Permutari ,combinari si aranjamente ...in gradina mea

Started by Rux, June 07, 2010, 07:26:16 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Nu pot daca nu imi bag si eu mainile in pamant, daca nu am eu foarfeca in mana.Si manusile mele speciale ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Claudiu ,iti multumesc ,pentru ca am primit raspuns la unele din intrebarile mele   interioare ...
Cindva ... undeva ..cred ca prin gardina Gentianei ,am spus ca ma apuc de olarit .
Chiar nu glumeam ... am studiat un pic problema ,dar tu ai pus punctul pe  i  si mi-ai ofertit pe "tava " raspunsul .  Nu-ti imaginezi !
In aceiasi  ordine de idei iti declar deschis  :   gandesc ca de  cind  prietenul Daka (daca -mi permite ,evident  ;D) si cu tine discutati  ai inceput sa  ghicesti gandurile ... asta ma pune pe ganduri .. :D

Multumesc pentru bancuta . Am unde sa o pun . Preferam una din piatra dar o accept si pe asta ca fiind mai elevata . Merge. Cind am musafiri  virtuali avem  unde sa bem o cafea . Si au ce admira de sus ,din virful gradinii ,te asigur !

P.S. FARA gluma acum : multumesc pentru  raspunsul la ceva ce cautam ..

sicamin

Rux ,am venit pe bancuta ta  (fara zapada  :D ) sa te felicit pentru idee si sa-ti urez mult succes !
Astept cu nerabdare sa vad frumoasele tale "creatii"  +apl +rsp

flordel

Es, urzicuta aia iese din seminte, am avut eu acum un an, e foarte frumoasa. Se gasesc seminte asortate de coleus, dar poti semana intr-o tava si sa le opresti pe cele cu mai mult rosu daca iti plac asa.

gentiana

Eu am avut plicuri de semnte de coleus ,aduse de pe afara
Ma si visam cu o jardiniera mare pusa pe casa scarii si plina de minuni de alea
A pus la plantat si m-am ales cu ...........vaxul
N-a iesit n ici macar un fir de iarba din ele
Erau seminte bune,in termen,le-a bibilit de m-a luat gaia si nika
De oftica mi-am adus vreo 6 soiuri de coleus,m-am chinuit sa le trec iarna si acum am pus 4 modele la inradacinat,pt noi plantute
Flordel daca iti doresti cand imi mai cresc plantutele din care am taiat iti pun si tie la inradacinat
sunt grena cu frunza  crestata,unele tricolore(verde,galbui si rosu)  cu frunzele alungite si crestate,altele tot tricolore cu frunza obisnute su unele olive (verde brotac ) cu nervurile violet
La mama cred ca mai am una grenna bicolora si una violet inchis
Asta stiu eu ca s-au salvat

einsteinitza

Multumesc, Flordel, stii tu, ca discutam, nu ma complic.Nu imi place casa plina de borcane si de ghivece de inmultit prin toate colturile.Prefer plante care stau afara, sau de ghiveci , permanente, cu ghivece frumoase, care nu dispar cand incepe un alt sezon. Din cand in cand pun seminte de legume pentru cate ceva mai deosebit, dar in rest, sunt atatea plante care un fac un haos din casa sau din terasa cu borcanele de iaurt :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Rux ar fi vorba de 22 de strachini de pisici,3 de birmaneze ,2 de potai si 4 "giga" pt caini
Explicatii complete la mine in gradina
Eu as zice ca ar fi ceva comenzi...vii cu masina plina
In capul bucatii mele de strada e o troita si un magazin,loc numai bun de deschis taraba
Adun satul la marfa ta,ce zici
Pe langa mine cica ar fi niste locuri cu lut bun de oale
Mi-ar trebui o roata olarului si ma apuc de o afacere cu ghivece si vase ceramice
Daca le pun la soarele de vara,in gradina...........zici ca le-am si ars
Cred ca putem sa ne gandim la o afacere prospera in domeniu,ce zici?

