Permutari ,combinari si aranjamente ...in gradina mea

Started by Rux, June 07, 2010, 07:26:16 PM

Previous topic - Next topic

Rux

Vedem de punem de ceva schimb. Eu am vreo trei varietati.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

S-a facut . Dar poftesc si eu la ceva de la tine ...  =))

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

eu nu am decit din ala obisnuit cu frloi albe .. da nu stiu daca mi-a facut flori ca nu l-am bagat in seama  deloc . anul asta am sa fiu mai atenta la el .
Rux e foarte frumoasa hosta ta ..

Rux

Geodezia ,sa zicem ca am un izvor ... pot sa te adapi si tu ,daca vrei ! =))

geodezia


gabriela jalba

Ala alb,mai poarta denumirea de "crinii Sf. Marii " - infloresc de sf. Maria .
Deci in postarea asta :
Quote from: gabriela jalba on January 03, 2012, 07:26:40 PM
.....Hosta .......Cea obisnuita ( crinii Sf. Anton) ........
[/i]    
am gresit !!!!!!!!!

  Crinii albi de gradina (  http://fredericocj.sunphoto.ro/florile_din_gradina_casei_mele/20606167 ) se mai numesc si Crinii Sf. Anton - infloresc de sf.Anton - catolic .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Rux

Hosta alba ,simpla am. Crini albi simpli am.
Mie imi plac   trandafirii ,irisii ,hemerocallis ..asa mai pe primul loc..  =)) =)) =))
Nuferii i-am rezervat deja .. =)) =)) =)) =)) =)
Notati si cereti cind vine vremea. Are balta peste .

Azi am facut o "excursie" in gradina  . Iata singurele culori ...

gabriela61

buna dimineata Rux.Eu nu pot trimite aici mesaje dar am s-o intreb pe Es cum pot s-o fac. Ne-am grabit putin si am fost numai in Real si am pierdut destul timp dar mi-am luat niste bulbi de crin oriental si 3 bulbi de begonie alba.Aveau foarte multe begonii.

Rux

Buna Gabriela61 ,la o cafea in gradina mea. :-bd

Nu stiu de ce  nu -ti merge messageria.

Au inceput sa apara ,timid ,ceva plante la Kaufland. In rest .. nu .Lalele ,zambile  si plante de interior.

Martea viitoare   cit si din doua in doua saptamani voi merge la Alba ,cu  treaba. La sfirsit de februarie merg si la Sibiu . Unesc serviciul cu interesul ,utilul cu placutul.
O sa-ti spun ce gasesc   pe acolo .
Deja  ,imi frec mainile a nerabdare .... :-bd +hug

gabriela jalba

Nici in baumax nu erau bulbi. Am intrebat si au zis ca dupa jumatatea lui februarie aduc.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Rux, nu mai ai poze cu zidul de piatra , mi-a placut mult poza aia si nu o mai gasesc, era ca o gradina mediteraneana!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Nu o mai gasesti ca nu mai exista . Am rugat "conducerea " sa stearga poze din gradina mea.

einsteinitza

De ce sa stearga poze? Erau asa frumoase, cum sa faci asa ceva?
Gradina ta e o sursa de inspiratie pentru multa lume, nu inteleg de ce te-ai gandit asa.
Daca te-a suparat cineva, si de asta ai facut asta, spune si indreptam imediat lucrurile.
Hai Rux, pune poza aia frumoasa!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Hai Rux, da noi la ce ne uitam? :'(
Si cu cine povestim?

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Rux, foarte frumoasa este hosta Fairlly, are niste flori minunate! Te rog, spune-mi daca florile sunt parfumate (cum sunt cele de la hosta obisnuita) si daca au aceeasi durata.

trandafira

Quote from: Rux on February 05, 2011, 07:49:13 AM
Da si eu am vrut sa te intreb asta . Cred ca banuiesc . Din Suedia ,asa-i?


Ceas si termometru pentru afara, eu l-am luat de la dmail - http://www.dmail.ro/prodotto/148160/Ceas-termometru-stil-feroviar.html#scat=C115&search_string=ceas cu termometru: 

flordel

Arata cool...Acum m-am uitat pe site-ul acela, am dat peste un aparat de scoate scamele de pe pulovere, si asta-mi suna bine. ;D

trandafira

Fa-ti cont si primesti mereu catalogul online. Uita-te la garden, sa vezi ce chestii sunt.Regret ca nu m-am gandit acum cateva zile cand au bagat pentru cateva ore transport gratuit la comenzi sa pun adresa.

Rux

Dupa cum vedeti ,am un look nou !  :D

Es,nu sint suparata. Stiu sa trec cu elenganta peste unele lucruri... In ceea ce priveste acele poze ,le pot trimite pe mees sau email,daca chiar ti-au placut .
Gabriela ,pozele nu au nici o legatura ,asa cum zici ,cu unele lucruri.    Asa cum am mai zis  ,iau lucrurile asa cum sint . In ceea ce priveste fotografiile am avut alte motive sa cer stergerea lor.
Vernil ,nu am sesizat vreun miros deosebit la hosta .
Flordel ,ma bucur ca te distrezi  de minune . Din pacate ,pe mine chiar  cred m-au lasat genunchii ... =))nu am mai schiat de ceva timp !



P.S. Doar nu credeati ca  mi-am abandonat gradina  ,nu ?

einsteinitza

 :D :D :D :D +hug +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl

Ce  look special ti-ai tras, sa incerc o traducere-  :D :D
vine primavara si ai vrut culoare, are energie multa, e dinamic, ca si tine, esti din nou vesela si activa....

Si nu scapi cu pozele trimise pe mess, sa stii, dar te mai las sa te acomodezi ;) ;D Pozele ala sunt tare frumoase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Pai ,da ,Es , da  m-ai citit bine  .Acum sint la incalzire . La jocul de glezne !

Iar eu ador culorile .  Inclusiv la haine ,dapai la flori ! :-bd

Mihai