Supa e de vita,sau pasare. Metoda,aceeasi.
    Ca sa fie facuta,carnea se tine la cuptor, 1 ora/kg . Myky,se face fain,daca etansezi pe perioada de fiert,tava,cu folie de aluminiu.Nu ai nevoie de o cantitate mare de lichid. Dupa ce e facuta,partea de culoare se da repede"la gratar" - asta depinde de tipul cuptorului( eu am flacara de gratar in tavanul cuptorului)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

asa am facut gabi, cu folie, ca era ditamai bucatoaia, si nu puteam sa o pun pe gratar, sa nu se usuce, stii ca am avut probleme cu ai mei, si trebuia sa aiba mancare  preparata pt. cateva zile, era de craciun si trebuia sa fie moale, nu uscata ( lor le-am lasat-o si cu putin 'sos' tocmai ca sa stea moale).

gabriela jalba

Myky ,eu am pus in ghilimoate "la gratar" si explicind de ce. Deci,dau foluia jos,schimb focul pe "gratar" si am focul deasupra halcii de carne,care o aureste repede. Intorc carnea,o colorez si pe"dos" si gata. Eu am un cuptor de cel putin28 de ani.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky


costieanuconstantin

Quote from: sorina_gt on February 05, 2009, 09:01:52 PM
Ceapa nu ustura deloc daca o lasi o jumatate de ora - o ora in frigider la rece, eventual curatata si taiata  in apa rece ;)
mai fetelor !!!!!, dar rezerva de ceapa si lacrimi trebuie sa le aveti la indemana pt. a va arata drgostea ce-o purtati soacrelor d-niilor voastre  ;D ??? ;)  :'( :D

penelopa

Eu   "lăcrimez" de-atâta dragoste şi fără ceapă  >:(

gabriela jalba

eu cu soacra-mea sint in relatii f. bune. Ultima data ne-am vazut in octombrie 2007,cind mi-am dus niste flori la ea la iernat. Sta la 200metri de mine....Si iarna asta am la ea,dar le-a dus fiu'su ca eu n-am avut timp.
Sfat practic : instaurati relatii de pace si prietenie la distanta. Schimbati amabilitatile prin intermediul fiilor lor !!!!Cu cit va vedeti mai rar si discutati mai putin,cu atit veti avea mai multa liniste in casa.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: costieanuconstantin on February 23, 2009, 04:02:08 PM
Quote from: sorina_gt on February 05, 2009, 09:01:52 PM
Ceapa nu ustura deloc daca o lasi o jumatate de ora - o ora in frigider la rece, eventual curatata si taiata  in apa rece ;)
mai fetelor !!!!!, dar rezerva de ceapa si lacrimi trebuie sa le aveti la indemana pt. a va arata drgostea ce-o purtati soacrelor d-niilor voastre  ;D ??? ;)  :'( :D
io cred ca ai facut o fixatie pt. subiectul asta. :D

gabi, si la mine se intampla fix la fel, decat ca a mea e dusa rau, adica daca nu ii spuneam verde in fata ca nu o sufar nu scapam de ea, crede-ma ca limita mea de acceptare a fost fooooaaarte mare, urias de mare, neinchipuit de mare, pana cand am zis, GATA.
de atunci ne intalnim doar la nuntile copiilor ei. ;D ;D ;D ;D ;D ;D


PS. nu doresc nici celor care ma urasc, soacra ca a mea!

lala

vizitele scurte sunt cele mai placute!(referitor la soacra)
Si mai lasati ceapa..........ca am niste vecini care mananca o tona de ceapa pe iarna(sosulet...atata stiu)........de imi vine sa ma duc in lume ca tot timpul miroase si la mine a ceapa....si eu nu o suport din cauza de fiere :'( :'( :'( :'( :'(.......am ajuns sa urasc ceapa >:( >:( >:( >:(

gabriela jalba

Doamne,ce sanatoasa e!!!! Si eu consum ceapa multa.40-50kg pe iarna....Imi pare rau ca nu pot minca cruda.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

Quote from: gabriela jalba on February 23, 2009, 07:56:54 PM
Doamne,ce sanatoasa e!!!! Si eu consum ceapa multa.40-50kg pe iarna....Imi pare rau ca nu pot minca cruda.
da stiu ca e sanatoasa,dar ce sa fac ??? ??? ??? ???nu pot minca.......mor!!!! :'( :'( :'(

gabriela jalba

Cules de dimineata de la TV :
La fiertul fasolelor,dupa ce aruncati apa a doua oara,puneti un cartof mare,curatat o data cu ele la fiert. La sfirsit aruncati cartoful. Cica asta rezolva problema gazelor.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

costieanuconstantin

eu o rezolv simplu ;una capsula redigest inainte de masa