Rux

 +apl
Cred ca poate merge ! daca zici ca desfacerea-i asigurata ,urmeaza sa vedem costul de productie minus cheltuieli .
(Chiar daca tu ai o armata de patrupede acolo  ,totusi produsele nu sint  perisabile ,ca sa zic asa. Blanoasele tale sint fine ,asa ca nu vad prea curind o alta comandade acest gen.
Deci doar daca intindem taraba !
Vorbeste cu Claudiu sa te doteze cu o bancuta ceva  ,foisor ,etc,

flordel

La chestia cu patrupedele nu ma bag ca n-am cu ce participa.

Ref la seminte, nici eu nu le pun in casa ca sa am borcane si alte tavite insirate.
Am o mini sera cumparata si acolo le pun, sau unele le imprastii direct in gradina.

einsteinitza

Unde tii minisera, in gradina, fara caldura?Ma tenteaza si pe mine una. ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

In gradina langa peretele casei, singura chestie e sa-i gasesti un loc unde nu o ia vantul pe sus, sau o legi cumva. Sa stii ca e buna, eu de 2 ani ma folosesc de ea. Sau ca sa nu mai dai bani faci ca o rasadnita, pui folie deasupra.

gentiana

Flordel,oferta mea era de butasi,seminte chiar n-am strans de la ele
Motivele ar fi ca n-am nici rabdare si nici timp
Rux ,blanoasele sunt fine,numai ca barbatii neamului  sun t extrem de vioi si cand pun mana pe chesti de astea "nefiabile" le cam scapa si le inmultesc
Deci sunt sanse de comenti mai mici ,de completare a neindamanarii barbatilor
Sa mai facem comenterii la  ce sunt utili si mai ales cand  si unde sunt necesari barbatii?(exista semnul de nefragil in dreptul lor,asta insemnand nu lasati chestii fragile in preajma lor; orice femie care se expune riscurilor .se va trezi maritata .................... si fara zestre ;) ;D)

Rux

Es ,iti aduci aminte ca m-ai intrebat ce fac cu alunele ? Ei bine,o parte le-am mancat si o parte am pus-a astazi ca hrana -ademenire pentru veverite.
Interesul, recunosc, este sa la fac poze. Este una (o fi un el .. ;D) care are o coada mai mare ca ea(el) o misca cu o rapiditate terbila si nu-si gaseste locul nici o clipa.
De abia astept poate ,poate .
.Ea mancata,si pozata ,eu cu poze facute .Toata lumea fericita . "Pupat Piata Independentei "

einsteinitza

 :D :D :D :D
Ce culoare e? Eu am doua culori, unele sunt aproape negre, altele roscate. Cel mai tare ma amuza cand vin pe cate un pom, pe tulpina, cu capul in jos, si tipa la mine, topaie cumva si misca repede coada, dar stand cu capul in jos.Ma tot intreb daca nu cumva sunt diferit la culoare dupa sex, tu stii ceva?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Quote from: flordel on January 24, 2011, 04:54:52 PM
Ref la seminte, nici eu nu le pun in casa ca sa am borcane si alte tavite insirate.
Am o mini sera cumparata si acolo le pun, sau unele le imprastii direct in gradina.
Scria ceva Ionut la rosii despre semanatul direct in gradina, cred ca se poate face si pentru flori, nu?
cei mai multi cultiva rosiile in gradina pt acestea semanatul se face in jur de 15 martie si plantatul 1-5 mai rasadul se poate produce intr un tulel mic injghebat in gradina,semanat rar fara repicare si fara caldura

doinabacau

 Rux,dupa cateva incercari si poticneli,(  varsta)am ajuns in gradina ta (mea) de vis si pentru ca bancuta era inca departe,mi-am odihnit privirea pe regele gradinii,admirand petalele de catifea si culorile splendide,ba si pergolele semetindu-se sub  dulcea povara parfumului ..Am uitat sa-ti spun ca poarta s-a deschis greu si ca m-au intampinat inteligentul Anod si frumoasa si la fel de desteapta,Malva,fiecare voind sa-mi interzica trecerea,induplecandu-se cu greu,abia cand au aflat ca am fost poftita, urmarindu-mi,insa, fiecare pas! Am privit gratarul si cuptorul si narile mi-au fost invadate de aroma fripturii si a sarmalelor in ceramica de Horezu..Inghitind in sec(abia se incalzisera) am pasit mai departe ,urcand scarile incet,cu ochii la  covorul delicat de cerastium, apoi la culorile splendide al portulacai scaldate de soarele amiezii,crescute ici-colo,printre pietrele zidului. Am trecut incet pe langa leandri ,inspirand parfumul celui alb.  Urcand,lasasem in urma si zarva pasarilor daruite de Claudiu,dar am citit ingrijorarea veveritei,privitor la rezerva de alune,in vremuri de criza.Am privit lung,in cele trei zari,larg deschise,admirand acoperisurile rosii,turnul inalt al bisericii,cu gandul la cetate,dar nu se vedea,cred ca era pe partea cealalta a muntelui.Intr-un sfarsit am gasit bancuta eleganta,dar nu m-am asezat,era uda inca in urma ploii de vara,ce improspatase gradina. Tot admirand imaginile de poveste,ma gandeam la viitoarele  mutari,permutari si la faptul ca alta va fi fata minunatei gradini,in cativa ani. Am coborat usor,se inserase,si m-am retras tiptil, fara sa-ti distrag atentia,iar tu erai  inca antrenata ,trup si suflet,in crearea unei oale de lut,mai incapatoare,asa mi-am explicat faptul ca nu m-ai observat... Te salut acum  si imi cer iertare daca  emotia primei vizite m-a facut sa uit dintre frumusetile admirate. Pot sa te asigur ca ai o gradina aproape perfecta,dar si de faptul ca,la fel ca Penelopa,pana la urma, eu si dragalasii cerberi,ne-am inteles din priviri!  Sa-ti pui in aplicare planurile,sa dea roadele scontate si sa le savurezi,impreuna cu cei dragi!

Rux

Doina ,nu te-am auzit ... Bine ca totusi pazitorii gradinii erau pe faza (daca zici tu) ..
Eu sigur eram plecata ca altfel as fi auzit scirtiitul portitei de la intrare ,de care un alt prieten a zis ca-i cam ruginita ..

Uite am dat timpul inapoi si Anod este doar un pustan ,Malva este la operatie ,asa ca poti zburda libera prin gradina. Am luminat si un alt leandru ...
Trebuie sa te asezi pe bancuta ,asa ca ia o pernuta ,ceva ,sa admiri si a patra zare ... cu ceea ce ai dorit sa vezi.Poza este facuta azi  pentru ca am dorit sa ti  -o arat.

De  bricolat inca nu m-am apucat ,dar cum Claudiu  a avut grije sa ma indrume o sa vina si vremea aceea.

Gradina mea ,ceea de mai sus ,asa cum este in poze ,este deja istorie . Am mutat si permutat asta toamna  ... astept cu nerabdare sa vad  ce si cum la primavara ,dar sint destul de sceptica dupa ce temperaturile nu ne-au lasat  : -15 grade de nopti bune ...

Multumesc de plimbare  si de urari. Te mai astept .


einsteinitza

 +apl +apl
Rux, am si eu un termometru din ala la ponton +dns Cine se aseamana se aduna +hug
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Es,pare mai degraba un ceas,aşa cum erau in gări.

penelopa


Rux


einsteinitza

Ea am ceas cu termometru pe cealalta fata. Ma tot chinui sa postez poza. =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

havrincea


Rux

Da si eu am vrut sa te intreb asta . Cred ca banuiesc . Din Suedia ,asa-i?

einsteinitza

Nuu, l-am primit cadou.E identic cu al tau, are aclasi suport, numai ca e fotografiat din fata. E cumparat din Romania.
A fost foarte simpatic, de ziua mea acum doi ani, am primit ceasul asta cu termometru si unul la fel, dar dor cu ceas pe ambele parti, din lemn. :-bd
Va dati seama saracii ce s-au necajit, dar acum unul sta in casa, cel de lemn, iar celalalt afara, dar vad dimineata pe geam cate grade sunt.

Am sa-i fac poza si la cel de lemn.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro